2024. gada pirmajā pusgadā AS "Latvenergo" koncerna ieņēmumi sasnieguši 955,4 miljonus eiro, kas ir par 18% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, ko ietekmēja zemākas enerģijas pārdošanas cenas, informē uzņēmumā.
Zemākas dabasgāzes iepirkuma cenas, lielāks mazumtirdzniecībā pārdotās elektroenerģijas un dabasgāzes apjoms un "Elektrum" klientu skaita pieaugums pozitīvi ietekmējis koncerna peļņas rādītājus. "Latvenergo" koncerna EBITDA pieaugusi par 14% un sasniedz 393,7 miljonus eiro, bet peļņa ir 252,5 miljoni eiro jeb par 13% lielāka nekā gadu iepriekš.
Pirmajā pusgadā koncerns ir investējis 175 miljonus eiro, kas ir divreiz vairāk nekā pērn, attīstot jaunus atjaunīgo energoresursu (AER) ražotņu projektus. Koncerna ilgtspējīgo ražošanas portfeli papildina jaunas saules un vēju parku jaudas visās Baltijas valstīs atbilstoši izaugsmes stratēģijai.
Pēdējos trīs mēnešos strauji sarucis mājsaimniecību pieprasījums pēc saules paneļiem. Eksperti apgalvo, ka viens no iemesliem varētu būt jaunā elektroenerģijas neto uzskaite, kas stājusies spēkā šī gada 1. maijā, cits skaidrojums – tirgus piesātinājums. "Delfi Bizness" pēta situāciju, kā arī skaidro, vai ir jēga apdrošināt saules paneļus pret dabas stihijām, kas Latvijā piedzīvojamas aizvien biežāk. Par to publikācijā Interese par saules paneļiem noplakusi. Vai šobrīd tos ir izdevīgi uzstādīt?
2024. gada pirmajos sešos mēnešos koncerna finanšu rezultātus galvenokārt noteikusi augstā izstrāde Daugavas hidroelektrostacijās. Šī gada pirmajā pusgadā Daugavas HES izstrādāts pēdējo 30 gadu laikā trešais lielākais elektroenerģijas apjoms gada pirmo 6 mēnešu periodā – 2558 GWh. Samazinoties dabasgāzes cenai, par 41% vairāk elektroenerģijas saražots AS "Latvenergo" TEC – 949 GWh. Kopumā koncernā saražota 3531 GWh elektroenerģijas jeb 35 % no kopējā Baltijā izstrādātā elektroenerģijas apjoma, turklāt 73% elektroenerģijas saražoti no atjaunīgajiem energoresursiem.
Pirmajā pusgadā vērojams gan elektroenerģijas, gan dabasgāzes klientu skaita pieaugums. Mazumtirdzniecībā pārdotās elektroenerģijas apjoms audzis par 8%, savukārt dabasgāzes – par 39%, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn.
Energoresursu cenu kāpums pagājušajā gadā būtiski palielināja valstij piederošās energokompānijas "Latvenergo" peļņu un arī tās vērtību. Tomēr ne tik daudz, lai "Latvenergo" atgrieztos Latvijas vērtīgāko uzņēmumu tronī. 2023. gadā, tāpat kā pērn, vērtīgākais uzņēmums ir Latvijā reģistrētā holdingkompānija "Swedbank Baltics", kas apvieno "Swedbank" grupas bankas Baltijā. Par to plašāk: Noskaidroti Latvijas vērtīgākie uzņēmumi. Kas mainījies gada laikā?
2024. gada jūnijā AS "Latvenergo" valstij izmaksājusi dividendēs 212,2 miljonus eiro no iepriekšējā gada peļņas, kā arī nomaksāts uzņēmumu ienākuma nodoklis 48,3 miljonu eiro apmērā.
2024. gada pirmajā pusgadā turpinājās elektroenerģijas un dabasgāzes cenu samazināšanās. Baltijā elektroenerģijas spot cenas bija vidēji par 9% zemākas, savukārt TTF dabasgāzes (Front Month) vidējā cena sasniedza 30 EUR/MWh, kas ir par 49% mazāka nekā 2023. gada pirmajā pusgadā.