F-1 pasaules čempionāts atkal tiek gaidīts ar lielām cerībām un daudz nezināmajiem, kas vismaz sezonas sākumā sola pamatīgu intrigu, ko lielā mērā palīdzēja uzkurināt starpsezonas notikumi un pirmssezonas testu sesijas.
F-1 čempionāts kārtējo reizi cēlā mērķa - čempionāta intrigas labad - piedzīvo pārmaiņas, kas skārušas bolīdu tehniskos parametrus un sniegumu. Diemžēl par ieskaites punktiem cīnīsies vairs tikai 10 komandas, taču ir zināmas cerības, ka titula pretendentu būs vairāk nekā iepriekšējās sezonās, kad goda pjedestāla augstāko pakāpienu dalīja lielākoties vienas komandas piloti.
Turklāt šī būs pirmā F-1 sezona, kuras galvgalī nebūs harizmātiskā promoutera Bērnija Eklstouna - kā zināms, pēc F-1 īpašnieku maiņas Bērnijs savu amatu zaudēja. Tāpat nebūs bolīda ar prestižo pirmo, čempiona, numuru - ieguvis 2016. gada F-1 čempiona titulu un atkārtojis sava tēva Kekes Rosberga panākumu, Niko Rosbergs pacēla cepuri un cieņpilni atvadījās.
2017. gada F-1 čempionāts tradicionāli sāksies Austrālijā jau šajā nedēļas nogalē, bet noslēgsies novembrī Apvienotajos Arābu Emirātos. 20 "Grand Prix" posmi, 10 komandas, divi tituli - kam tie tiks?
Platākas, smagākas un ātrākas
Gan komandas, gan piloti, gan līdzjutēji lielas cerības šogad liek uz jaunajiem tehniskajiem noteikumiem, kas bolīdus ir padarījuši platākus, smagākus un ievērojami ātrākus, vismaz spriežot pēc pirmssezonas testu rezultātiem.
Salīdzinot 2016. gada Spānijas "Grand Prix" kvalifikācijas uzvarētāja Lūisa Hamiltona ātrāko apli ar Kimi Raikonena ("Ferrari") apli tai pašā Katalonijas trasē pirmssezonas testu laikā, soms bija par trim veselām sekundēm ātrāks! Tas vēl, ņemot vērā, ka kvalifikācijā piloti brauc ar maksimāli atvieglotām formulām, minimālu degvielas daudzumu un piemērotākajām riepām. Šis aspekts vien jau sola zināmu sacensību intrigu, kura, cerams, arī būs.
Izmaiņas aerodinamikā un tehniskajos risinājumos sola lielāku cīņu trasē, vairāk apdzīšanas manevru un līdz ar to - arī intrigu.
Vēl sarežģītāks un vizuāli iespaidīgāks ir kļuvis priekšējais antispārns, kas šogad ieguvis izteiktāku trīsstūra formu un ļauj pilotiem braukt tuvāk viens otram, formulai saglabājot saķeri ar trasi. Aizmugurējais antispārns toties ir sarucis, arī palielinot piespiedējspēku, un aprēķini liecina, ka trases līkumiem, kurus iepriekš varēja izbraukt ar ātrumu 170 km/h, šogad piloti varēs nesties cauri jau ar 210 km/h lielu ātrumu. Pie vizuālajām izmaiņām pieder arī "spura" bolīda aizmugurē.
Priekšējais antispārns ir par 150 mm platāks nekā pērn, bet F-1 bolīdi šogad ir paaugušies garumā līdz pilniem diviem metriem. Savukārt aizmugurējais antispārns sarucis līdz 800 mm augstumā, toties kļuvis resnāks – 950 mm iepriekšējo 750 mm vietā. Tas viss licis palielināt formulu minimālo svaru līdz 722 kilogramiem.
