f64_100314_elektro_014
Foto: F64
Administratīvā apgabaltiesa aprīļa beigās plānojusi skatīt pieteikumu, kurā lūgts apturēt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) lēmuma darbību par obligātā iepirkuma komponentēm (OIK), kas stājies spēkā 1.aprīlī, savukārt vairāku uzņēmumu un privātpersonu sūdzības par SPRK lēmuma pamatotību paredzēts skatīt tikai pēc gada – 2014.gada februārī un martā, portāls “Delfi” uzzināja tiesā.

Atcelt SPRK lēmumu par OIK marta beigās lūdz Ilmārs Poikāns, kas plašāk pazīstams ar segvārdu Neo, privātpersona Aldis Pauliņš, kā arī uzņēmumi AS "Saldus mežrūpniecība", SIA "Zemgales enerģijas parks" un SIA "Strelēcija". Pieteicēji uzskata, ka nepārbaudītu aprēķinu rezultātā vairākiem lielajiem elektroenerģijas ražotājiem 2012.gadā nepamatoti izmaksāta obligātā iepirkuma maksa 15,64 miljoni latu, kas ietekmējis 2013.gada OIK apmēru. Šī iemesla dēļ pieteicēji lūdz tiesu atcelt SPRK 20.februāra lēmumu un likt tai pārrēķināt OIK komponentes. Tiesa ierosināja četras atsevišķas lietas, un tās pēc būtības plānots izskatīt 2014.gada februāra beigās un marta sākumā.

Tiesas pārstāve Līga Trubiņa norādīja, ka Poikāns savā pieteikumā lūdzis tiesu arī piemērot pagaidu noregulējumu un līdz lietas izskatīšanai pēc būtības panākt, lai apstrīdētais SPRK lēmums nestātos spēkā. Par to tiesa lems 29.aprīlī.

Jau vēstīts, ka sūdzību autori izskata: SPRK nav konstatējusi, ka AS "Latvenergo" 2012.gadā nepamatoti izmaksājusi 15,64 miljonus latu četriem elektroenerģijas ražotājiem, kuru koģenerācijas elektrostaciju uzstādītā elektriskā jauda ir lielāka par 4 MW - SIA „Juglas jauda", AS „Rīgas siltums" un AS „Latvenergo" Rīgas TEC-1 un TEC-2.

Šī summa minētajiem ražotājiem izmaksāta kā jaudas komponente mēnešos, kuros ražotāji publiskajam elektroenerģijas tirgotājam "Latvenergo" nav pārdevuši elektroenerģiju.

Saskaņā ar valdības noteikumiem enerģijas ražotāji ir tiesīgi saņemt obligātā iepirkuma enerģijas un jaudas komponentes tikai tajos mēnešos, kuros tie ir faktiski pārdevuši elektrību "Latvenergo".

Pieteikuma autori uzsver, ka, nepietiekami izvērtējot "Latvenergo" iesniegtos aprēķinus un dokumentus, SPRK nav izpildījusi savu funkciju nodrošināt sabiedrisko pakalpojumu lietotāju interešu aizstāvību, kā to paredz likums „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem".

Tāpat viņi lūdz Administratīvo apgabaltiesu daļēji atcelt apstrīdēto SPRK lēmumu, uzdot SPRK atceltā administratīvā akta vietā izdot jaunu, ņemot vērā tiesas nolēmumā konstatētos faktus un juridiskos apsvērumus, piemērot lietā pagaidu aizsardzību līdz galējā tiesas nolēmuma spēkā stāšanās brīdim un noteikt, ka spriedums izpildāms nekavējoties, ja tiesa pilnībā vai daļēji apmierinās pieteikumus.

SPRK februāra beigās apstiprināja obligātā iepirkuma komponentes, kas būs spēkā no 2013.gada 1.aprīļa, un kas pieaugs no pašreizējiem 1,23 santīmiem līdz 1,89 santīmiem.

Apstiprinātā OIK no ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijā, ir 0,0133 lati par kilovatstundu (Ls/kWh) jeb 1,33 santīmi/kWh, bet OIK no ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo, izmantojot atjaunojamos energoresursus, ir 0,0056 Ls/kWh jeb 0,56 santīmi/kWh. Tādējādi kopējais OIK apmērs ir 0,0189 Ls/kWh jeb 1,89 sant./kWh.

Salīdzinot ar pērnā gada OIK, šogad pieaugumu nosaka tas, ka dabasgāzes cenu kāpuma dēļ dārgāka ir kļuvusi koģenerācijas stacijās saražotā elektroenerģija, kā arī būtiski ir palielinājies biogāzes, biomasas, kā arī vēja elektrostacijās saražotās enerģijas apjoms, jo darbību uzsākušas jaunas atbalstāmās stacijas, un atbilstoši esošajām cenu aprēķina formulām pieaugusi elektroenerģijas cena, skaidroja SPRK.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!