Gaļas ražotāju asociācija: Pārstrādātāji Āfrikas cūku mērim gatavi; cūkgaļu iepirks Eiropā
Foto: PantherMedia/Scanpix
Valdībai nekavējoties jāpieņem lēmums par stingrāku rīcību mežacūku izšaušanā, kas līdztekus Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) un Valsts policijas noteiktajiem pasākumiem ir vienīgā izeja mazināt riskus saistībā ar Āfrikas cūku mēra izplatību, atzina Latvijas Gaļas ražotāju un pārstrādātāju asociācijas valdes priekšsēdētājs un AS "Rēzeknes gaļas kombināts" padomes priekšsēdētājs Guntis Piteronoks.

"Mežacūkas jau tiek šautas, tomēr tas notiek ļoti pasīvi. Jāpieņem lēmums, kas šo procesu pastiprinātu un mednieki būtu ieinteresēti. Savukārt par tālāko lietu virzībā kopumā pilnībā atbildīgs PVD," sacīja Piteronoks.

Viņš arī norādīja, ka gaļas pārstrādātāji jau laicīgi ir modelējuši situāciju, ka agri vai vēlu Āfrikas cūku mēris tiks konstatēts arī Latvijā.

"Pagaidām seku nebūs, bet jau gatavojamies iepirkt gaļu Vācijā, Beļģijā un citviet Eiropā. Ar to nebūs problēmu. Cenas Eiropā un Latvijā izejvielai neatšķiras, jo to nosaka birža, un Latvijas zemnieki ir izglītoti un jau sen iemācījušies "strādāt" ar biržas cenām, tām piemērojoties," atzina uzņēmējs.

Kā ziņots, PVD Latvijas pierobežā, dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju, trim mežacūkām konstatējis Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtni. Tāpat klātbūtne apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.

PVD inspektori nekavējoties izbrauca uz norādīto vietu, noņēma paraugus laboratoriskajai izmeklēšanai un likvidēja meža cūku līķus, tos sadedzinot. Par pierobežā atrastajām beigtajām meža cūkām PVD informēja Valsts robežsardze.

Rīt Krāslavas novadā tiek sasaukta atbildīgo dienestu ārkārtas sēde, tiek noteikta karantīnas zona, kā arī veikti visi nepieciešamie aizsardzības pasākumi, tomēr pastāv ļoti lieli situācijas attīstības riski, biznesa portālam "Nozare.lv" norādīja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

"Valdība par notikušo jau ir informēta, tāpat par faktu informējām Eiropas ātrās brīdināšanas sistēmas galveno biroju, kā arī kolēģus kaimiņvalstīs. Rīt tiek sasaukta ārkārtas sēde, kurā piedalīsies PVD, Zemkopības ministrijas, pašvaldības un Valsts policijas pārstāvji, lai analizētu situāciju. Mēris diemžēl var izplatīties arī tālāk par šī brīža inficēto zonu, jo lielākais risks ir inficētās mežacūkas. Ja pret klasisko cūku mēri cūkas varam vakcinēt, pret Āfrikas mēri vakcīnas nav," sacīja Balodis.

Viņš norādīja, ka patlaban slimības perēklī noteikta pastiprinātas uzraudzības zona 10 kilometru rādiusā, kurā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas. Šajā teritorijā notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.

"Ja slimība izplatīsies, kas diemžēl ir ļoti iespējams, šādu zonu nāksies noteikt aizvien plašākā apmērā. Lai gan par šo slimību zinājām jau sen un paspējām izstrādāt rīcības plānu, sērgas izplatība radīs ļoti lielus riskus gan zemniekiem, gan pārstrādātājiem, ja tādi būs inficētajā zonā," sacīja Balodis.

Jautāts, vai savulaik izskanējusī ideja par cūku žoga būvniecību būtu pasargājusi Latviju no inficētajām mežacūkām, viņš atbildēja noliedzoši.

"Laiks, kas pagāja kopš slimības parādīšanās, bija pārāk īss, lai to varētu realizēt," norādīja Balodis.

Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem. Šī kaite Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēta.

Kā ziņots, PVD šā gada 24.janvārī saņēma informāciju, ka Lietuvas dienvidos divām nomedītām mežacūkām apstiprināta bīstamās infekcijas slimības vīrusa klātbūtne.

Krievija tūlīt pēc tam paziņoja, ka aizliedz Lietuvas cūkgaļas importu, bet dažas dienas vēlāk apturēja cūkkopības produkcijas importu no ES valstīm.

Saistībā ar Āfrikas cūku mēra draudiem valdība februārī akceptēja Zemkopības ministrijas ziņojumu un uzdeva ministrijai līdz 1.jūlijam iesniegt ilgtermiņa plānu slimības apkarošanai. Plāns paredz mežacūku populācijas samazināšanu, kam atvēlēts vairāk nekā viens miljons eiro.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!