Strauji pieaug interese par kažokzvēru audzēšanu, norāda Zvēraudzētāju asociācija
Foto: DELFI
Neraugoties uz to, ka kažokzvēru audzēšanu Latvijā apdraud sabiedrības daļas iniciatīva aizliegt šo biznesu, patlaban strauji pieaug interese par kažokzvēru, īpaši ūdeļu, audzēšanu, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" atzina Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas vadītājs Andris Upenieks.

"Iezīmējusies tendence, ka interesi par ūdeļu audzēšanu sāk izrādīt zemnieku saimniecības, kas šo biznesu izvēlas kā papildu ienākumu avotu. Šo interesi nosaka tas, ka atrisināsies pilnvērtīgas dzīvnieku barības nodrošināšana. Patlaban zvēraudzētavā "Grobiņa" tiek būvēta barības virtuve, kurā nākamgad tiks gatavota barība arī pasūtījumiem. Pieprasījums jau pieaug - Kurzemē vien ir sešas zemnieku saimniecības, kas jau nokārtojušas sertifikātus par ūdeļu fermu izveidi, vēl divas saimniecības kārto dokumentus," sacīja Upenieks.

Jautāts, cik izmaksā ūdeļu audzēšanas sākšana, viņš norādīja, ka tie ir visai lieli kapitālieguldījumi, tomēr arī rentabilitāte ir laba.

"Lai šis bizness būtu rentabls, nepieciešamas vismaz 200 vaislas ūdeļu mātes - tik daudz spēj apkopt viens cilvēks papildus zemnieku saimniecības pamatražošanai. Lielākās izmaksas veido dzīvnieku iegāde - viena šķirnes ūdele maksā no 85 līdz 105 latiem. Viena būra izmaksas kopā ar nojumi būriem, betona celiņiem, automātisko dzirdināšanas sistēmu un palīgēkām ir 40 lati. Gadā ūdeļu mātei piedzimst četri pieci mazuļi, to kopšana prasa lielu rūpību. Tomēr kopumā biznesa rentabilitāte ir laba - vidēji 15 līdz 23%," norādīja uzņēmējs.

Viņš arī sacīja, ka kažokādu realizācija notiek izsolēs Dānijā un Somijā. Viena kažokāda maksā no 32 līdz 49 latiem atkarībā no izmēra un kvalitātes, turklāt pēdējos gados tai ir tendence pieaugt par apmēram 10% ik gadu. Galvenais faktors, kas nosaka cenu pieaugumu, ir tas, ka pieprasījums krietni pārsniedz piedāvājumu un visas kažokādas 100% apmērā tiek realizētas.

Saskaņā ar asociācijas datiem 2012.gadā Latvijas kažokzvēru fermās tika izaudzēts 500 000 ūdeļu un 10 000 lapsu.

Latvijas zvēraudzēšanas nozares kopējā eksporta vērtība katru gadu ir vismaz 13,5 miljoni eiro jeb 9,48 miljoni latu.

Jau ziņots, ka pret kažokzvēru audzēšanu iebilst dzīvnieku un vides aizsardzības organizācijas, kas oktobrī ar portāla "manabalss.lv" starpniecību savākušas vairāk nekā 10 000 pilsoņu parakstu, kas nepieciešami, lai izskatīšanai Saeimā iesniegtu iniciatīvu par kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Latvijā. Tāpat organizācijas vērsīsies pie pašvaldībām, kurās iecerēta jaunu zvēraudzētavu izbūve, aicinot deputātus ņemt vērā vietējo iedzīvotāju iebildumus, kā arī dzīvnieku labturības un vides aizsardzības apsvērumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!