māja, nekustamais īpašums
Foto: Shutterstock

Apstiprinot grozījumus Ministru kabineta 2018. gada 20. februāra noteikumos Nr. 95 "Noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai", valdība š.g. 3. septembra sēdē lēma, ka turpmāk hipotekāro aizdevumu dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, kuru izsniedzis patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējs vai krājaizdevu sabiedrība (nebanku finansētājs), varēs saņemt ar valsts atbalstu – "Altum" garantiju vai atbalsta programmas "Balsts" subsīdiju.

Grozījumi veicinās mājokļu pieejamību Latvijas iedzīvotājiem, palielinot konkurenci starp kredītiestādēm un nebanku finansētājiem, kā arī sniegs iespēju nebanku finansētājiem izsniegt hipotekāros aizdevumus ar garantiju un (vai) subsīdiju, kas stiprinās nebanku finansētāju lomu hipotekāro aizdevumu tirgū, norāda Ekonomikas ministrijā.

"Konkurences spiediena palielināšana komercbanku sektoram ir būtisks virziens, kā iekustināt stagnējošo mājokļu kredītu tirgu, jo īpaši reģionos. Nebanku kreditētāju aktīvāka iesaistīšanās šajā segmentā veicinās kredītu pieejamību iedzīvotājiem, vienlaikus mudinot komercbankas pārskatīt savu pārlieku piesardzīgo politiku jaunu kredītu izsniegšanā," komentē ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Lai veicinātu finansējuma pieejamību mājokļa iegādei vai būvniecībai ģimenēm, kurās aug bērns ar invaliditāti un daudzbērnu ģimenēm, kā arī ņemot vērā pēdējos gados novēroto inflāciju, valdība palielināja maksimālo ar iedzīvotāju ienākumu nodokli apliekamo bruto ienākumu uz vienu mājsaimniecības locekli slieksni no 17 000 eiro uz 23 000 eiro uz vienu ģimenes locekli, lai ģimene kvalificētos "Balsts" subsīdijas saņemšanai. Šis maksimālo ienākumu slieksnis nav pārskatīts kopš subsīdijas "Balsts" uzsākšanas 2020. gada jūlijā.

Tāpat līdz ar grozījumiem tika precizētas normas, lai nodrošinātu vienotu regulējumu hipotekārās pārkreditēšanas gadījumā un nodrošinātu, ka garantija tiek saglabāta, ja pārkreditācija veikta saskaņā ar normatīvajiem aktiem par patērētāja kreditēšanu.

Mājokļu garantiju programmu "Altum" īsteno kopš 2015. gada, un tās ietvaros personas, ar kurām kopā dzīvo un kuru apgādība ir vismaz viens nepilngadīgs bērns vai pilngadīga persona, kas nav sasniegusi 24 gadu vecumu, var saņemt valsts galvojumu līdz pat 50% no hipotekārā kredīta aizdevuma summas (atkarībā no bērnu skaita ģimenē) no aizdevuma mājokļa iegādei.

Kopš 2018. gada garantiju mājokļa iegādei vai būvniecībai var saņemt arī jaunie speciālisti vecumā līdz 35 gadiem ar iegūtu augstāko vai profesionālo vidējo izglītību. Kopš 2020. gada daudzbērnu ģimenes var saņemt arī subsīdiju "Balsts" – vienreizēju valsts subsīdiju hipotekārā aizdevuma pirmās iemaksas segšanai vai samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai – 8 000 eiro apmērā, ja ģimenē ir 3 bērni (vai 2 un tiek gaidīts trešais), vai 10 000 eiro apmērā, ja ģimenē ir 4 bērni vai vairāk (vai 3 un tiek gaidīts ceturtais). Kopš 2023. gada sākuma garantijas pieejamas arī NBS karavīriem. Kopš 2023. gada decembra subsīdiju "Balsts" var saņemt arī ģimenes, kurās aug bērns ar invaliditāti vai pilngadīga persona ar I vai II invaliditātes grupu, kas nav sasniegusi 24 gadu vecumu 8000 eiro apmērā vai 10 000 eiro apmērā, ja iegādātais mājoklis atbilst gandrīz nulles enerģijas ēkām noteiktajām prasībām.

Līdz š.g. 31. jūlijam "Altum" kopumā izsniedzis galvojumus 28 748 ģimenēm ar bērniem par kopējo summu 235 200 088 eiro, 6149 jaunajiem speciālistiem par kopējo summu 52 416 793 eiro, 251 NBS karavīram par kopējo summu 2 619 456 eiro, kā arī izsniegtas 1 602 subsīdijas "Balsts" par kopējo summu 13 520 500 eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!