Pašvaldības dzīvojamo namu komplekss Ulbrokas ielā - 25
Foto: F64

2013.gadā un 2014.gada četros mēnešos Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir pārbaudījis 378 būvmateriālu modeļus, no kuriem 239 jeb 63% konstatētas neatbilstības. Arī visos 2013.gadā un 2014.gadā pārbaudītajos 19 būvlaukumos konstatētas neatbilstības, jo netiek kontrolēta piegādāto būvmateriālu atbilstība normatīvo aktu prasībām, otrdien žurnālistiem sacīja PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa.

Pārsvarā būvmateriāliem nav bijušas ekspluatācijas īpašību deklarācijas, tajās nebija noteiktas visas obligāti nosakāmās būvizstrādājuma ekspluatācijas īpašības vai arī deklarētās vērtības neatbilst faktiskajām vērtībām.

Pērn un šī gada četros mēnešos PTAC ir pārbaudījis 378 būvmateriālu modeļus, no kuriem 239 konstatētas neatbilstības, 31 būvmateriālu modelim aizliegts imports, 24 modeļiem veikta testēšana, 13 būvmateriālu modeļi izņemti no tirgus (kopumā vairāk nekā 10 000 vienības).

PTAC būvmateriālu atbilstības uzraudzību realizē trīs veidos - uz robežas sadarbībā ar muitas pārvaldi, veicot tirgus uzraudzību (veikalos un citās tirdzniecības vietās, pie ražotājiem), kā arī būvlaukumos, informēja Vītoliņa.

Pērn sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldi ir aizliegts 19 būvmateriālu modeļu imports, savukārt 2014.gadā 12 būvmateriālu modeļu imports. Būtiskākās PTAC konstatētās problēmas - importētāji nepārliecinās par būvizstrādājumu atbilstību normatīvo aktu prasībām: trūkst būvizstrādājumu identifikācijas, deklarāciju, kā arī nav noteiktas visu obligāti nosakāmo raksturlielumu vērtības.

PTAC ir veicis pārbaudes būvmateriālu tirdzniecības un ražošanas vietās. Galvenās konstatētās problēmas ir neesošas, neatbilstošas vai nepilnīgas deklarācijas, kurās deklarētās vērtības neatbilst faktiskajām. 2013.gadā ir testēti 24 būvizstrādājumu paraugi - uzputotā putu polistirola (EPS siltumizolācijas materiāli) un logi.

Vītoliņa uzsvēra, ka negatīvā aina būvmateriālu pārbaužu, kā arī veikto ekspertīžu jomā nenorāda, ka Latvijas tirgū lielākā daļa ir neatbilstoši būvizstrādājumi, jo PTAC uzsāk kāda konkrēta būvizstrādājuma padziļinātu kontroli tikai gadījumā, ja ir kādas aizdomas par neatbilstību - parasti formālas.

No uzputotā putu polistirola (EPS siltumizolācijas materiāls) ekspertīzei ņemtajiem deviņiem testētajiem paraugiem pieci izrādījās neatbilstoši (ražotājvalstis - Polija un Lietuva), jo deklarētie lielumi neatbilda faktiskajiem, vairumā gadījumu - spiedes spriegums pie 10% deformācijas un siltumvadītspēja. 2013.gadā sešiem logu paraugiem bija veikta ekspertīze ar mērķi pārliecināties par faktiskā siltumcaurlaidības koeficienta atbilstību deklarētajam, no tiem trīs logiem konstatētas neatbilstības deklarētajiem siltumcaurlaidības koeficientam.

Pārbaudēs PTAC bieži vien ir pārliecinājies, ka komersanti, kā arī būvniecības procesā iesaistītās personas būvizstrādājumu atbilstības novērtēšanu un ekspluatācijas īpašību deklarāciju nepieciešamību uztver tikai kā nevajadzīgu un lieku formalitāti, norādīja Vītoliņa.

PTAC vadītāja uzsver, ka būvmateriālu atbilstības novērtēšana ir veicama, pirms tas tiek ievietots tirgū - saražots vai importēts. Būvmateriāliem atkarībā no to veida un lietojuma veicamas atšķirīgas procedūras būvizstrādājuma ekspluatācijas īpašību noteikšanai, kuru rezultātā nepieciešama ekspluatācijas īpašību deklarācija.

Kopš 2013.gada 18.septembra PTAC ir tiesības veikt būvizstrādājumu atbilstības uzraudzību arī būvobjektos, ir veiktas pārbaudes 19 būvlaukumos (2013.gadā septiņos, 2014.gadā - 11), konstatējot virkni nepilnību gan būvuzraudzības procesā, tai skaitā netiek kontrolēta piegādāto būvizstrādājumu atbilstība normatīvo aktu prasībām un projektā paredzētajam mērķim. Proti, pārbaudītajos būvlaukumos vairāk nekā pusei kontrolēto būvizstrādājumu nebija pieejamas atbilstības deklarācijas, kas nozīmē, ka būvnieks nemaz nevar pārliecināties par to, kāds būvmateriāls piegādāts un vai tas atbilst konkrētajam iebūvējamam mērķim un būvobjekta projektam, informēja Vītoliņa.

Piemēram, ruberoīds tika izmantots pamatu būvniecībā kā hidroizolācijas materiāls, bet ražotājs to ir paredzējis kā jumta hidroizolācijas materiālu

Par pārkāpumiem būvobjektos ir informētas attiecīgo pašvaldību būvvaldes, kā arī PTAC lūdzis Latvijas Būvinženieru savienību izvērtēt iespēju anulēt sertifikātus.

PTAC vadītāja atgādināja, ka būvniecībā iesaistītajām personām ir pienākums pārbaudīt piegādāto būvizstrādājumu atbilstību būvniecības normatīvajiem aktiem, kā arī atbilstības apliecinājumu esību - pirms to iebūvēšanas būvē, kā arī nepieļaut tādu būvizstrādājumu iebūvēšanu, kuriem nav atbilstības apliecinājuma.

"Lai uzlabotu situāciju gan būvizstrādājumu tirgū, gan būvlaukumos, ir svarīgi celt komersantu un būvniecības procesā iesaistīto informētības un profesionalitātes līmeni un stiprināt PTAC sadarbību ar pašvaldību būvvaldēm. Jābūt arī nopietnākiem sodiem, līdz pat būves nepieņemšanai ekspluatācijā vai neatbilstošo būvmateriālu nomaiņai pret atbilstošiem," uzsvēra Vītoliņa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!