LET_8044658
Foto: LETA
Rudens sākumā inflācijas tempi sākuši nedaudz pieaugt - septembrī, salīdzinot ar augustu, patēriņa cenas vidēji palielinājās par 0,5%. Savukārt, salīdzinot ar pagājušā gada septembri, cenas pieaugušas par 1,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Mēneša laikā precēm cenas pieauga par 0,8%, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,4%. Savukārt gada laikā precēm cenas pieauga par 1,9%, bet pakalpojumiem – par 1,6%.
Septembri cenu kāpumu veicināja cenu pārmaiņas apģērbam un apaviem, transportam, alkoholiskajiem dzērieniem, kā arī cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, veselības aprūpes precēm un pakalpojumiem, izglītības pakalpojumiem.

Apģērbam un apaviem cenu kāpumu ietekmēja gan jaunās sezonas kolekciju nonākšana tirdzniecībā, gan iepriekšējo atlaižu noslēgums, kā rezultātā apavi sadārdzinājās par 9,7%, bet apģērbs – par 3,5%.

No pārtikas cenām lētāki kļuva dārzeņi, jo sezonas laikā cenas samazinājās vidēji par 5,4%. Akciju rezultātā lētākas kļuva desas un žāvējumi (-1,1%), tēja un kafija ( 2,1%), sulas un atspirdzinošie dzērieni ( 4,7%), piens un piena produkti (-0,3%). Savukārt cenas pieauga maizei par 2,0%, svaigai gaļai – par 3,0%, augļiem – par 0,9%.

Alkoholiskie dzērieni sadārdzinājās par 2,1%, tai skaitā alus kļuva dārgāks par 2,2%, vīns – par 2,1% un stiprie alkoholiskie dzērieni – par 2%.

Vidējais cenu līmenis degvielai palielinājās par 3,3%, tajā skaitā 95.markas benzīnam – par 4,3%, dīzeļdegvielai – par 1,6% un auto gāzei – par 3,5%.

Veselības aprūpes precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,5%, ko noteica lētāki nekompensējamie medikamenti un uztura bagātinātāji, kā arī sanatoriju pakalpojumi.

Cenu kritumu izglītības jomā ietekmēja mācību maksas samazināšanās augstskolās vidēji par 1,6%.

Dārgāki kļuva kultūras pakalpojumi, personīgās aprūpes preces un citas personīgās lietas. Cenu kritums bija vērojams tūrisma pakalpojumiem, biļetēm braucienam ar prāmi, pasažieru sauszemes transporta pakalpojumiem, aviobiļetēm, kā arī apdrošināšanas pakalpojumiem.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 2,9%.

Jau ziņots, ka augustā, salīdzinot ar jūliju, patēriņu preču cenas samazinājās par 0,3%, bet, salīdzinot ar pagājušā gada augustu – cenas pieauga par 1,7%. Jūlijā inflācija turpināja bremzēties - vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada jūlijā, salīdzinot ar atbilstošu mēnesi pērn, bijis par 1,7% augstāks. Patēriņa cenu pieaugums Latvijā mazinās jau vairākus mēnešus pēc kārtas. Jūnijā gada inflācija Latvijā bija 1,9%, maijā - 2,2%, aprīlī - 2,8%, martā - 3,3%, februārī - 3,4%, janvārī - 3,6%, decembrī - 4%.

Pērn vislielākais cenu kāpums sasniegts maijā, kad patēriņa cenas bija pieaugušas par 5%, salīdzinot ar attiecīgu laika posmu gadu iepriekš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!