Ceturtdien "Winergy", tā meitas sabiedrības un lielākais akcionārs "Wind One" vērsies pie augstākajām valsts amatpersonām, tostarp premjera un ģenerālprokurora, lūdzot steidzamības kārtā iesaistīties situācijas risināšanā, lai nepieļautu apzinātu investīciju aizskārumu un uzņēmumu novešanu līdz maksātnespējai. Ja situācija tuvākajā laikā netiks atrisināta, uzņēmumu akcionāri būs spiesti vērsties starptautiskajās institūcijās pret Latvijas valsts rīcību, nerespektējot starptautiskās saistības par ieguldījumu veicināšanu un savstarpējo investīciju apmēru.
Iesniegumā uzsvērts – "Winergy" grupa ir pilnībā gatava segt savas saistības pret "Norvik Banka", ja valsts atcels nepamatotos arestus un piedalīsies kā starpnieki pārkreditācijas darījuma noslēgšanā.
Iesniegums nosūtīts Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V), ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, Iekšlietu ministram Rihardam Kozlovskim (RP), Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājam Kristapam Zakulim, kā arī Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai un Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei.
Iesniegumā atkārtoti skaidrots, ka kredītsaistību izpilde nav iespējama pašas "Norvik Bankas" rīcības dēļ, kas norāda uz bankas patieso vēlmi – "Winergy" grupas aktīvu pārņemšanu, nevis aizdevumu atgūšanu. ""Winergy" grupa ir spējīga atjaunot savu maksātspēju un normālu komercdarbības īstenošanu, pārkreditējot savas saistības pret "Norvik Banku" citā bankā. Iesnieguma pielikumā pievienota arī citas bankas izsniegts apliecinājums par gatavību refinansēt "Winergy" saistības," teikts paziņojumā medijiem.
"Winergy vairāku mēnešu garumā darīja visu iespējamo, lai situāciju risinātu tiesiskā ceļā un, izmantojot Latvijas likumdošanas paredzētās iespējas, novērstu uzņēmuma mērķtiecīgu novešanu līdz maksātnespējas slieksnim. Tomēr vairāku Latvijas valsts institūciju, tostarp tiesībsargājošo un finanšu institūciju, darbību rezultātā uzņēmuma lielākais akcionārs Wind One nesaskata citu iespēju, kā iet starptautiskās tiesvedības ceļu par investīciju aizsardzības pārkāpumiem un zaudējumu piedziņu. Provizoriskās aplēses liecina, ka prasījuma summa pret Latvijas valsti varētu pārsniegt daudzus desmitus miljonus latu, kurus atsevišķu valsts struktūru un pārraudzībā esošu komersantu dēļ diemžēl nāksies segt no nodokļu maksātāju kabatām," turpina uzņēmums.
Kā ziņots, Valsts kanceleja iesniegusi ģenerālprokuroram un iekšlietu ministram dokumentu par potenciālu starptautisku tiesvedību Igaunijas uzņēmuma "Wind One" investīciju aizsardzības lietā, vēstīja portāls "pietiek.com". Valsts kancelejas ziņojumā aprakstīta situācija, "kas rada pamatotas bažas, ka pret Latvijas Republiku tuvākajā laikā var tikt sākta starptautiska tiesvedība vairāku desmitu miljonu latu apmērā par reiderismu attiecībā uz Igaunijas Republikā reģistrētam uzņēmumam "Wind One" piederošu Latvijas Republikā reģistrētu uzņēmumu grupu (koncernu) SIA "Winergy" (saistītie meitasuzņēmumi - SIA "Njord", SIA "Stribog", SIA "Venti")".
Ziņojumā aprakstīts, kā "Norvik banka" centusies iespējami ātrāk pārņemt savā valdījumā "Winergy" koncerna mantu, kas ieķīlāta bankā, savukārt par šīs mantas pārvaldnieku iecēlusi SIA "Jaunpagasts plus" īpašnieku Donātu Vaitaiti, kura uzņēmumam "Norvik bankā" reģistrēta apjomīga komercķīla.
Tikmēr "Norvik bankas" sabiedrisko attiecību speciāliste Valda Ķipāne sacījusi, ka diemžēl jāsaskaras ar situācijām, kad negodprātīgi aizņēmēji nevēlas atdot paņemtos kredītus. Tā kā bankas ir nodrošinātie kreditori, savu ieguldījumu un noguldītāju interesēs pārņemam slikto kreditoru ieķīlātos īpašumus. Ir gadījumi, kad pret finanšu iestādēm tiek izmantotas "kreditoru uzmešanas shēmas", kuras ar apšaubāmām metodēm organizē parādnieki.
Kā liecina aģentūras LETA arhīva informācija, "Winergy" Ventspils novada Popes un Tārgales pagastā ierīkoja Latvijā jaudīgāko vēja elektroenerģijas parku. Tajā uzstādīti jaunās paaudzes "Siemens" ģeneratori, kas patlaban ir jaudīgākie un modernākie Latvijā, katrs ar 2,3 megavatu (MW) jaudu, 90 metru torņa augstumu, ar 101 metra rotora diametru, 50 metru spārna garumu.
Parka kopējais saražotais elektroenerģijas daudzums gada laikā var pārsniegt 60 000 megavatstundu (MWh) jeb 60 miljonus kilovatstundu.
"Winergy" dibināts 2008.gadā, bet vēja parka projekta attīstīšanu tas sāka 2009.gadā.