Land Rover Defender 109 Station Wagon
Foto: Publicitātes foto

Britu piedzīvojumu meklētāju zīmols "Land Rover" ar robusto apvidnieku "Defender" no 2025. gada būs Dakaras rallija oficiālais transporta partneris, bet no 2026. gada pasaulē grūtākajās autosacīkstēs piedalīsies ar savu komandu.

"Land Rover Defender" un Baltijas valstu vārds izskanēs arī slaveno izturības sacensību vēsturisko automobiļu kategorijā, jo tajā startēs klasisko spēkratu entuziasts un sacīkšu braucējs no Lietuvas – Karolis Raišis (Karolis Raišys). Viņa ekipāža sacentīsies "Dakar Classic" kategorijā un brauks ar "Defender", kura darba mūžs tuvojas sestajam gadu desmitam.

Pirms desmit gadiem Karolis Raišis kļuva par Lietuvas rallija čempionu divu riteņu piedziņas klasē. Vēlāk viņš pārgāja uz klasisko auto sacīkstēm un septiņas reizes piedalījās prestižajā Montekarlo vēsturisko automobiļu rallijā "Rallye Monte-Carlo Historique". Tur viņš ar "Jaguar" izcīnīja divas uzvaras vecāko auto kategorijā un vairākkārt kāpa uz goda pjedestāla.

Karolis Raišis ir labi pazīstams ne tikai Lietuvas autosportā, bet arī visā Baltijas reģionā. Kā vienīgais sertificētais "Land Rover" vecākais instruktors Baltijas valstīs viņš bieži vada ražotāja pārstāvju rīkotos kursus arī Latvijā un Igaunijā.

Mūžīga uzticība "Defender"

Raišis ir palicis uzticīgs savai aizrautībai un sacensībām ir sagatavojis vienu no vecākajiem automobiļiem – klasisko 1978. gada "Defender 109 Station Wagon", kas tiek uzskatīts par priekšteci "Defender III".

"Izvēlējos šo automašīnu, jo tieši ar to divi franču brāļi piedalījās pirmajā Dakaras rallijā 1979. gadā. Es zinu viņu stāstu. Tieši šeit slēpjas "Defender" pirmsākumi – ekspedīcijas un piedzīvojumu gars. Tas manī rezonē jau kopš bērnības. Rallijs man ir pieredzes un emociju krāšana, auto ir līdzeklis atmiņu radīšanai," savu interesi par ekskluzīviem, retiem un vēsturiskiem transportlīdzekļiem skaidro Karolis Raišis.

"Defender" ir viens no ikoniskākajiem britu automobiļiem, jo tā gaitu laika ietvars sniedzas no "Series I" debijas 1948. gadā līdz pat mūsdienām. Tā spilgtiem mirkļiem bagātajā vēsturē netrūkst arī slavenu īpašnieku. Viņu vidū Lielbritānijas karaliene Elizabete II, Vinstons Čērčils un Deivids Atenboro, kurš "Defender" izmantoja savās dabas izpētes ekspedīcijās.

Atgriešanās klasiskās Dakaras piedzīvojumu laikmetā

"Dakar Classic" sacensībās var piedalīties tikai ar tādiem modeļiem, kas startējuši Dakaras rallijos no pirmajām sacīkstēm līdz organizatoru noteiktajam robežgadam. 2025. gada sacensībām varēja pieteikt tehniku, kas ražota ne vēlāk kā 2005. gadā. Lielākā daļa dalībnieku izvēlas salīdzinoši modernus transportlīdzekļus, piemēram, "Mitsubishi Pajero" un "Toyota Land Cruiser", kas ir ātrāki un vieglāk vadāmi. Tomēr Karoli šīs opcijas neinteresēja, viņš vēlējās, lai braucienu cauraustu piedzīvojuma gars.

"Mana ideja ir atdzīvināt pirmo Dakaras sacensību garu – ar piedzīvojumiem un mežonīgu braukšanu. Toreiz cilvēki rallijam gatavojās teju iepriekšējā naktī, un līdzsvars starp sacīkstēm un gatavošanos bija pavisam citāds. Viņi meklēja nezināmo. Ātrgaitas interneta un globalizācijas laikmetā mēs vienmēr zinām, ko gaidīt. Es vēlos atgriezt nenoteiktības sajūtu, un vecs automobilis to lieliski paveiks. Tas var pārsteigt, paģērēt remontu katru nakti un dāvāt neaizmirstamu piedzīvojumu," savu romantisko skatījumu uz sacensībām apraksta Karolis Raišis.

Sacensības ar laiku – pirms izbraukšanas

"Dakar Classic" ir regularitātes sacensības. Dalībniekiem distance jāveic ar organizatoru noteikto vidējo ātrumu, un kontrolpunkti jāsasniedz ar precizitāti līdz sekundes daļai. Par priekšlaicīgu vai novēlotu ierašanos finišā tiek piemēroti sodi, tāpēc uzvar komanda, kas ieguvusi vismazāk punktu.

Karolis Raišis lieliski pārzina šo formātu un ir sasniedzis ievērojamus rezultātus lielākajos Eiropas klasisko auto rallijos. Tomēr – iepriekš viņš ar "Jaguar" brauca pa šauriem un bīstamiem kalnu ceļiem, bet Dakarā viņu gaida pavisam cita veida izaicinājumi. Papildus noteikta tempa uzturēšanai dalībniekiem ir jāorientējas apvidū un jādomā, kā vislabāk pārvarēt sarežģīto reljefu.

Bezceļa pārbaudījumi un pārsteigumi, ko var sagādāt vecāka gadagājuma tehnika, sportistu nebiedē. Patiesībā viņš tos uzskata par daļu piedzīvojuma. Karoļa lielākais izaicinājums bija sagatavot vēsturisko "Defender" rallijam. Eksemplārs, ko viņš atveda no Zviedrijas, bija braucams, taču labam rezultātam tajā bija jāieliek liels darbs.

Vēsturiskā "Defender" restaurācija kā ceļojums

Gatavojot "Defender" Dakaras smagajiem apstākļiem, sacīkšu braucēja komanda nepalaida garām nevienu pašu aspektu. Restaurācijas laikā, respektējot mantojumu, tika gādātas autentiskas detaļas, un ieviestas arī modernas tehnoloģijas, kuru uzdevums ir uzlabot veiktspēju. Šis skrupulozais process atspoguļoja komandas dziļo aizraušanos ar klasiskajiem automobiļiem.

Visurgājēja sagatavošana ierobežotā laika nogrieznī pati par sevi bija kā rallijs. Katra detaļa atspoguļo dziļu mīlestību pret "Defender" un tā vēsturi, un komanda nepagurstoši strādāja, lai atdzīvinātu automašīnu tās vēstures nākamajai nodaļai.

"Man tā ir kas vairāk nekā tikai automašīna – tā ir daļa vēstures. Un arī es pats vēlos būt daļa šīs vēstures," par savu 1978. gada "Defender" saka Karolis Raišis. Viņa ceļš ar "Defender" sākās ilgi pirms rallijreida, un tā kulminācija būs veltījums šī auto notikumiem bagātajai pagātnei, kurā nostalģija saplūst ar jaunu piedzīvojumu solījumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!