Biržas "NASDAQ OMX Riga" valde pirmdien nolēmusi nekavējoties apturēt tirdzniecību ar AS "Liepājas metalurgs" akcijām līdz cenu ietekmējošas informācijas atklāšanai biržai, liecina biržas paziņojums.
Savukārt Finanšu ministrijā portālu "Delfi" informēja, ka "Liepājas metalurgs" valstij jau atmaksājis izdevumus par "Ernst & Young Baltic" nolīgšanu un ārkārtas auditu uzņēmumā. Valsts kase saņēmusi 100 914 latu pārskaitījumu no uzņēmuma akcionāriem.
Kā ziņots, "Liepājas Metalurgs" nākamnedēļ lūgs valdībai 57,6 miljonu latu palīdzību, lai glābtu uzņēmumu no bankrota. Koalīcijā valda apjukums, jo politiķus baida pārmetumi "Parex" bankas scenārija atkārtošanā, tomēr neviens nevēlas, lai 2000 liepājnieku paliktu bez darba, svētdienas vakarā vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga".
Valdībai vajadzēs skatīt "Liepājas metalurga" audita rezultātus. Reizē ar tiem uz ministru galda nonāks arī uzņēmuma priekšlikumi glābšanai no bankrota. Rūpnīca prasa, lai valsts atlaiž elektrības rēķinus, piešķirt jaunas garantijas, kā arī maksā aizdevumu itāļu bankai uzņēmuma vietā. Cita starpā ir prasība valstij izbeigt kriminālprocesu, ko policija ierosinājusi pēc līdzīpašnieka Kirova Lipmana iesnieguma.
Pirms nedēļas, iepazīstoties ar situāciju uzņēmumā, Finanšu ministrija atklājusi, ka uzņēmuma padomē esošie īpašnieki dzīvojuši ar milzu algām, ar vieglu roku ņēmuši kredītus un iesaistījušies aizdomīgos darījumos.
Kā ziņots, Finanšu ministrijas nolīgtais auditors SIA "Ernst & Young Baltic" nav konstatējis tiešas krāpniecības pazīmes "Liepājas metalurgs" darbībā, vienlaikus norādot uz virkni nepilnību uzņēmuma darbībā, portālu "Delfi" informēja Valsts kasē.
Finanšu ministrija iepriekš noslēdza 83 400 latus vērtu līgumu ar starptautisko auditorkompāniju "Ernst & Young Baltic" par padziļinātas finanšu analīzes veikšanu LM.
5. februārī finanšu ministrs Andris Vilks (V) panāca vienošanos ar LM vadību par sadarbību uzņēmuma padziļināta audita veikšanā un uzņēmuma tālākas darbības kontrolē. Izvērtējot situāciju, valdība nolēma piesaistīt auditorkompāniju, kas veiks uzņēmuma padziļinātu finanšu analīzi.
Finanšu ministrs 2009.gada 30.decembrī valsts vārdā izsniedza galvojumu par LM saistībām 85,6 miljonu eiro (59,7 miljonu latu) apmērā, lai nodrošinātu prasījumus, kas var rasties no aizdevuma līguma, kas noslēgts starp LM un "UniCredit S.p.A". Šā gada 25. janvāri izsniegtais, bet vēl neatmaksātais valsts galvotā aizdevuma apmērs bija 73,6 miljoni eiro (51,7 miljoni latu).
Jau vēstīts, ka LM valdes priekšsēdētājs Valērijs Terentjevs iepriekš Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē uzsvēra, ka gaidāmā elektrības sadārdzināšanās no obligātās iepirkuma komponentes (OIK) uzņēmumam ir izdzīvošanas jautājums, tādēļ nolemts Latvijas energokompānijai "Latvenergo" vairs nemaksāt OIK maksājumus.
"Valdē mēs pieņēmām lēmumu pārtraukt atmaksāt OIK daļu. Tas ir nesmuks lēmums, bet mums nav citas izvēles, kamēr šai problēmai nav risinājuma," teica Terentjevs un norādīja, ka tik straujš OIK kāpums uzņēmumu ved uz bankrotu.
Kompānija arī izplatīja paziņojumu, ka gaida valdības ātru un precīzu rīcību, kas dotu iespēju saglabāt modernizācijas gaitā būtiski paaugstināto uzņēmuma konkurētspēju.
Pērn LM apgrozījums sasniedza apmēram 300 miljonus latu.