AS "Liepājas Metalurga" tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) administratoram Haraldam Velmeram ļaujot izpārdodot Latvijas lielākā metalurģijas uzņēmuma aktīvus, tikai pietuvinās nelabvēlīgākais scenārijs – uzņēmuma maksātnespēja, ir pārliecināts LM akcionārs Kirovs Lipmans.
"Ir neizprotami, ka TAP plāna realizācijai ir izvirzīts administrators, kurš tieši vēlas, lai nevis tiktu novērsta valstiski svarīga uzņēmuma maksātnespēja un atjaunota tā darbība, kā arī darbavietas, bet gan - lai notiktu ļaunākais variants, jo tas esot personīgi izdevīgi," atzīmējis Lipmana pilnvarotais pārstāvis Mārtiņš Krieķis.
Pirmās pazīmes par Velmera personīga izdevīguma izvirzīšanu kā prioritāti TAP procesā ir "Liepājas Metalurgam" piederošā uzņēmuma "Sātiņi Energo LM" pārdotās kapitāla daļas.
"Runa taču ir par vairākiem simtiem darba vietu atjaunošanu un miljoniem latu iemaksu valsts budžetā, ja izdotos atjaunot "Liepājas Metalurga" darbību, tomēr, lai tas notiktu, esošajiem akcionāriem Sergejam Zaharjinam un Iļjam Segalam, kā arī administratoram Velmeram ir jāizbeidz rīkoties savtīgi," uzsver Krieķis.
Lai panāktu lielāku uzraudzību "Liepājas Metalurgā" notiekošajam, Lipmana pārstāvji Krieķis un Pāvels Rebenoks izvirza priekšlikumu uzņēmuma vadībai, ka turpmāk visās valdes un padomes sēdēs būtu jāpiedalās kreditoru un Lipmana pārstāvjiem, tādejādi nodrošinot pārvaldes procesa caurskatāmību un novēršot nesaimnieciskumu, teikts paziņojumā medijiem.
"Delfi" jau ziņoja, ka "Liepājas metalurgs" akcionāri Sergejs Zaharjins un Iļja Segals ar Krievijas metalurģijas uzņēmumu "Daļpolimetal" ir panācis vienošanos par 70% akciju nodošanu, lai investors varētu ieguldīt nepieciešamos līdzekļus rūpnīcā un pēc iespējas ātrāk atjaunotu tehnoloģisko procesu, informēja LM pārstāve Simona Laiveniece.
Krievijas kalnrūpniecības un metalurģijas uzņēmumu "Daļpolimetall" iepriekš apliecināja gatavību ieguldīt 25 miljonus eiro (17,5 miljonus latu) grūtībās nonākušajā AS "Liepājas metalurgs", tā ražošanas atsākšanai.
Liepājas tiesa 10.septembrī noteica tiesisko aizsardzību finanšu grūtībās nonākušajam metalurģijas flagmanim "Liepājas metalurgs". 20. augustā pēc kreditoru nolīgtā konsultanta "Prudentia Advisors" uzklausīšanas tiesiskās aizsardzības pasākumu (TAP) plāna pieņemšanu atbalstīja arī Ministru kabinets.
Taču arī pēc TAP pasākumu plāna apstiprināšanas, redzot, ka tas netiek pildīts, kreditori jebkurā brīdī var pieprasīt "Liepājas metalurga" maksātnespēju.LM tiesiskās aizsardzības plānā paredzēta atsevišķu LM meitas kompāniju daļu pārdošana, atsevišķu uzņēmuma cehu atdalīšana un darbinieku skaita samazināšana.
Tāpat plānā paredzēts pārdot neizmantojamo kustamo un nekustamo mantu un, samazinot darbinieku skaitu, palielināt atlikušajiem darba samaksu par 95 latiem, pārtraukt "visāda veida sponsorēšanas aktivitātes, tai skaitā sporta un kultūras", bet Liepājas Ledus halli nodot nomā Liepājas pilsētas domei par 1 latu gadā.
Kā teikts uzņēmuma preses dienesta paziņojumā, visu šo darbību rezultātā LM aizvien nodrošinās ar darbu līdz 1900 strādājošo un visu esošo kreditoru ieguvums būs vismaz 20 reizes lielāks, nekā bankrota gadījumā.
Uzņēmums ir nonācis finanšu grūtībās. Kompānijas pamatražošana apgrozāmo līdzekļu trūkuma dēļ ir pārtraukta. Savukārt uzņēmuma lielākie kreditori, tostarp Valsts kase, meklē risinājumus, kā grūtībās nonākušo kompāniju glābt. Gan kreditoru klubs, gan uzņēmuma vadība patlaban meklē kompānijai investoru.
Liepājas tiesa maijā ierosināja uzņēmuma tiesiskās aizsardzības procesa lietu un uzdeva līdz 26.jūlijam iesniegt kompānijas glābšanas plānu. LM tiesai iesniedza lūgumu pagarināt plāna iesniegšanas termiņu par mēnesi, ko tiesa apmierināja.
LM ir lielākais darba devējs Liepājā - kompānija nodarbina aptuveni divus tūkstošus cilvēku. Uzņēmuma akcijas kotē "NASDAQ OMX Riga" otrajā sarakstā. Kompānijas lielākie īpašnieki ir privātpersonas - Sergejs Zaharjins, Iļja Segals un Kirovs Lipmans.