"Porsche" veic pilnībā elektriskā "Macan" prototipa izmēģinājumus, lai sagatavotu šī sportiskā apvidnieka pēcteci gaidāmajai pasaules pirmizrādei, informēja uzņēmumā.
Desmit gadus pēc tā laišanas tirgū drīz tirdzniecībā nonāks "Macan" otrā modeļa paaudze, šoreiz pilnīgi elektriskā versijā. Šis SUV ir pirmais "Porsche" modelis, kas veidots uz jaunās PPE ("Premium Platform Electric") platformas, un tas izstrādāts pilnībā no jauna, tāpēc norit rūpīga testēšana, lai nodrošinātu visu komponentu un sistēmu nevainojami saskaņotu darbību.
Kaut arī virtuālās un vēja tuneļa simulācijas kļūst precīzākas, "Porsche" ieskatā izmēģinājumiem reālos apstākļos ar maskētiem auto prototipiem ir ļoti liela nozīme.
Aerodinamikas un dizaina prasību līdzsvars
Viņš norāda, ka viens no izaicinājumiem bija saglabāt veiksmīgās "Macan" modeļu sērijas produkta identitāti, vienlaikus ievērojot aerodinamikas prasības, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu augstu efektivitāti un līdz ar to arī lielu nobraukumu. Attiecīgi bija svarīgi realizēt ciešu sadarbību starp abu komandu vadītājiem izstrādes posmos dizaina nodaļā un aerodinamiskajos testos "Porsche" modernajā vēja tunelī.
"Atrast optimālu saikni starp mūsu dizaina principiem un aerodinamikas inženieru sniegtajām specifikācijām neapšaubāmi ir izaicinājums. Mēs kopā strādājam pie katra milimetra, lai izveidotu līdzsvaru starp estētiku un funkcionalitāti," pauž "Porsche Style" eksterjera dizaina direktors Pēters Varga.
Strādājot komandā, "Porsche" izdevās apvienot savu dizaina DNS ar aerodinamiku, kas optimizē automobiļa nobraukšanas attālumu. Tas tika panākts ne tikai ar izteiksmīgu siluetu, bet arī ar "Porsche" aktīvās aerodinamikas komponentiem un citiem instrumentiem.
"Visi aktīvās aerodinamikas elementi būtiski palielina nobraukumu. Jaunajam "Macan" esam izveidojuši automātiski paceļamu aizmugurējo spoileru un aktīvās dzesēšanas lūkas uz priekšējām gaisa ieplūdes atverēm," norāda aerodinamikas un aeroakustikas direktors Tomass Vīgands.
Automobiļa šasijā ir ieviesti arī vairāki jauni mainīgie elementi. Līdzīgi kā sacīkšu auto, jaunā "Macan" grīda ir plakana un noslēgta, pat aizmugurējās ass zonā. Tur esošie pārsegi ir elastīgi un nodrošina arī zemu gaisa pretestību, kas ir inovatīvs risinājums apvienojumā ar aerodinamiskiem, gandrīz pilnībā noslēgtiem diskiem un aerodinamiski optimizētajām riepu kontūrām.
Braucot ārpus pilsētas, "Macan" automātiski iegūst ideālu aerodinamisko līniju – aizmugurējais spoilers pārvietojas "eco" pozīcijā, atveras gaisa lūkas, un pazeminās šasijas līmenis. "Porsche" testa komanda norāda, ka šādā braucienā aerodinamikas pretestības koeficients nokrītas līdz 0,25. Iepriekšējā "Macan" rezultāts bija 0,35. Jaunais "Macan" ir viens no aerodinamiskākajiem SUV, kas būtiski ietekmē tā efektivitāti. Atbilstoši
Vispasaules saskaņotā vieglo transportlīdzekļu pārbaudes procedūrai (WLTP) visu automobiļa variantu nobraukums būs vairāk nekā 500 kilometru.
