Latvijā strauji audzis likvidēto uzņēmumu skaits
Foto: Shutterstock

Aizvadītajā gadā likvidēti 9432 uzņēmumi, liecina "Lursoft IT" apkopotā informācija. Salīdzinot ar gadu iepriekš, pērn likvidēto uzņēmumu bijis par 20,26% vairāk.

Likvidēto uzņēmumu skaits augstāko pīķa punktu sasniedza 2019. gadā, kad likvidēti 23857 uzņēmumi. Tas ir 2,5 reizes vairāk likvidēto uzņēmumu nekā pērn. Iemesls šim ievērojamajam likvidēto uzņēmumu skaita pieaugumam bija Uzņēmumu reģistra veiktā vienkāršotā likvidācija augsta riska klientiem, vispirms no reģistriem izslēdzot tās juridiskās personas, kuras nebija atklājušas patiesos labuma guvējus un kuru dalībnieku vidū bija ārvalstīs reģistrētas juridiskās personas. Jau nākamajā gadā sekoja straujš likvidēto uzņēmumu skaita kritums.

Latvijā strauji audzis likvidēto uzņēmumu skaits
Foto: Lursoft

No 9432 uzņēmumiem, kas likvidēti aizvadītajā gadā, vairākums (85,4%) bijušas sabiedrības ar ierobežotu atbildību. Vēl 6,2% no likvidētajiem uzņēmumiem veidojuši individuālie komersanti un 3,8% – zemnieku saimniecības. Vidējais vecums likvidētajiem uzņēmumiem sasniedza 9 gadus, tomēr to vidū arī teju 100 uzņēmumi, kas reģistrēti vien pērn un līdz likvidācijas brīdim nebija nostrādājuši pat vienu gadu.

Dati rāda, ka vairāk nekā puse no šiem likvidētajiem uzņēmumiem, kas nebija paguvuši nostrādāt pat vienu gadu, ir individuālie komersanti, trešdaļā gadījumu uzņēmumiem nodarbojoties ar sauszemes transporta pārvadājumiem.

Analizējot datus par likvidēto uzņēmumu nozarēm, redzams, ka sauszemes un cauruļvadu transports likvidēto uzņēmumu skaita ziņā 2024. gadā ierindojies trešajā vietā, atpaliekot vien no tirdzniecības. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, jāteic, ka likvidēto uzņēmumu nozaru saraksts gadu no gada ir teju nemainīgs.

Vienīgās izmaiņas, ja salīdzinām ar 2023. gadu, ir tās, ka pērn starp biežāk likvidēto uzņēmumu nozarēm pievienojās automobiļu un motociklu tirdzniecība un remonts, savukārt TOP 10 sarakstā nav atrodama pārējo individuālo pakalpojumu sniegšana.

Nozares, kurās 2024. gadā bijis visvairāk likvidēto uzņēmumu:

  1. Mazumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus: 1164 uzņēmumi;

  2. Vairumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus: 690 uzņēmumi;

  3. Sauszemes un cauruļvadu transports: 677 uzņēmumi;

  4. Specializētie būvdarbi: 510 uzņēmumi;

  5. Operācijas ar nekustamo īpašumu: 503 uzņēmumi;

  6. Ēdināšanas pakalpojumi: 392 uzņēmumi;

  7. Augkopība un lopkopība: 378 uzņēmumi;

  8. Ēku būvniecība: 329 uzņēmumi;

  9. Automobiļu un motociklu tirdzniecība un remonts: 293 uzņēmumi;

  10. Datorprogrammēšana, konsultēšana un saistītas darbības: 291 uzņēmums.

"Lursoft IT" izpētījis, ka pērn likvidētie uzņēmumi gadu iepriekš kopā apgrozījuši 351,64 miljonus eiro, savukārt 2022. gadā to kopējais apgrozījums sasniedza pat 629,35 miljonus eiro. Lielākais apgrozījums starp 2024. gadā likvidētajiem uzņēmumiem aizpērn bijis vairumtirgotājam SIA "Latvia Expert Center".

Dati liecina, ka 2023. gadā vairumtirgotājs apgrozīja 15,84 miljonus eiro, savukārt 2022. gadā tā apgrozījums bija pat 75,57 miljonus eiro. Jāpiebilst gan, ka aizpagājušo gadu SIA "Latvia Expert Center" noslēdzis ar 241,47 tūkstošu eiro zaudējumiem. "Lursoft IT" izziņā redzams, ka likvidētajam uzņēmumam ilgstoši bijuši nodokļu parādi, kā arī Valsts ieņēmumu dienests aizvadītajā gadā piemērojis divus liegumus. Par SIA "Latvia Expert Center" likvidāciju 2021. gadā dibinātā uzņēmuma dalībnieki pieņēmuši lēmumu aizvadītā gada aprīlī.

Vairāku miljonu eiro liels apgrozījums 2023. gadā bijis arī SIA "WorkLV", kas likvidēts aizvadītā gada izskaņā. Pārskata dati liecina, ka 2023. gadā vairumtirgotājam izdevās palielināt savu apgrozījumu, to kāpinot līdz 12,44 miljoniem eiro, kas gada laikā bija pieaugums par 76,62%. Tāpat kā likvidētajam SIA "Latvia Expert Center", arī SIA "WorkLV" pirms likvidācijas ilgstoši strādāja ar zaudējumiem.

"Lursoft IT" aprēķinājis, ka aizvadītajā gadā likvidēto uzņēmumu kopējā peļņa 2023. gadā sasniedza 27,61 miljonus eiro, savukārt to kopējie nodokļu maksājumi valsts kopbudžetā 2023. gadā veidoja 58,12 miljonus eiro. Šajos uzņēmumos aizpērn bija nodarbināti nepilni 7 tūkstoši darbinieku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!