Foto: AP/Scanpix
Uzņēmums "Balin Energy" piektdienas naktī Baltijas jūrā, Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā ir sācis naftas izpētes urbuma veikšanu, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja uzņēmuma pārstāvis Jānis Austriņš.

Piektdienas naktī pusiegremdējamā peldošā urbšanas platforma-kuģis "Ocean Nomad" ieradās noteiktajā urbuma vietā, kas atrodas 104 kilometru attālumā no Latvijas rietumu krasta. Pati urbšanas platforma noteiktajā vietā tiks uzstādīta rīt, 12.maijā un tad arī sāksies urbuma veikšana. Urbumu paredzēts veikt aptuveni 30 dienās, un tas notiks vietā, kur jūras dziļums ir 132 metri. Plānotais urbuma dziļums ir 1500 metri.

"Balin Energy" valdes loceklis un kompānijas "Orlen Upstream" vadītājs Vjeslavs Prugars norāda, ka tuvāko piecu gadu laikā kompānija izpētē un ražošanā varētu investēt līdz par 1,6 miljardiem ASV dolāru jeb 848 miljoniem latu. "Tikko sāktā Baltijas projekta urbšanas fāze rada jaunas iespējas šajā reģionā, un mēs ceram, ka šis projekts ļaus mums pietuvoties noteiktajam ogļūdeņražu ražošanas mērķiem," pauž Prugars.

Savukārt "Kuwait Energy" vadītāja Sāra Akbara uzsver, ka izpētes urbums ļaus uzzināt vairāk par šo teritoriju un ļaus izvērtēt, vai tajā ir komerciāli iegūstami ogļūdeņražu apjomi.

Jau ziņots, ka "Balin Energy" šā gada otrajā ceturksnī gatavojās veikt pirmo izpētes urbumu Latvijas ekonomiskajā zonā Baltijas jūrā. Bija paredzēts, ka urbumu veiks uzņēmuma "Diamond Offshore Drilling, Inc." meitasuzņēmums, izmantojot pusiegremdētu peldošo urbšanas platformu "Ocean Nomad".

"Diamond Offshore" ir vadošs uzņēmums urbumu veikšanā atklātā jūrā, kura rīcībā ir piemērotas jūrā veicamo urbumu platformas, kā arī plaša pieredze urbumu veikšanā, gādājot par drošību un vides aizsardzību.

Kā vēstīts, izpētes plānu pamatā ir 2008. un 2009.gadā izsniegtās licences veikt ģeoloģisko veidojumu izpēti. Sadarbībā ar uzņēmumu darbus jūrā savas kompetences ietvaros pārraudzīs attiecīgās Latvijas uzraudzības iestādes: Latvijas Ekonomikas ministrija, Ārlietu ministrija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Urbuma veikšanu uzraudzīs arī uzņēmums "Senergy", kas ir starptautiski pazīstama enerģētikas pakalpojumu kompānija, nodrošinot augstākos vides aizsardzības standartus.

Laikā kopš licenču iegūšanas "Balin" ir veicis sagatavošanās pētījumus, izmantojot arhivētus ģeoloģiskos, seismiskos un ģeofizikālos datus. Pēc tam uzņēmums veica detalizētu pētījumu, iegūstot seismiskos datus vēl par 300 kvadrātkilometriem teritorijas. Pēc datu interpretācijas un integrācijas tika noteikta pirmā vertikālā izpētes urbuma vieta.

2012.gadā "Balin" veica detalizētu virskārtas seismisko pētījumu par izraudzīto urbuma vietu. Savukārt Latvijas Hidroekoloģijas institūts nesen veica detalizētu vides pētījumu, lai iegūtu būtiskus vides datus par urbuma vietu. Viss sagatavošanās darbs ir veikts saskaņā ar atbildīgo Latvijas iestāžu izsniegtām atļaujām.

SIA "Balin Energy" ir "Kuwait EnergY Company NetherlandsCooperatief U.A" un "PKN Orlen" meitas uzņēmuma "Orlen International Exploration and Production Company B.V" kopuzņēmums.

Uzņēmējs Pēteris Šmidre, kurš savulaik arī nodarbojies ar naftas izpēti uz cietzemes Gudenieku tuvumā, iepriekš sarunā ar biznesa portālu "Nozare.lv" teica, ka par darbošanos iespējamā naftas ieguvē Baltijas jūrā pie Latvijas krastiem varēs sākt priecāties tad, kad nafta sāks tecēt nopietnos apjomos no kāda veiksmīga urbuma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!