Skola
Foto: DELFI
Viena no nerezidentu apkalpošanas tirgus līderiem - "AB LV Bank" nekustamā īpašuma attīstīšanas un tirdzniecības grupa "Pillar" nolēmusi apturēt īpašumu rekonstrukcijas programmu, kuras kopējās investīcijas 2013.– 2014.gadu laikā bija plānotas vismaz 2,5 miljoni eiro apmērā, portālu "Delfi" informēja uzņēmumā.

Tā uzņēmums reaģē uz Saeimas ceturtdien galīgajā lasījumā apstiprinātajiem grozījumi Imigrācijas likumā attiecībā uz termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanu ārvalstu iedzīvotajiem apmaiņā pret ieguldījumiem nekustamajā īpašumā.

"Līdz ar izmaiņām likumā, lielākos zaudējumus ekonomikai nesīs netiešā šo procesu ietekme. Prognozējama ir lielo investoru aktivitātes samazināšanās, kuri bija plānojuši investīcijas balstoties uz līdzšinējo normatīvo bāzi un tās ietekmi uz nekustamo īpašumu tirgu," secina "Pillar Management" izpilddirektore Ieva Valtere.

Viņa ir pārliecināta, ka patiesos ieguvumus no šīs programmas naudas izteiksmē ir ļoti grūti aprēķināt, jo nekustamā īpašuma iegādi vienmēr pavada arī citi izdevumi, piemēram, remonta izdevumi, mēbeļu iegāde, sadzīves izdevumi un citi.

Tā rezultātā kopējais ieguldījums Latvijas ekonomikā ir krietni vien lielāks par oficiāli deklarētajiem 330 miljoniem. Saskaņā ar konsultāciju kompānijas "Deloitte Latvia" aplēsēm, kopējais ieguldījums Latvijas ekonomikā no TUA nekustamā īpašuma programmas daļas trīs gadu laikā sasniedzis 545 miljonus latu. Ja tiktu saglabāti līdzšinējie noteikumi, tad nekustamā īpašuma pircēji apmaiņā pret uzturēšanās atļaujām kopumā varētu ieguldīt Latvijas ekonomikā vēl aptuveni 1,24 miljardus latu. Tādēļ šīs programmas ierobežošana nav ekonomiski pamatota, norāda Valtere.

Viņa arī prognozē, ka līdz ar izmaiņām, samazināsies jaunu projektu celtniecības un ēku renovāciju apjomi Rīgas centrā. Ieviešot kvotas, nopietnu termiņuzturēšanās atļauju tīkotāju vidū tiks radīta konkurence - kurš pagūs, kurš nokavēs. Šāda kvotu sistēmas ieviešana TUA piešķiršanā ir pamats koruptīvas vides radīšanai un to jau ir atzinušas vairākas sabiedriskās organizācijas, secina Valtere.

"Šobrīd kopējās tendences liecina, ka cenu korekcija kvalitatīviem un TUA saņemšanas kritērijiem atbilstošiem īpašumiem nebūs. Līdz ar to "Pillar" savos jauno mājokļu projektos pagaidām neplāno ieguldāmo investīciju samazināšanu. Tomēr cita aina ir ar renovāciju un rekonstrukciju objektiem. Tādēļ esam nolēmuši apturēt īpašumu rekonstrukcijas programmu, kuras kopējās investīcijas 2013. – 2014. gadu laikā bija plānotas vismaz 2,5 miljoni eiro apmērā," pavēstīja Valtere.

"Pillar Holding Company" pieder AS "ABLV Bank" un apvieno ABLV grupas uzņēmumus, kuru darbības virziens ir nekustamo īpašumu attīstīšana, pārvaldīšana un tirdzniecība.

"Pillar" pieder viens no lielākajiem nekustamā īpašuma portfeļiem Latvijā. Daudzdzīvokļu nami, atsevišķi dzīvokļi, privātmājas, zeme un komercobjekti. Kopumā "Pillar" pārraudzībā atrodas vairāk nekā 1400 nekustamie īpašumi par kopējo summu aptuveni 84,9 miljoni eiro. Uzņēmums līdz šim īpašumu rekonstrukcijās kopumā ieguldījis 12,9 miljonus eiro.

Latvijas Privātbanku asociācija, kuru vada "AB LV Bank" akcionārs Oļegs Fiļs, Imigrācijas likuma grozījumu apspriešanas laikā aktīvi iebilda pret kvotu noteikšanu termiņuzturēšanās atļauju noteikšanai nekustamo īpašumu pircējiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!