Ja šī gada rudens un ziemas sākums ziemājiem bija labvēlīgs, tad janvāra otrās puses un februāra sākuma nebijuši ilgais un spēcīgais kailsals ir nodarījis neredzēti lielus postījumus, tādejādi var nākties pārsēt pat vairāk nekā 50% ziemāju, prognozē Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Jolanta Gulbe.
Pat zemnieki ar pieredzi šobrīd ne vienmēr spēj novērtēt savu ziemāju patieso stāvokli, jo ar tādiem sala bojājumu postījumiem sastopas pirmo reizi.
Visnopietnākie postījumi tiek prognozēti ziemas rapsim. Lielo aukstumu pārdzīvojušie augi patreizējā brīdī cieš no pārlieku lielā mitruma, jo augsnes apakšējie slāņi vēl joprojām ir sasaluši un neļauj liekajam mitrumam aizplūst no tīrumiem.
Ziemas kviešiem visvairāk cietušas ir siltākam klimatam selekcionētās šķirnes un tīrumi, kuros rudens kopšanas darbi nenodrošināja sabalansētu augu barošanos un pilnvērtīgu barības vielu uzkrāšanu.
Rudzu pārziemošana ir salīdzinoši veiksmīgāka, jo Latvijā pamatā audzē aukstumizturīgās šķirnes. Siltākam klimatam piemērotākās rudzu šķirnes arī ir nopietni cietušas. Latvijas siltākajos reģionos un vieglākajās augsnēs rudzu veģetācija (balto saknīšu veidošanās) ir jau sākusies.
„Patlaban ikvienam rodas jautājums - kā tad ar ziemājiem? Cik daudz būs jāpārsēj? Diemžēl, jau tagad ir skaidrs, ka graudkopības saimniecībām šī ziema ir bijusi īpaši nelabvēlīga. Ja iepriekšējos gados ziemāju pārziemošana atšķīrās pa reģioniem, tad šoreiz ļoti nopietni postījumi ir praktiski visā Latvijā. Runājot ar praktiķiem un agronomiskās nozares speciālistiem jāpiekrīt, ka šogad augu augšana ir atsākusies netipiski agri un tagad ļoti būtiski ir ziemā novārdzinātos augus steidzami nodrošināt ar tiem nepieciešamajām barības vielām. Vēl traģiskāku šo situāciju var radīt ziemas atgriešanās. Šis gads ir sācies ļoti smagi," norāda Gulbe.