latvijas karogs
Foto: Shutterstock

Ekonomikas ministrija sagatavojusi 2024. gada "Latvijas ekonomikas attīstības pārskatu", kurā vērtēta situācija Latvijas ekonomikā, kā arī prognozētas ekonomikas attīstības perspektīvas.

2024. gadā ekonomikas attīstību Latvijā turpināja ietekmēt ģeopolitiskā situācija un nenoteiktība, kā arī eksporta mērķa tirgu lēnā atkopšanās. Šā gada trīs ceturkšņos iekšzemes kopprodukts (IKP) bija par 0,5% mazāks nekā pirms gada. Pieauga privātais un valsts patēriņš, savukārt samazinājās eksports, imports un arī investīcijas. Ministrijā prognozē, ka 2024. gadā kopumā ekonomika būs tuvu iepriekšējā gada līmenim.

Savukārt 2025. gadā ekonomikas aktivitāte atsāks pieaugt nedaudz straujāk – par 2,6%. Kā rāda starptautisko organizāciju prognozes, 2025. gadā globālā ekonomiskā vide nedaudz uzlabosies, kas sekmēs aktivitātes atjaunošanos Latvijas eksportā. Situāciju eirozonā, tostarp Latvijā, uzlabos arī zemākas procentu likmes, kas palīdzēs stiprināt patēriņu, nekustamā īpašuma tirgu un būvniecību. Būtisku ietekmi uz Latvijas ekonomiku veidos arī Eiropas Savienības fondu investīciju pieaugums, kā arī veiktās reformas konkurētspējas stiprināšanā, tostarp zemāki darbaspēka nodokļi un citi faktori.

Latvijas ekonomikas tālākā attīstība vidēja termiņa periodā būs atkarīga no situācijas ārējā vidē un reformu gaitas. Lielākais Latvijas izaugsmes risks saistīts ar globālās ekonomikas attīstību, īpaši ģeopolitisko situāciju, pauž Ekonomikas ministrijā. Svarīga būs arī Eiropas Savienības kopējās ekonomikas telpas turpmākā attīstība. Latvijas ekonomiskās priekšrocības vidējā termiņā galvenokārt balstīsies uz panākto makroekonomisko stabilitāti, kā rezultātā uzlabojušies Latvijas kredītreitingi, kā arī uz plānoto Eiropas Savienības atbalsta programmu efektivitāti un uzlabojumiem uzņēmējdarbības vidē. Ieilgstot karam Ukrainā, ekonomikas atveseļošanās tempi varētu būt lēnāki.

Latvijas ekonomikas konkurētspējas priekšrocības pamatā balstās uz tehnoloģiskiem faktoriem, ražošanas efektivitātes uzlabošanu un inovācijām, mazākā mērā uz zemu atalgotu darbaspēku un zemām resursu cenām; vidēja termiņa periodā Latvijas izaugsmes tempi potenciāli var sasniegt 4–5% pieaugumu gadā.

"Latvijas ekonomikas attīstības pārskatu" Ekonomikas ministrijas speciālisti gatavo reizi gadā – decembrī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!