Mežsaimniecības un kokapstrādes nozare Latvijā šobrīd strauji aug un turpinās augt arī tuvākajos gados, norādīja meža nozares speciālisti Gada balvas "Zelta Čiekurs" ietvaros rīkotajā diskusijā, prognozējot, ka Latvijas mežsaimniecības un kokapstrādes produkcijas ražošanas apjoms tuvāko piecu gadu laikā dubultosies pieaugot no 1,1 miljarda latu līdz 2,1 miljardam latu gadā.
Šāda prognoze tiek pamatota ar to, ka šobrīd no viena kubikmetra koksnes Latvijā gadā rada gatavo produkciju 138 eiro vērtībā, bet vadošās Eiropas kokapstrādes valstis krietni augstāku: Austrija - 436 eiro, Vācija - 601,7 eiro, bet Zviedrija – 364 eiro.

Lai sasniegtu divkāršu ražošanas apjomu 2,1 miljarda latu apmērā 2011. – 2012.gadā, Latvijai jāsāk ražot no viena kubikmetra koksnes produkcija 280 eiro vērtībā un tas esot sasniedzams mērķis, ņemot vērā to, ka nozarē plānota modernizācija.

Lai nodrošinātu nozares produkcijas divkārtēju pieaugumu, Latvijas meža resursu patēriņam piecu gadu periodā būs jāpieaug tikai par 10%, diskusijā norādīja Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) prezidents Juris Biķis, skaidrojot, ka pieaugs produkcijas pievienotā vērtība, turklāt arvien vairāk paredzēts importēt daļēji sagatavotu koksni, novirzot resursu ietilpīgo koksnes pirmapstrādi uz vietām ar lētāku darbaspēku.

Turklāt speciālisti lēš, ka koksnes īpatsvaru enerģijas ražošanai iespējams palielināt par 25%. Taču, lai tas notiktu, pirmkārt, jārada kurināmā resursi no mežrūpniecībā un kokrūpniecībā neizmantotās koksnes daļas. Turklāt jāracionalizē katlu māju kurtuves, jo to lietderības koeficientam būtu iespējas palielināties pat par 50%.

Kā viena no Latvijas mežsaimniecības un kokrūpniecības nozares uzņēmumu vājajām vietām tiek minēta nespēja konkurēt lielu standarta produkcijas pakešu sagatavošanā, šādi pasūtījumi ejot uz tālajiem austrumiem, pirmkārt uz Ķīnu, kura pašlaik pārstrādājot vairāk koksnes nekā Krievija.

Savukārt par Latvijas kokrūpniecības nišu arvien vairāk kļūstot nelielu specializētu koksnes izstrādājumu partiju sagatavošana un ātra piegāde uz Rietumeiropu. Līdz ar to globālā tirgus darba dalīšanas ietekmi Latvijas uzņēmēji nejutīšot, ja vien tie nemēģinās iespraukties lētas masveida produkcijas tirgū, norāda LKF.

Savukārt viens no mežsaimniecības un kokrūpniecības nozares izaugsmes šķēršļiem varētu būt negodīga konkurence, kas saistīta ar nodokļu nemaksāšanu, norāda LKF.

Diskusija par meža nozares attīstības perspektīvām norisinājās Meža nozares Gada balvas "Zelta Čiekurs" ietvaros. Šīs balvas mērķis ir veicināt meža nozares attīstību un sabiedrisko nozīmīgumu, kā arī izteikt pateicību cilvēkiem, kas savu profesionālo darbību ir saistījuši ar meža nozari.

Mežsaimniecība un kokrūpniecība šobrīd nodrošina apmēram 7,5% no Latvijas iekšēja kopprodukta, tajā nodarbināti 81 000 strādājošo (7% no visiem). Kopējā produkcija gadā tiek saražota 1,1 miljarda latu vērtībā un kokrūpniecība ir otrā lielākā rūpniecības nozare valstī aiz pārtikas pārstrādes un veido 20% no rūpniecības pievienotās vērtības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!