Izmaiņas ir skārušas arī "Pirelli" riepas, kas šogad ir platākas, - priekšējā riepa tagad ir gandrīz tikpat plata kā pērnā gada aizmugurējā, bet aizmugurējā pusotru reizi platāka nekā 2016. gada versijai, un tas ļaus pilotiem vēlāk bremzēt, agrāk sākt paātrināšanos un ātrāk izbraukt līkumus. Tajā pašā laikā ātruma rādītāji palielinās gravitācijas slodzi, un formulas būs grūtāk vadāmas, ar ko jārēķinās braucējiem. Šķiet, F-1 pilotu kakli kļūs vēl resnāki…
F-1 paletē beidzot arī rozā
F-1 mašīnas pašas par sevi ir iespaidīgas, bet šogad lielāko uzmanību, vismaz no mediju puses, izpelnījusies "Force India" formula, kas šogad būs izteikti rozā. Kā saka - kurš maksā, tas pasūta mūziku, un Serhio Peress ar Estevanu Okonu brauks rozā kombinezonos ar rozā ķiverēm!
No pārējām formulām izceļama būtu "McLaren", kas ieguvusi priecīgu oranžu toni, ievērojami skaistākas ir "Sauber" un "Toro Rosso" formulas.
Mīnus viens un bez čempiona
Šogad F-1 pasaules čempionātā startēs par vienu komandu mazāk, jo starpsezonā savu eksistenci beidzot pārtrauca "Manor" vienība, kas pēdējos gadus mocījās ar pamatīgām finansiālām problēmām. Līdz ar to par Konstruktoru kausu cīnīsies 10 komandas, bet par individuālo titulu - 20 piloti. Viņu vidū gan nebūs pagājušā gada čempiona Niko Rosberga, kurš pēc uzvaras paziņoja, ka aizejot no autosporta "karaliskās" klases.
Līdz ar to par galveno favorītu šāgada čempionātā varētu uzskatīt pieredzējušo britu Lūisu Hamiltonu, bet pagājušās sezonas notikumi ļauj prognozēt, ka dzīvi skandalozajam britu pilotam varētu pabojāt jaunais, ambiciozais un ļoti talantīgais holandietis Makss Verstapens, kurš pēc pārejas no "Toro Rosso" uz "Red Bull" kļuva par sezonas sensāciju.
Vēl jau arī nav zināms, ko sevī slēpj "klusie ūdeņi" – soms Valteri Botass, kurš pēc Rosberga atvadām negaidīti piepildīja visu pasaules autosportistu sapni un kļuva par "Mercedes" F-1 komandas pilotu. Hamiltons, kuram parasti ir diezgan sarežģītas attiecības ar pāriniekiem, Botasu metās slavēt, uz ko mierīgais soms ieteica pagaidīt līdz sacensībām. Tomēr viņa loma komandā ir skaidra – "Mercedes" ņēma "Sančo Pansu", kāds savulaik bija Rubenss Baričello Mihaelam Šūmaheram, piesedzēju un punktu krājēju Konstruktoru kausā nevis konkurentu Hamiltonam cīņā par titulu.
Nosacīti "tumšā zirdziņa" lomā, vismaz sezonas sākumā, varētu būt "Ferrari" komanda ar Sebastjanu Fetelu un Kimi Raikonenu. Saglabājuši abus pilotus, itāļi nopietni pastrādājuši pie jaunās formulas, ko parāda arī pirmssezonas testi. Taču testi, kā zināms, ir pavisam kas cits nekā sacīkstes.
