Krievijas īstenotā kara Ukrainā dēļ valsts piedzīvo strauju pārtikas cenu pieaugumu, raksta "Bloomberg".
Kilograms kartupeļu valstī patlaban ir par vismaz 73% dārgāks nekā šā gada sākumā, bet sviesta cena pieaugusi par vairāk nekā 30%, liecina ceturtdien publicētie valsts statistikas biroja dati. Citu dārzeņu cenas pieaugušas par 20%, bet krējuma, maizes, piena, gaļas un zivju cenas palielinājušās par 12-15%, salīdzinot ar pagājušo gadu.
Cenu pieaugumu veicina loģistikas un ražošanas izmaksu, kā arī izejvielu cenu pieaugums. Tāpat dažādi rietumvalstu ierobežojumi rada grūtības attīstīt ražošanu, tostarp noveco tehnoloģijas. Valsts, reaģējot uz šo situāciju, sākusi importēt pārtikas preces no kaimiņvalstīm.
Nedēļas nogalē sociālo tīklu lietotāji dalījās novērojumos, ka no vairāku veikalu plauktiem Rīgā pazudis sviests – kur agrāk bija sviesta paciņas, tur tagad bijis tukšums. Tādēļ "Delfi Bizness" vaicāja lielākajiem veikalu tīkliem, ar ko tas skaidrojams. Pēdējo dienu laikā vairāki ārvalstu mediji vēsta, ka sviests Krievijā kļuvis par deficīta preci – tā cenas šogad augušas par vairāk nekā ceturtdaļu, veikalu plaukti ir tukši, iedzīvotājiem bažījoties par tālāku cenu kāpumu, un pieaug zādzību skaits. Tādēļ arī virtuālajā vidē raisījušās diskusijas, vai sviesta trūkums Latvijā saistīts ar šīm ziņām. Plašāk: Kur pazudis sviests? Atsevišķos veikalos plaukti kā izslaucīti
Krievijas iedzīvotāji jau pērn saskārās ar pārtikas cenu kāpumu, un patlaban situācija tikai pasliktinās. Dažādu institūciju ierēdņi, tostarp Krievijas Zemkopības ministrijas pārstāvji ir pauduši bažas par to, kā savaldīt cenu pieaugumu.
Atbildes, kā risināt situāciju, īsti nav arī Krievijas centrālajai bankai, kura jau pagājušajā mēnesī palielināja galveno procentu likmi līdz rekordaugstam līmenim – 21%, lai savaldītu inflāciju.
Centrālā banka paredz, ka šajā gadā inflācija sasniegs 8-8,5%.