Ārkārtas situācija cūku mēra skartajos rajonos jānosaka obligāti, uzstāj Dūklavs
Foto: F64

Ārkārtas situācija Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā jānosaka obligāti un ar šo pieprasījumu zemkopības ministrs Jānis Dūklavs vērsīsies valdībā otrdien, kad būs saņemti jaunākie dati par slimības potenciālo izplatību un cūku skaitu minētajā teritorijā, sacīja Dūklavs.

"Ārkārtas situācijas izsludināšanu pieprasīšu nevis pirmdienas valdības sēdē, bet gan otrdien, kad būs zināmi vairāki vēl skaidrojami dati. Tad arī precīzi zināsim, cik lielā teritorijā būtu jānosaka ārkārtas stāvoklis," atzina Dūklavs.

Tāpat viņš sacīja, ka Ministru kabinetam tiks iesniegti arī aprēķini par slimības apkarošanai un kompensācijām nepieciešamajiem papildu līdzekļiem, tomēr pašlaik, pirmdienas rītā, šīs summas aplēses vēl nav zināmas.

"Pagaidām vēl nezinām, cik daudz naudas papildus būs vajadzīgs, tomēr šie aprēķini tiks veikti tuvākajā laikā," sacīja ministrs.

Tāpat viņš apliecināja, ka jauni mājas cūku saslimšanas gadījumi ar Āfrikas cūku mēri nav bijuši, lai gan joprojām tiek apsekotas visas lauku saimniecības, kurās ir cūkas, lai pārbaudītu, vai šī slimība nav izplatījusies tālāk.

Jau ziņots, ka no pirmdienas Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā no astoņām līdz 12 tiks palielināts Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ekipāžu skaits, iepriekš tikšanās laikā ar atbildīgajiem dienestiem pavēstīja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Pirmdien, 30. jūnijā Krāslavas novadā tiek organizēta arī sanāksme novada zemniekiem un uzņēmējiem.

Kā ziņots, 26.jūnijā PVD Latvijas pierobežā, dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju, trim mežacūkām konstatējis Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtni. Tāpat klātbūtne apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.

Slimības uzraudzības zona noteikta plašā teritorijā, kas atbilst platībai, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija, un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu. Teritorijā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas, notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.

Inficētajā teritorijā iekļauti šādi Latvijas novadi - Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu, Viļakas, Ciblas, Zilupes, Dagdas, Aglonas, Krāslavas, kā arī 12 Daugavpils novada pagasti - Višķu, Ambeļu, Biķernieku, Naujenes, Dubnas, Maļinovas, Tabores, Vecsalienas, Salienas, Skrudalienas, Laucesas, Demenes, trīs Rēzeknes novada pagasti - Kaunatas, Pušas un Mākoņkalna, septiņi Ludzas novada pagasti - Istras, Rundēnu, Pildas, Nirzas, Ņukšu, Isnaudas, Briģu - un divi Alūksnes novada pagasti - Pededze un Liepna.

Kā "Nozare.lv" norādīja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, ja slimība izplatīsies, kas diemžēl ir ļoti iespējams, šādu zonu nāksies noteikt aizvien plašākā apmērā. "Lai gan par šo slimību zinājām jau sen un paspējām izstrādāt rīcības plānu, sērgas izplatība radīs ļoti lielus riskus gan zemniekiem, gan pārstrādātājiem, ja tādi būs inficētajā zonā," sacīja Balodis.

Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts. Slimība nav bīstama cilvēkiem, tikmēr kaites skartajā fermā jāizkauj un jāsadedzina visas cūkas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!