Kafijas ražotāji nonākuši kritiskajā punktā un ceļ cenas
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Kafijas mīļotāji jau drīzumā varētu piedzīvot to, ka viņu rīta kārums kļūs dārgāks, jo kafijas cena starptautiskajos preču tirgos ir sasniegusi līdz šim augstāko līmeni, ziņo BBC.

Otrdien Arabica kafijas pupiņu, kas veido lielāko daļu pasaules produkcijas, cena sasniedza 3,44 dolārus par mārciņu (0,45 kg), šogad pieaugot par vairāk nekā 80%. Savukārt Robusta pupiņu cena jaunu maksimumu sasniedza septembrī.

Kafija nozare sagaida ražas samazināšanos, jo divus pasaules lielākos ražotājus – Brazīliju un Vjetnamu – skāruši slikti laikapstākļi. Vienlaikus kafijas dzēriena popularitāte turpina pieaugt.

Viens no ekspertiem BBC prognozējis, ka kafijas zīmoli cenas lielveikalos varētu paaugstināt jaunajā gadā. Lai gan pēdējos gados lielākie kafijas grauzdētāji ir spējuši absorbēt cenu kāpumu, lai izpatiktu klientiem un saglabātu tirgus daļas, šķiet, ka tas drīzumā mainīsies, uzskata Vins Ngiens, nozarē strādājošā uzņēmuma "Tuan Loc Commodities" vadītājs, piebilstot, ka šķietami ir sasniegts kritiskais punkts.

Arī Itālijas kafijas gigants "Lavazza" BBC informējis, ka tas ir darījis visu iespējamo, lai aizsargātu savu tirgus daļu un neuzliktu augstākas izejvielu izmaksas uz pircēju pleciem, taču strauji augošās kafijas cenas galu galā ir piespiedušas to rīkoties un koriģēt cenas.

Novembrī notikušajā pasākumā investoriem "Nestlé" augstākā līmeņa vadītājs sacījis, ka kafijas nozare piedzīvo "grūtus laikus", un atzinis, ka viņa uzņēmumam būs jāpielāgo cenas un iepakojuma izmēri.

Pēdējais kafijas cenu rekords tika sasniegts 1977. gadā pēc tam, kad sniegs izpostīja plantācijas Brazīlijā. "Bažas par 2025. gada ražu Brazīlijā ir galvenais virzītājspēks," komentējis "Saxo Bank" izejvielu stratēģijas vadītājs Ole Hansens. "Valstī augustā un septembrī bija lielākais sausums pēdējo 70 gadu laikā, kam oktobrī sekoja spēcīgas lietavas, radot bažas, ka ziedošā raža varētu no tā ciest."

Kafija ir pasaulē otra visvairāk tirgotā prece pēc apjoma aiz jēlnaftas, un tās popularitāte aug. Piemēram, patēriņš Ķīnā pēdējo desmit gadu laikā ir vairāk nekā divkāršojies.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!