Baltkrievijas veterinārais dienests ir ieviesis stingrus slimības kontroles pasākumus, tiek izkautas un iznīcinātas cūkas, novietnes tiek dezinficētas, kā arī notiek pastiprināta uzraudzība meža cūkām.
Latvijā Latgales mežos nomedītās meža cūkas tiek laboratoriski izmeklētas ne tikai uz klasisko cūku mēri, bet izlases kārtā arī uz Āfrikas cūku mēri. Latvijā līdz šim Āfrikas cūku mēris nedz meža, nedz mājas cūkām nav konstatēts.
Lai nepieļautu mājas cūku saslimšanu ar Āfrikas cūku mēri, Pārtikas un veterinārais dienests cūku turētājiem atgādina, ka cūkas jātur iekštelpās un nedrīkst pieļaut to kontaktu ar mežacūkām. Cūkām nedrīkst izbarot nomedīto mežacūku gaļas atliekas un virtuves atkritumus, cūku novietnē nav vēlams ielaist nepiederošas personas vai arī jāparūpējas par vienreiz lietojamo apģērbu, apģērbu, kas valkāts medībās, nedrīkst vilkt, dodoties apkopt cūkas, pie ieejas novietnēs jāizvieto dezinfekcijas paklāji, kā arī regulāri jādezinficē.
Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības konstatēšana dzīvnieku turētājam nes lielus ekonomiskos zaudējumus.
Slimajiem dzīvniekiem novēro paaugstinātu temperatūru (40-42°C), asaro acis, ir izdalījumi no deguna, depresija, dzīvniekus parasti redz guļam, bet ja tie staigā, tad novērojami kustību koordinācijas traucējumi. Balto šķirņu cūkām izteikti ir redzami plaši zemādas asins izplūdumi. Dzīvnieki iet bojā 7-10 dienu laikā no inficēšanās brīža.
Cūku saslimšanas gadījumā ātra un atbildīga saimnieka rīcība var pasargāt citas dzīvnieku novietnes no Āfrikas cūku mēra, tāpēc PVD atgādina – ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāinformē veterinārārsts, vai sava reģiona PVD pārvalde. Tāpat medniekiem nekavējoties jāziņo PVD pārvaldei par atrastām mirušām vai slimām meža cūkām.
Ja izrādīsies, ka mājas cūkas saslimušas ar Āfrikas cūku mēri, saimniecībā būs slimības ierobežošanas pasākumi. PVD atgādina, ka tikai Lauksaimniecības datu centrā reģistrētiem cūku ganāmpulkiem ir iespēja saņemt valsts kompensācijas par zaudējumiem, kas radušies slimības izskaušanas un ierobežošanas pasākumu laikā.
Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.
Tā kā Āfrikas cūku mēris ir konstatēts vairākos Krievijas reģionos, PVD jau pērn ieviesa drošības pasākumus arī uz robežas – visiem cūku transportēšanas līdzekļiem, kas atgriežas no Krievijas Federācijas, PVD veic tīrības un dezinfekcijas kvalitātes un dezinfekcijas dokumentu pārbaudi.
Āfrikas cūku mēra vīruss ir ļoti izturīgs ārējā vidē. Gaļā pie +4°C vīruss saglabājas 150 dienas, sausā sālītā šķiņķī – 140 dienas, bet saldētā gaļā daudzus gadus. Lai nepieļautu slimības ievazāšanu Latvijā ar pārtikas produktiem, privātpersonām, kas ieceļo Latvijā no trešajām valstīm, tostarp Baltkrievijas, ir jārēķinās ar pastiprinātu bagāžas kontroli, kuru veic muitas un robežsardzes darbinieki.
PVD atgādina, ka no trešajām valstīm Eiropas Savienības teritorijā ir aizliegts ievest gaļu un gaļas produktus.