No 3. līdz 17. janvārim Saūda Arābijas tuksnesī norisinājās 47. Dakaras rallijs. Lietuviešu autosportists un bezceļu braukšanas entuziasts Karolis Raišis savu valsti tajā pārstāvēja ar 1978. gada "Land Rover 109 Station Wagon" un vēsturisko auto klasē izcīnīja 3. vietu, tiekot pie visu dalībnieku tīkotās beduīna statuetes.
Starts ar vēsturisku auto
Karoļa Raiša ceļš uz Dakaras ralliju sākās vēl 2024. gada vasarā, kad viņš iegādājās gandrīz piecdesmit gadus vecu "Defender" apvidus automobili. No Zviedrijas atvestajam apvidus auto bija nepieciešama totāla restaurācija. Lai to pagūtu pienācīgi sagatavot sacensībām un nosūtīt uz Saūda Arābiju, mehāniķu brigāde Viļņas Automuzeja darbnīcā strādāja burtiski bez apstājas.
Mēneša laikā automobilim tika veikta nepieciešamā pārbūve, tika uzstādīta papildu degvielas tvertne, oriģinālais dzinējs tika nomainīts pret jaudīgāku "Rover" V8, un kritiski svarīgās detaļas tika nomainītas pret izturīgākām. Lai gan virkne Karoļa Raiša vēsturiskā apvidus auto komponentu ir pilnīgi jauni, tā ārējais izskats un pamata konstrukcija tika saglabāta tāda, kāda tā bija pirms pusgadsimta.
Sacensību dalībnieki atzīst, ka uz modernas šasijas uzmontēt klasisko virsbūvi būtu bijis vienkāršāk, taču Dakaras rallija "Classic" ieskaites reglaments paredz, ka sacensībām var pieteikt tikai oriģinālus auto. Kad sagatavošanas darbi bija pabeigti, auto devās savā pirmajā ceļojumā pa sauszemi uz Barselonas ostu, no kurienes pa jūras ceļu vēlāk tika nogādāts starta vietā Saūda Arābijā.
Sapnis kļūst par realitāti
Karolis Raišis Saūda Arābijā viesojās arī 2024. gadā, kad kā žurnālists ar mūsdienu "Defender" sekoja sacensību dalībnieku pēdās un krāja iespaidus par skarbajiem apstākļiem tuksnesī. Redzētā iespaidā lietuvietis nolēma sekot pirmo Dakaras rallija braucēju pēdās. Viņa mērķis bija piedzīvot visu to, ko braucēji 1979. gadā, kad rallijs tika organizēts pirmoreiz un uzvaru ar identisku "109 Station Wagon" izcīnīja divi brāļi no Francijas.
Lietuviešu auto entuziastam Dakara un "Defender" simbolizē tehniku un kultūru, kas vieno piedzīvojumu meklētājus un sapņotājus. Dakaras rallijā nav svarīgi tikai startēt, bet arī sasniegt finišu, lai atkal celtu godā vēsturisko un cilvēcisko Dakaras rallija garu.
Tagad, kad 2025. gada Dakaras rallijs jau ir vēsture un tajā izcīnīta 3. vieta "Classic" ieskaitē, Karoļa Raiša un Igna Daunoraviča tandēms apzinās, kādus izaicinājumus viņiem divu nedēļu laikā nācās pārvarēt. Tuksnesis prasīja lielu izturību ne tikai no tehnikas, bet arī no pašiem braucējiem, taču Karolis Raišis atskatās uz mēnesi ilgušo sagatavošanās posmu un uzskata, ka iznākums ir likumsakarīgs. Pēc finiša viņš ir guvis arī pārliecību, ka kopā ar savu stūrmani var paveikt jebko.
Dakaras rallijs izgaismo cilvēka labākās īpašības
Runājot par savu auto un daloties iespaidos pēc aizvadītā Dakaras rallija, Karolis Raišis saka: "Es nepirku vienkārši automašīnu, es pirku vēsturi – vēlējos būt daļa no tās. Daudzi teica, ka šādu auto sagatavot Dakaras rallijam ir neiespējami, bet mēs pierādījām pretējo. Piemēram, karburatorus sarunājām ar kādu Lietuvas klasisko automobiļu entuziastu, un viņš mums tos atveda pusnaktī."
"Pirms starta nebija ne jausmas, kas mani gaida, kā es braukšu, kā notiks automašīnas remontēšana. Un tieši tas man patīk. Es sapņoju izjust to pašu avantūras garu, ko pirmie dalībnieki, nezinot, kas sekos aiz nākamās smilšu kāpas. Kad tu sāc braukt, iestrēgsti kāpās, meklē dzesēšanas šķidrumu, prāto, kā tikt galā ar citām likstām, – tad rodas patiesa emocionālā saikne ar auto. Patiesībā saikne jau bija izveidojusies pirms tam. Kad iekrāvām auto kuģī Barselonā, tas nebija tikai stāsts par automašīnu, tas bija arī stāsts par draudzību un savstarpējo saikni, kas bija izveidojusies šī projekta laikā," iespaidos dalās Raišis.
"Dakara ir stāsts par neatlaidību, komandas garu un mīlestību pret auto. Dakaras rallijs ir ne tikai sacensības, bet arī piedzīvojums, kas mūs visus vieno. Šis apvidnieks turpinās rakstīt vēsturi. Dakarā katrs kilometrs ir ne tikai izaicinājums, bet arī pārliecība, ka mēs esam daļa no kaut kā lielāka. Jā, protams, Dakara atstāja milzu iespaidu, bet tikpat iespaidīga bija vienotība, kas valda britu apvidnieku kopienā – tā ir kā atsevišķa cilvēku kategorija, kas ikvienu britu auto lietotāju uztver kā savējo. Viņi vienmēr ir gatavi palīdzēt un ir viegli ar viņiem atrast kopīgu valodu. Līdzīgi domājoši cilvēki tik skarbos apstākļos rada patiesu kopības sajūtu," rezumē lietuviešu autosportists.