Aizdomas, ka LM akcionāri vēlas panākt uzņēmuma maksātnespēju, saka Dombrovskis
Foto: LETA

Pašlaik redzams, ka AS "Liepājas metalurgs" (LM) "akcionāru strīdiņi vienkārši turpinās" un kreditoru kluba pārstāvji sāk izteikt aizdomas par akcionāru apzinātu rīcību, tiem nevēloties panākt vienošanos, bet gluži pretēji panākt uzņēmuma maksātnespēju, žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).

"Diemžēl riski šeit ir ļoti augsti, jo pēc tiesiskās aizsardzības procesa īstenībā kreditoru kluba rīcībā nekādas tālākās iespējas vairs nav kā maksātnespēja," akcentēja Dombrovskis. Pašreizējā situācija ar LM neapšaubāmi ir nepatīkama, jo kreditoru klubs ir darījis ļoti daudz, lai LM varētu turpināt darbu, gan nodrošinot tiesiskās aizsardzības plānu, gan nodrošinot tehnisko iekārtu uzturēšanu, norādīja premjers.

Potenciālu interesi ir izrādījuši vairāki investori, bet pamatproblēma ir akcionāru strīdi. Neviens investors šādā situācijā negrib piedalīties uzņēmuma darbībā, ja nezina, vai spēs kontrolēt visu situāciju. Mēs dzīvojam tiesiskā valstī, tāpēc valsts nevar ieiet uzņēmumā un pateikt, ka akcionāri mums nepatīk, atņemt viņiem akcijas un izlikt aiz durvīm, norādīja Dombrovskis.

Ekonomikas ministrija bija sagatavojusi likumu, kas uzņēmuma maksātnespējas gadījumā ļautu palielināt uzņēmuma kapitālu, balstoties uz uzņēmuma faktisko vērtību - tādējādi esošo akcionāru ietekme samazinātos. Taču Saeimā par to ir saņemti nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK iebildumi, kuru motivācija gan nav skaidra, pauda premjers.

Kā ziņots, finanšu grūtībās nonākušās AS "Liepājas metalurgs" tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) administrators Haralds Velmers atkārtoti aicina uzņēmuma akcionārus būt konstruktīvākiem un norāda, ka akcionāru samierināšana nav viņa spēkos, teikts Velmera izplatītajā paziņojumā.

Administrators informēja, ka 30.septembrī TAP plānā paredzētais aizdevums 10 miljonu latu apmērā no potenciālajiem investoriem netika saņemts. Līdz pat 30.septembrim nav sasaukta ārkārtas akcionāru sapulce kapitāla palielināšanai un dokumentēta skaidra investoru interese. No 1.oktobra saskaņā ar likumu sākās 30 dienu periods, kurā būs iespēja pārkāpumus novērst, attiecīgi saņemt aizdevumu un piesaistīt investoru.

Kā ziņots, finanšu grūtībās nonākušā "Liepājas metalurga" akcionāri Zaharjins un Segals iepriekš paziņoja, ka panākuši vienošanos par 70% uzņēmuma akciju nodošanu Krievijas uzņēmumam "Daļpolimetall", lai investors varētu ieguldīt nepieciešamos līdzekļus rūpnīcā un pēc iespējas ātrāk atjaunotu tehnoloģisko procesu.

Atbilstoši plānam no potenciālajiem investoriem līdz 30.septembrim paredzēts saņemt aizdevumu desmit miljonu latu apmērā "Liepājas metalurga" darbības nodrošināšanai.

TAP laikā "Liepājas metalurgs" plāno veikt pasākumus, kas vērsti uz ražošanas un pārdošanas apjoma pieaugumu, fokusējoties uz tirgiem, kas ir ģeogrāfiski tuvāki un ar augstākām peļņas iespējām. Tāpat TAP laikā plānots ieviest profesionālāku tirgus analīzi, lai uzņēmums spētu elastīgi plānot pārdošanas iespējas ar augstāku peļņas potenciālu. Savukārt, lai nodrošinātu papildu ieņēmumus TAP plāna īstenošanas laikā, "Liepājas metalurgs" plāno nodalīt ar tā pamatdarbību nesaistītus aktīvus un pārdot tos citām komercsabiedrībām vai fiziskām personām - šo pasākumu rezultātā rūpnīca plāno iegūt papildu naudas līdzekļus vismaz 3 765 000 latu apmērā.

"Saskaņā ar TAP plānu nepieciešamā aizdevuma summa TAP plāna izpildei ir 37 000 000 latu, kura jāsaņem ne vēlāk kā līdz 2013.gada 31.decembrim," iepriekš norādīja Velmers, paskaidrojot, ka līdz 30.septembrim ir jāsaņem pirmā daļa no aizdevuma summas desmit miljonu latu apmērā, līdz 31.oktobrim otrā daļa no aizdevuma summas 15 miljonu latu apmērā, bet līdz 31.decembrim trešā daļa - 12 miljoni latu aizdevuma summas.

"Liepājas metalurgs" nonācis finanšu grūtībās un pārtraucis ražošanu. Valsts kase jūlijā no valsts budžeta līdzekļiem samaksāja "Liepājas metalurga" vietā visu rūpnīcas parādu Itālijas bankai "UniCredit" - 67 465 056 eiro jeb 47 414 711 latus. Pirms tam aprīlī Valsts kase Itālijas bankai veica rūpnīcai valsts galvotā kredīta pamatsummas daļas maksājumu 6 128 456 eiro (4 307 103 latu) apmērā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!