Kā Saūda Arābijas plāns var iedragāt Krievijas ekonomiku
Foto: Shutterstock

Saūda Arābijas plāni palielināt naftas ieguves apjomus un atgūt tirgus daļu var samazināt agresorvalsts ieņēmumus no naftas tirdzniecības, atsaucoties uz "Politico", raksta ārvalstu mediji.

Pasaulē trešais lielākais jēlnaftas ražotājs kļūst aizvien neapmierinātāks, ka citi nozares partneri nevar vienoties par ražošanas apjomu samazināšanu, kas veicinātu naftas cenu pieaugumu, raksta "Business Insider". Tirgus dalībnieki uzskata, ka valsts varētu sākt palielināt naftas eksporta apjomus, lai iekarotu lielāku tirgus daļu un nopelnītu vairāk, pat, ja naftas cena samazinātos.

Šī stratēģija varētu pazemināt cenas pasaulē, kas ir sliktas ziņas Krievijai, bet labas ziņas Ukrainai, jo saruks agresorvalsts iespējas finansēt savu kara mašinēriju. Pēdējo desmit gadu laikā nafta un gāze bijusi Krievijas galvenais naudas avots, kas veido pusi no tās ienākumiem.

Valdība būtu izvēles priekšā – vai nu samazināt izdevumus, kas ir maz ticams kara laikā, vai arī samierināties ar inflācijas spiedienu un stindzinoši augstām procentu likmēm," sacījusi ekonomiste Aleksandra Prokopenko.

Ņemot vērā pašreizējo valūtas kursu, naftas cenu kritums par 20 ASV dolāriem samazinātu Kremļa ienākumus par 1,8 triljoniem rubļu (20 miljardiem dolāru). Tas ir aptuveni 1% no Krievijas ekonomikas izlaides.

Naftas eksportētājvalstu organizācija (OPEC) pirmdien samazināja globālā naftas pieprasījuma pieauguma prognozi 2024. gadam, kā arī samazināja prognozes nākamajam gadam.

OPEC ikmēneša ziņojumā teikts, ka pieprasījums pēc naftas pasaulē 2024. gadā pieaugs par 1,93 miljoniem barelu dienā, kas ir mazāks pieaugums nekā tika prognozēts pagājušajā mēnesī, kad tika paredzēti 2,03 miljoni barelu dienā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!