Spēcīgāku sniegumu šogad varētu gaidīt no jaunās "Haas" vienības, kā arī "Williams", "Renault" un "Toro Rosso". "Williams" cerības uz punktiem gan ierobežo tas, ka viens no pilotiem ir izteikts "biznesa klases" braucējs, kanādietis Lenss Strolls, kuram nav F-1 pieredzes. Cik nu spēs vecmeistars Masa sakrāt, tik arī būs. Toties tas, ka pieredzējušais brazīliešu pilots pēc atvadīšanās no F-1 ir atgriezies ar jaunu azartu, bija redzams jau testos. Izteikums pirmssezonas preses konferencē: "ap šo laiku es jau biju plānojis kļūt par resnīti", parāda, ka Masa sacensībās atgriežas ar jaunu sparu un interesi. Kā jau cilvēks, kurš jūtas vajadzīgs un novērtēts. Kā zināms, pilota vieta "Williams" kļuva brīva pēc Botasa aiziešanas uz "Mercedes" un "Williams" to piedāvāja savam bijušajam pilotam. Jauks žests!
Pastāv zināmas bažas, ka pēc "Manor" aiziešanas par čempionāta autsaideriem kļūs "Sauber" un diemžēl arī kādreiz dižā un varenā, leģendārā un veiksmīgā "McLaren" komanda. Pirmssezonas testu rezultāti bija nožēlojami, un Fernando Alonso, sākotnēji dusmojies, nu jau sāk kļūt sarkastiski ironisks. Tomēr, gods kam gods, "McLaren" nepadodas un tas nevar nenest rezultātus.
2017. gada F-1 čempionāta dalībnieki (ar pilotu numuriem):
"Mercedes"
44 Lūiss Hamiltons (Lielbritānija)
77 Valteri Botass (Somija)
"Red Bull"
3 Daniels Rikjardo (Austrālija)
33 Makss Verstapens (Nīderlande)
"Ferrari"
5 Sebastjans Fetels (Vācija)
7 Kimi Raikonens (Somija)
"Williams"
18 Lenss Strolls (Kanāda)
19 Felipe Masa (Brazīlija)
"Force India"
11 Serhio Peress (Meksika)
31 Estevans Okons (Francija)
"Renault"
27 Niko Hulkenbergs (Vācija)
30 Džoljons Palmers (Lielbritānija)
"Toro Rosso"
55 Karloss Sainss (Spānija)
26 Daņiils Kvjats (Krievija)
"Haas"
8 Romēns Grožāns (Francija)
20 Kevins Magnusens (Dānija)
"McLaren"
14 Fernando Alonso (Spānija)
2 Štofels Vandorns (Nīderlande)
"Sauber"
94 Paskāls Verlēns (Vācija)
9 Markuss Eriksons (Zviedrija)
Bez britu karaļa, bet ar amerikāņu bosiem
Pagājušā gada nogalē F-1 čempionātā notika varas maiņa - par tā īpašniekiem kļuva amerikāņu holdings "Liberty Media", kas nevar nenozīmēt vismaz kaut kādas izmaiņas tuvākā vai tālākā nākotnē.
Pagaidām F-1 īpašnieki negrasās drastiski mainīt izveidoto sacīkšu sistēmu, taču ļāvuši noprast, ka ar laiku F-1 čempionāts varētu piedzīvot pārmaiņas. Ne vienmēr tas nozīmē ko sliktu, jo pēdējos gados F-1 komandu īpašniekiem, "Grand Prix" posmu rīkotājiem un sponsoriem radās arvien vairāk domstarpību ar F-1 bosu Bērniju Eklstounu. Nenoliedzot angļa nopelnus tajā, ka F-1 čempionāts viņa vadībā ir izveidojies un nostiprinājies par autosporta karalisko un visprestižāko klasi, kritika par pārlieku garo sezonu, "Grand Prix" posmu rīkotāju "atbirums" un valstu atteikšanās uzturēt šo dārgo izklaidi varētu ļaut vēlēties elastīgāku pieeju.
Jaunie F-1 īpašnieki ir solījuši "amerikanizēt" šo čempionātu un gribot, lai ASV notiktu divi posmi. Laiks rādīs, ar ko tas viss beigsies - jācer, ka izsmalcinātā un eiropeiskā lēdija – F-1 – nepārvērtīsies par ovālā riņķojošo amerikāņu versiju ar makdonaldu rokās.