2024. gada septembrī, salīdzinot ar 2023. gada septembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 1,4%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2024. gada septembrī, salīdzinot ar 2023. gada septembri, bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+1,2 procentpunkti), alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem (+0,5 procentpunkti), veselības aprūpei (+0,4 procentpunkti), kā arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-0,9 procentpunkti), ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (-0,8 procentpunkti).
2024. gada septembrī, salīdzinot ar 2024. gada augustu, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,3%. Būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija apģērbam un apaviem (+0,2 procentpunkti), pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+0,2 procentpunkti), dažādu preču un pakalpojumu grupai (+0,1 procentpunkts), ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,1 procentpunkts), kā arī ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (‑0,5 procentpunkti).
Jau ziņots, ka Latvijas Banka publiskojusi jaunākās makroekonomiskās prognozes, kas sagatavotas 2024. gada oktobrī.
2024. gadā centrālā banka prognozē zemu inflāciju (1,3%) un lēnu iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu (0,6%).
Vienlaikus turpinās procentu likmju samazinājums, norāda centrālās bankas eksperti.
Neskatoties uz to, ka Latvija kopš neatkarības atgūšanas pirms 30 gadiem ir piedzīvojusi salīdzinoši strauju izaugsmi, mūsu iedzīvotāju dzīves līmenis būtiski atpaliek no vidējā Eiropas Savienības līmeņa. Ja pieņemtu, ka nākotnē valsts ekonomikas izaugsme kaut kādā veidā varētu turpināties pašreizējā tempā, ko nekādā ziņā nevar garantēt, tas nozīmētu, ka Latvija Eiropas Savienības vidējo ienākumu līmeni varētu sasniegt aptuveni līdz 2050. gadam. Plašāk par to Nenopelnītie 9 miljardi eiro. Kā glābt situāciju Latvijas ekonomikā?
Jau ziņots, ka algu pieaugums Latvijā šogad turpinās, vidējā darba samaksa pakāpeniski palielinās, taču ne visās jomās strādājošie to izjūt – ir nozares, kurās darbinieki vairākus gadus nav piedzīvojuši algas pieaugumu, taču vienlaikus ir tādas nozares, kurās algas tiek palielinātas regulāri.
"Delfi Bizness" skaidro, kuros sektoros šajā gadā vērojams straujākais algu pieaugums, kurās jomās atalgojums pārsniedz vidējo darba samaksu un kādas ir tendences darba tirgū. Plašāk: Pārāk maza alga? Kur meklēt iespējas nopelnīt vairāk