Elektrības cenas pieaugušas, tomēr zemākas nekā vasarā
Foto: Shutterstock

Iestājoties aukstākam laikam un sākoties apkures sezonai, 2024. gada oktobrī Baltijas valstīs palielinājās elektroenerģijas pieprasījums un vidēji par 9% pieauga elektroenerģijas cenas, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Vidējā elektroenerģijas cena Baltijā oktobrī vēl joprojām ir zemāka nekā vasaras mēnešos, kad nebija pieejams Igaunijas – Somijas starpsavienijums Estlink-2, kas pēc remonta darbu atsāka septembrī.

Šī gada oktobrī Latvijas un Lietuvas tirdzniecības apgabalā cena palielinājās līdz 91,38 eiro par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 5% vairāk nekā pirms gada. Elektroenerģijas cenas pieauguma pamatā ir izstrādes kritums paaugstināta pieprasījuma apstākļos.

Tāpat vidējās cenas pieaugumu Baltijā sekmēja arī Zviedrijas – Lietuvas starpsavienojuma NordBalt plānotais remonts no 21. līdz 27. oktobrim, kā rezultātā imports no Zviedrijas uz Baltijas valstīm oktobrī samazinājās par 21% salīdzinājumā ar septembri.

Elektroenerģijas imports no Zviedrijas tika aizstāts ar importa palielinājumu no Somijas par 59% un no Polijas par 14,1%, kopumā uz Baltijas valstīm importējot par 17,5% vairāk nekā septembrī.

Starp Baltijas valstu starpsavienojumu elektroenerģijas tirdzniecības apgabaliem zemākā cena tika novērota Zviedrijas 4. zonā – 26,46 EUR/MWh, kamēr Somijā cena samazinājās līdz 40,63 EUR/MWh. Savukārt Polijā cena pieauga līdz 103,29 EUR/MWh, kas ir par 9% vairāk nekā septembrī.

Oktobrī visvairāk negatīvo elektroenerģijas cenu stundu bija Somijā (120 stundas) un Zviedrijas 4. zonā (107 stundas), savukārt Latvijā bija 30 stundas ar negatīvu elektroenerģijas cenu. 21. oktobrī Somijā un Zviedrijas 4. zonā elektroenerģijas cena bija negatīva visas diennakts garumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!