Kriminālprocesā, kas sākts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, uzlikts ierobežojums būvkompānijas "Moduls-Rīga" kontiem, šovakar vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".
"Moduls-Rīga" mārketinga un komunikāciju vadītāja Ieva Šaripo raidījumam apliecināja, ka uzņēmuma kontos uz izmeklēšanas laiku ir iesaldēti finanšu līdzekļi. Šīs darbības veiktas, izmeklējot trīs šovasar sāktus kriminālprocesus.
Saistībā ar minētajiem kriminālprocesiem jūlija sākumā divās dienās veiktas 87 kratīšanas privātmājās, birojos un automašīnās Rīgā, Jūrmalā, Jelgavā, Liepājā un Grobiņā. Kas ir pārējās iesaistītās firmas, pagaidām netiek atklāts. Aplēsts, ka noziedzīgais grupējums valstij nenomaksātos nodokļos radījis kaitējumu vairāk nekā 11 miljonu eiro apmērā.
Finanšu policijas priekšnieks Kaspars Čerņeckis raidījumam skaidroja, ka šī ir klasiska shēma - valstij zaudējumi tiek nodarīti, apakšuzņēmējam nesamaksājot nodokļus.
"Ir valsts vai pašvaldības pasūtījums, kur startē reālais būvniecības uzņēmums. Tas ar zemāko cenu vinnē šo iepirkumu un veic būvniecību nevis ar saviem resursiem, bet, nolīgstot apakšuzņēmējus, kuriem jau ir apakšuzņēmēji ar fiktīva uzņēmuma pazīmēm, vai vēl pēc ķēdes uz leju - ar minimālām algām, vai vispār nenodarbinātās personas. Un tādā veidā valsts budžetam paliek parādā šī apakšējā firma nesamaksātos nodokļos. Bet pakalpojumu sniedza šis legālais uzņēmums, kas vinnēja iepirkumu," paskaidroja Čerņeckis.
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone jūlijā izteikusies, ka noziegumos tiek turētas aizdomās pazīstamas personas. Grupējuma locekļi mīlējuši skaistas mašīnas un lielas mājas.
Vispazīstamākais no visiem uzņēmumiem, kas pieminēti lēmumā, ar kuru caur publiskām datubāzēm bija iespējams iepazīties raidījumam "De facto", esot tieši "Moduls-Rīga". Tas katru gadu saņem būvniecības pasūtījumus no valsts un pašvaldībām vairāku miljonu vērtībā. Kompānija ir rekonstruējusi "Ziemeļblāzmu", vairākas Rīgas iestādes un skolas, piegādājusi iekārtas Nacionālajai bibliotēkai, kā arī izbūvējusi elektrotīklus VID jaunajā ēkā.
"Moduls-Rīga" valdes priekšsēdētājs Māris Martinsons pazīstams arī kā politiķiem pietuvināta persona, jo īpaši - bijušajam "Jaunā laika", tagad "Latvijas Attīstībai" līderim Edgaram Jaunupam. Viņi kopā ir basketbola kluba "VEF Rīga" vadībā. "Moduls-Rīga" ir šī kluba lielais sponsors. Savukārt vēl pagājušajā gadā Martinsons bija padomes priekšsēdētāja vietnieks ātro kredītu firmā "4finance". Tās obligācijas 600 000 ASV dolāru (453 104 eiro) vērtībā pieder Rīgas vicemēram Andrim Amerikam (GKR).
Martinsons "De facto" interviju atteica. Uzņēmuma pārstāve Šaripo uz jautājumiem atbildēja rakstiski, noliedzot uzņēmuma dalību shēmās. ""Moduls-Rīga" nav iesaistīts nekādās krāpnieciskās shēmās un neatrodas starp Jūsu minētajiem aizdomās turētajiem uzņēmumiem. "Moduls-Rīga" sniedz visu nepieciešamo informāciju tiesībsargājošām iestādēm. Visas publiskajā telpā izskanējušās šīs lietas versijas ir nepareiza faktu interpretācija," raidījumam rakstiski atbildēja uzņēmuma pārstāve.
"De facto" vēsta, ka arī pats Martinsons izmeklēšanas gaitā ticis īslaicīgi aizturēts. Uzņēmumā gan vērš uzmanību uz likumsargu tiesībām apstākļu noskaidrošanai aizturēt jebkuru personu.
Kopumā kriminālprocesā tikuši aizturēti 11 cilvēki, bet aizdomās turamie esot 14. Apcietinājumā patlaban atrodas tikai viens cilvēks. Shēmas klienti, reāli strādājošie uzņēmumi, savās pievienotās vērtības nodokļa atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, norāda Finanšu policijā. Pavisam izmantots ap 60 fiktīvu firmu.
"De facto" vēsta, ka dažas no kriminālprocesā minētajām firmām ir "Prionus", "Samijss", "Bronx Style", "Baltijas Tranzīta Kompānija", "Baltijas Būvkompānija" un "Būve Stils". Par spīti vairāku miljonu eiro lielajam apgrozījumam, šo firmu pārstāvjus uzņēmumu reģistrētajās adresēs raidījumam neizdevās sastapt.
Pērn jau ziņots par uzņēmuma "Moduls-Rīga" birojā Rīgā, Āgenskalna ielā, veiktu kratīšanu. Tā bija saistīta ar Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes veikto kratīšanu cauruļu sistēmas ražojošajā uzņēmumā "Evopipes" Jelgavā.
Savukārt "Moduls-Rīga" paziņoja, ka Āgenskalna ielā 33, SIA "Moduls-Rīga" piederošajā biroja ēkā, notikusī kratīšana nav saistīta ar šo būvkompāniju. "Moduls-Rīga" oficiāli reģistrēts Kuldīgas ielā 51, kas atrodas iepretī uzņēmuma biroja ēkai Āgenskalna ielā 33. Abās adresēs Kuldīgas un Āgenskalna ielā reģistrēti vēl vairāki ar "Moduls-Rīga" saistīti uzņēmumi, liecina "Firmas.lv" informācija.