Foto: Shutterstock

Eiropa ir pārdzīvojusi divas ziemas, kopš Krievija iebruka Ukrainā un bija jādomā par gāzes piegādātāju maiņu. Tomēr, tuvojoties aukstākajai gada sezonai, jautājums par šo resursu atkal aktualizējas, raksta "Financial Times".

Tirgus eksperti un analītiķi ir nobažījušies par to, vai šajā ziemā neparādīsies jauni izaicinājumi.

Viena no galvenajām problēmām ir tā, ka Eiropas gāzes tirgus tagad ir vairāk nekā jebkad saistīts ar nestabilajiem pasaules enerģijas tirgiem, jo tas piespiedu kārtā ir diversificēts, samazinot atkarību no Krievijas cauruļvadu gāzes un pārejot uz sašķidrināto dabasgāzi (LNG).

"Patlaban Eiropas gāzes krātuves ir pilnas, taču var notikt visādi. Vajag tikai rasties dažiem piegādes traucējumiem, un situācija var pilnīgi mainīties," sacījis kāds šī resursa tirgotājs.

LNG lielākoties tiek piegādāta tiem pircējiem, kuri maksā visaugstāko cenu. Globālais piedāvājums ir ierobežots, kas nozīmē, ka Eiropai jākonkurē ar Āziju brīžos, kad pieprasījums ir liels. Tāpēc jāpaaugstina gāzes iepirkumu cenas, lai mudinātu tirgotājus nosūtīt kuģus Eiropas virzienā.

Šogad papildu satraukumu rada gāzes tranzīta līguma termiņa beigas starp Ukrainu un Krieviju, kas ir viens no diviem maršrutiem, pa kuru Krievijas cauruļvadu gāze joprojām plūst uz Eiropu. Līgums, kas veido aptuveni 5% no ES ikgadējā gāzes importa, beidzas 31. decembrī, kad ir aukstākais brīdis sezonā.

"Ja nu pēkšņi ziema ir ļoti auksta, un vienlaikus tiek zaudētas Krievijas gāzes plūsmas, tad gāzes cenas būs ļoti augstas," sacījusi "Rabobank" enerģētikas stratēģe Florence Šmita. "Un es nedomāju, ka pa citiem cauruļvadiem iespējams aizstāt piegādes. Domāju, ka lielākā daļa no tā būs jāaizstāj ar LNG."

Bažas rada arī spriedze Tuvajos Austrumos; ja eskalācija novestu pie Hormuza jūras šauruma slēgšanas, tas apdraudētu 20% no pasaules LNG piegādēm.

Starptautiskā Enerģētikas aģentūra savā jaunākajā ziņojumā par globālajiem gāzes tirgiem brīdināja, ka globālā gāzes bilance "joprojām ir trausla, jo ierobežotais LNG ražošanas pieaugums uztur ierobežotu piedāvājumu" un ka "tirgus joprojām ir jutīgi pret negaidītām piedāvājuma vai pieprasījuma izmaiņām".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!