Ātrā uzlāde ar jaudu līdz 270 kW
Jaunā "Macan" elektromotori iegūst enerģiju no litija jonu akumulatora. Tā kopējā ietilpība ir 100 kWh, no kuriem aktīvi var izmantot līdz 95 kWh. Jaunā "Macan" PPE 800 voltu sistēma nodrošina augstas veiktspējas ātro uzlādi, ko izstrādē testē visā pasaulē.
"Mūsu galvenajos tirgos ir atšķirīgi uzlādes standarti. Tāpēc galveno uzmanību testēšanā pievērsām tam, lai ar mūsu prototipiem pārbaudītu šos atšķirīgos pamatnosacījumus dažādās valstīs un vajadzības gadījumā attiecīgi pielāgotu tehnoloģijas," saka Kerners.
Jaunā "Macan" līdzstrāvas uzlādes jauda 800 voltu uzlādes stacijās ir līdz 270 kW, stacijās ar 400 voltu jaudas nodrošinājumu uzlādes līmeni var palielināt no 10 līdz 80% mazāk nekā 22 minūtēs, jo augstsprieguma slēdzis akumulatorā ļauj efektīvi sadalīt 800 voltu akumulatoru divos akumulatoros, katru ar 400 voltu nominālo spriegumu. Tā auto var uzlādēt īpaši efektīvi arī bez papildu HV pastiprinātāja ar jaudu līdz 150 kW. Maiņstrāvas uzlāde ir iespējama ar jaudu līdz 11 kilovoltiem.
Braukšanas dinamikas testēšana ekstremālos apstākļos
"Porsche" jauno "Macan" izstrādāja, akcentējot zīmolam raksturīgo braukšanas dinamiku un pazīstamo stūrēšanas sajūtu. Testos šiem sporta automobiļu ražotāja pamata elementiem tiek pievērsta īpaša uzmanība. Dažādu testēšanas posmu mērķis ir saskaņot no jauna izstrādātos komponentus un sistēmas, kā arī nodrošināt to darbības stabilitāti un vienmērīgu mijiedarbību. Izturības testos tiek simulēts automobiļa kalpošanas ilgums tādos skarbos ekspluatācijas apstākļos, kādus vēlāk klienti izjutīs tikai ārkārtas situācijās.
Līdz šim maskētie pilnībā elektriskā "Macan" prototipi izmēģinājumu trasēs un pa koplietošanas ceļiem nobraukuši vairāk nekā trīsarpus miljonus testa kilometru. Testa automašīnas izmanto visā pasaulē, lai pārbaudītu visu aktīvo braukšanas komponentu mijiedarbību ekstremālās klimatiskās un situācijas slodzēs.
"Mēs aptveram plašu temperatūras diapazonu – no mīnus 30 grādiem pēc Celsija Skandināvijā līdz pat plus 50 grādiem pēc Celsija Nāves ielejā Kalifornijā. Svarīgi, ka SUV ir jādarbojas arī uz jebkura seguma. Tāpēc mēs veicam testus ne tikai uz ceļiem, bet arī uz bezceļiem, grants, sniega un ledus," uzsver Kerners.
Šajā ziņā visu četru riteņu piedziņas pilnībā elektriskie "Macan" modeļi, kuriem vairāk jaudas tiek novirzīts aizmugurējai asij, jūtas kā zivs ūdenī. "Porsche" uz priekšējās un aizmugurējās ass izmanto tikai jaunākās paaudzes nepārtrauktās ierosmes PSM motorus. Tie nodrošina vairāk nekā 450 kW jaudu, izcilu efektivitāti un optimālu jaudas atkārtojamību.
Elektroniski vadāmā "Porsche Traction Management" sistēma ar "Launch Control" starta funkciju jaudīgākajā modelī gandrīz nekavējoties nodrošina vairāk nekā 1000 Nm griezes momenta sadalījumu. Lai sniegtu plašu spektru starp augstu veiktspēju un komfortu, inženieri ieviesuši "Porsche" aktīvo piekares vadības sistēmu ar divu vārstu amortizatoru tehnoloģiju, pneimatisko balstiekārtu, aizmugurējās ass šķērsbloķēšanu un pirmo reizi aizmugurējās ass stūrēšanu ar stūrēšanas leņķi līdz pieciem grādiem.