Vienlīdzīga mazumtirgotāju attieksme pret vietējiem un citu valstu ražotājiem, 20 reižu palielināti sodi par negodīgu tirdzniecības praksi, iespēja piemērot vienlīdzīgas sankcijas abām darījuma pusēm – tie ir tikai daži no grozījumiem Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā, kurus ir izstrādājusi Ekonomikas ministrija (EM) un iesniegusi izskatīšanai Ministru kabinetā, informē EM.
Iesniegtie likuma grozījumi ir pirmais no priekšlikumiem ekonomikas ministra Viktora Valaiņa rosinātajā plānā pārtikas cenu mazināšanai. Valdība iesniegtos likuma grozījumus varētu skatīt jaunnedēļ.
Plašāk par plānu: "Spried ar Delfi" par pārtikas cenu samazināšanas plānu. Pilns ieraksts
Grozījumi paredz vairākus punktus; būtiskākais no tiem noteiks, ka tirgotāji nedrīkstēs piemērot atšķirīgus uzcenojumus vietējām un ārvalstu izcelsmes precēm , būs jāievēro vienlīdzīga attieksme arī attiecībā uz citām gala cenu veidojošām komponentēm. Piemēram, tirgotājs nevarēs vietējam ražotājam pieprasīt maksu par loģistikas, mārketinga un citām izmaksām, ja tādas izmaksu pozīcijas netiek piemērotas ārvalstu piegādātājiem.
Likums papildināts arī Zemkopības ministrijas iesniegtajiem priekšlikumiem, kas paredz aizliegt vienpusēju sankciju piemērošanu un noteikt gadījumus, kuros tās netiek piemērotas; paredzēt 20 dienu maksimālo norēķinu laiku par svaigām ogām un dārzeņiem, kurus ražotājs piegādā tirgotājiem vismaz trīs reizes nedēļā, kā arī noteikt lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes prognozes definīciju.
"Šobrīd ražotāji norāda uz gadījumiem, ka veikali piemēro sankcijas tad, ja prece netiek piegādāta pilnā apjomā vai laikā, vienlaikus, ja tirgotāji pasūta noteiktu apjomu preču, bet beigās nopērk tikai pusi, savukārt ražotājam netiek nodrošināta iespēja piemērot līdzvērtīgas sankcijas. Šī sistēma tagad manīsies," skaidro ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
Tāpat likuma grozījumi paredz pārskatīt atbildību par likuma pārkāpumiem, kāpinot soda naudu apmēru 20 reizes, lai mazumtirgotājiem nerastos vēlme likumu neievērot.
Jau ziņots, ka ekonomikas ministrs virza vairākus priekšlikumus pārtikas preču cenu samazināšanai, taču par lielu daļu no tiem diskusijas vēl ir priekšā. Piecu punktu plāns paredz uzcenojuma griestu noteikšanu ikdienas pārtikas preču patēriņa grozam kā pagaidu risinājumu; zemākās cenas noteikšanu katrā ikdienas patēriņa preču groza kategorijā, preču cenu digitālā salīdzināšanas rīka ieviešanu, aizliegumu iznīcināt nepārdotās pārtikas preces, mudinot tās ziedot vai pārdot par samazinātu cenu, kā arī aizliegumu piemērot pārmērīgas un ilgstošas atlaides.