f64_liepajas_metalurgs_005 (1)
Foto: F64

Pēc citu uzņēmumu pieredzes, ķīla valsts galvotajam kredītam rūpnīcai AS "Liepājas metalurgs" - ražošanas iekārtas - ir diezgan nelikvīda pašreizējo apstākļu metalurģijas nozarē dēļ, teikts portāla "Pietiek.com" publicētajos kreditoru kluba piesaistītā konsultanta "Prudentia Advisers" ziņojuma fragmentos.

"Kopējā pārdošanas rezultātā atgūstamās summas daļa ir apmēra 20-50%," teikts ziņojumā. Turklāt, lai pārdotu aktīvus, valstij nepieciešams tos uzturēt un aptuvenās dīkstāves izmaksas ir 12 miljoni latu gadā, iespējams, arī vairāk, ņemot vērā izmaksas ziemas laikā, norāda "Prudentia".

Aktīvi, kas atrodas valsts ķīlā, ir ar zemu likviditāti. Galvenie iemesli ir saistīti ar to, ka aprīkojumam metalurģijas nozarē ir ļoti zema likviditāte, jo patlaban Eiropā un globālajā tirgū ir pārprodukcija. Saskaņā ar nozares ekspertu informāciju Eiropas Savienībā tērauda izstrādājumu jomā saražotais pārsniedz pieprasījumu par 30%. Tas nozīmē, ka, visticamāk, nevienam šīs nozares uzņēmumam nav nepieciešams palielināt kapacitāti, teikts portālā publicētajā ziņojuma fragmentā.

Šiem aktīviem piemīt nemateriāla sertifikācijas vērtība. Tiklīdz aktīvs tiek pārdots, sertifikācija ir jāatjauno, tādējādi pārdošanas cena ir samazināta, skaidrots ziņojumā. Tāpat lielākā daļa aktīvu nevar tikt pārdoti pa daļām. Tas nozīmē - ja pamatlīdzekļi ir paredzēti specifiska produkta ražošanai, tad citiem uzņēmumiem nebūs nekāda pielietojuma no kādas atsevišķas iekārtas daļas, norāda "Prudentia".

Tāpat tiek norādīts, ka viena no valstij nelabvēlīgākajām situācijām "Liepājas metalurga" maksātnespējas gadījumā būtu maksātnespējas administratora nozīmēšana. "Tas nozīmētu, ka valstij nebūtu nekāda vara pār ķīlas pārdošanas cenu, kas rada iespējamību, ka tiks iegūta mazākā aktīvu vērtība to zemās likviditātes dēļ," norādīts ziņojumā.

Kā ziņots, Valsts kase 25.jūlijā no valsts budžeta līdzekļiem samaksāja "Liepājas metalurga" vietā visu rūpnīcas parādu Itālijas bankai "UniCredit S.p.A." - 67 465 056 eiro jeb 47 414 711 latus. Pirms tam aprīlī Valsts kase Itālijas bankai veica "Liepājas metalurga" valsts galvotā kredīta pamatsummas daļas maksājumu 6 128 456 eiro (4 307 103 latu) apmērā.

Valsts kase norādījusi, ka līdz ar "Liepājas metalurgam" izsniegtā kredīta samaksu valsts kļūst par nodrošināto kreditoru prasījuma pilnā apmērā un atkarībā no tālākās tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plāna virzības būs redzams, kādā veidā valsts atgūs ieguldītos līdzekļus - realizējot ķīlas no nestrādājoša uzņēmuma vai vienojoties ar "Liepājas metalurgu" par atmaksas grafiku gadījumā, ja uzņēmums atsāks savu darbību.

Galvojumu valsts vārdā par "Liepājas metalurga" saistībām kopumā 85,6 miljonu eiro (60 miljonu latu) apmērā pret banku "UniCredit" izsniedza toreizējais finanšu ministrs Einars Repše 2009.gada decembrī. Aizņēmums "Liepājas metalurgam" bija nepieciešams ražotņu modernizācijai.

Jau ziņots, ka Liepājas tiesā saņemts "Liepājas metalurga" iesniegums, kurā uzņēmums lūdz par vienu mēnesi pagarināt tiesiskās aizsardzības plāna izstrādes un saskaņošanas termiņu.

Kā informēja Liepājas tiesas konsultante Ingrīda Šintlere, minētais iesniegums jau pirmdien tiks nodots konkrētajam tiesnesim, kurš skata "Liepājas metalurga" tiesiskās aizsardzības procesa lietu. Šim tiesnesim arī būs jāpieņem lēmums - pagarināt vai nepagarināt plāna izstrādes termiņu.

"Liepājas metalurga" zaudējumi šī gada pirmajā ceturksnī bija 10,1 miljons latu. "Liepājas metalurga" konsolidētais neto apgrozījums 2013.gada pirmajā ceturksnī bija 78,3 miljoni latu.

"Liepājas metalurgs" šogad plāno 33,125 miljonu latu zaudējumus. Rūpnīcas ieņēmumi šogad paredzēti 187,208 miljoni latu, bet izdevumi - 220,333 miljoni latu, teikts izskatīšanai nākamās nedēļas akcionāru sapulcē iesniegtajos lēmumprojektos.

Akcionāru sapulcē plānots pieņemt zināšanai informāciju par zaudējumiem 2012.gadā, kas bija 11,294 miljoni latu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!