Foto: Midjourney/DELFI

Izvēršot dezinformācijas kampaņas, Krievija un Baltkrievija regulāri mēģina radīt un izplatīt priekšstatus, ka Latvija ir neizdevusies valsts – tāda, kurā iedzīvotājiem netiek nodrošinātas pat minimālas iespējas dzīvot normālu dzīvi, tāda, kurā dzīvo muļķi un neveiksminieki. Nereti šos priekštatus rada ne tikai Maskava vai Minska, bet arī paši Latvijas iedzīvotāji – reizēm tas notiek sakāpinātu emociju iespaidā, reizēm tās ir dusmas pašiem par savām dzīves neveiksmēm, bet reizēm apzināta ļaunprātība.

Lai arī Latvijā notiek dažādas nejēdzības, piemēram, haoss un bezatbildība "Rail Baltica" tapšanā, ēnu ekonomikas dzelžainais krampis un bedrēm piepildītā ceļu infrastruktūra, tas kopumā ir ļoti tālu no tā, ko mūsdienu pasaulē nozīmē šis apzīmējums – neizdevusies valsts ("failed state"). Kopš neatkarības atgūšanas mūsu labklājības līmenis ievērojami audzis. Un lai gan vajadzētu būt labāk, esošā situācija nav tik dramatiska, kā to iezīmē Kremļa dzeguzes. Vairāk par to, kā Latvija kāpinājusi attīstības tempus iespējams iepazīties šogad iznākušajā pētījumā "Latvija Eiropas Savienībā – 20 gadi".

Periodiski mēs redzam, kā Latviju sauc par sapuvušu un muļķu zemi, tāpat regulāri redzam, kā cenšas salīdzināt, ka "Padomju Savienībā tomēr bija labāk", ignorējot faktu par okupāciju un pārdzīvotajām šausmām. "Delfi" uzvarējis Vācijas Federatīvās Republikas projektu konkursā noturīguma un medijpratības veicināšanai 2024. gadā, un līdz gada beigām piedāvās rakstu sēriju "Mīti par Latviju", kurā analizēs, kā tad šie stāsti par mūsu valsti top – kas tos rada? Kas izplata? Kādā veidā izplata?

Parādīsim to, ka šāda taktika mālēt Latviju par neveiksminieci nav nekāda inovācija, – no Krievijas puses nākušās varas institūcijas un to sabiedrotie ar līdzīgām manipulācijām nodarbojušies jau no Neatkarības kara laika. Tāpat pievērsīsim uzmanību faktu pārbaudes žurnālistikas darbam, īpaši izceļot tos piemērus, kur Latvijas tēlu nepamatoti cenšas iemīt zemē. Dosim vārdu arī uzņēmējiem, kas nesuši Latvijas vārdu pasaulē, parādot, ka ja vēlamies, tad varam veiksmīgus rezultātus ne tikai kultūrā un sportā, bet arī biznesā.

"Viltus ziņas gluži kā dezinformācija savā būtībā nav nekāds jaunums – tās vienā vai otrā formātā eksistējušas jau sensenos laikos. Taču mainoties tehnoloģiju attīstībai, mainījušās iespējas, kādā ātrumā un mērogā šādas manipulācijas ar cilvēku prātiem un sirdīm ir iespējamas. Īpaša vieta šajā "žanrā" ir stāstiem par Latviju kā neizdevušos valsti. Uzskatu, ka mums pietrūkst satura, kas pievērstos tieši šim jautājumam un parādītu lasītājiem, ar kādām metodēm vēsturiski un mūsdienās tiek veidoti maldinoši vēstījumi par Latviju, latviešiem un mūsu kopīgi panākto," sacīja "Delfi" galvenais redaktors Filips Lastovskis.

Ar sērijas pirmo rakstu: "Ganu puikas dibina valsti un "pārejošs pārpratums" – kā starpkaru posmā nelabvēļi zākāja Latviju" iespējams iepazīties šeit.

Vairāk par to, kā "Delfi" strādā ar dezinformāciju, iespējams iepazīties šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!