Lai arī kopumā pērnā gada decembrī uzņēmēju noskaņojums vēl arvien bijis samērā optimistisks, gada pēdējā ceturksnī novērota uzņēmēju optimisma krišanās – tas samazinājies par 0,54 punktiem, liecina "Citadele Index", ko gatavo banka "Citadele" kopīgi ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS.
Turklāt optimisma samazināšanās bijusi vērojama arī parasti visoptimistiskāk noskaņotajos uzņēmumos ar ārvalstu kapitālu – 2013.gada pēdējā ceturksnī to optimisms noslīdējis līdz zemākajai atzīmei pēdējo divu gadu laikā, sasniedzot 56,92 punktus.
Atbilstoši "Citadele Index" metodoloģijai, indeksa vērtības, kas pārsniedz 50 punktu robežu, liecina par uzņēmēju optimismu, savukārt par uzņēmēju pesimismu var runāt, ja indekss nesasniedz 50 punktu robežu.
Jaunākā indeksa dati liecina, ka vispesimistiskāk noskaņoti ir Latgales uzņēmēji, kā arī mazo un vidējo uzņēmumu vadītāji. Arī Pierīgā strādājošo uzņēmēju noskaņojums pērnā gada nogalē bijis drīzāk pesimistisks.
"Līdz šim ārvalstniekus Latvijā galvenokārt interesējušas tā saucamās "infrastruktūras" jeb uz iekšējo patēriņu orientētās nozares, piemēram, bankas, iekšzemes tirdzniecība, energoapgāde un nekustamo īpašumu joma. Salīdzinot ar pirmskrīzes laiku, pašlaik ārvalstu tiešo investīciju apjoms Latvijā aug lēnāk," komentējot indeksa datus, norāda "Citadeles" galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.
"Citadele Index" veido astoņi dažādi apakšindeksi. SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš norāda: "Pērnā gada nogalē lielākajai daļai "Citadele Index" apakšindeksu vērtība samazinājās. Turklāt divu būtisku apakšindeksu vērtība noslīdēja zem 50 punktu robežas – uzņēmumu rentabilitāte līdz 49,21 punktiem un ekonomiskā aktivitāte pārstāvētajā nozarē līdz 49,67 punktiem. Vērtība nedaudz palielinājās tikai diviem apakšindeksiem: konkurence pārstāvētajā nozarē, kur indekss pieauga par 1,15 punktiem līdz 58,53, un investīciju apjoms uzņēmumā - par 0,32 līdz 53,02 punktiem."