shutterstock_50991154
Foto: Shutterstock
Līdz ar "NP Foods" grupas uzņēmumu nonākšanu Norvēģijas kompānijas īpašumā, vēl vairāk sarucis vietējiem uzņēmējiem piederošo Latvijas lielāko pārtikas ražotāju skaits. Portāls "Delfi" apkopojis informāciju par pārtikas un dzērienu nozares flagmaņu īpašniekiem.

Kā vēstīts, otrdien, 26.augustā, Norvēģijas kompānija "Orkla" paziņoja par darījumu, kurā tā iegādājusies Latvijas uzņēmumu "NP Foods" un tam piederošos saldumu ražotājus "Laima", "Staburadze", "Staburadzes konditoreja", dzērienu ražotāju "Gutta" un ātro uzkodu izgatavotāju "Margiris".

Norvēģu koncernam Latvijā jau iepriekš piederēja uzņēmumi "Spilva" un "Latfood".

Piena milzis - Krievijas uzņēmēja īpašumā


Foto: LETA

Apgrozījuma ziņā lielākais Latvijas pārtikas ražotājs ir AS "Rīgas piena kombināts", liecina "Lursoft" dati par līdz šim gada pārskatus par pērno gadu iesniegušajām kompānijām.

Kopš 2011.gada tas kopā ar AS "Valmieras piens" strādā ar zīmolu "Food Union".  Paziņojums par sadarbību izskanēja neilgi pēc tam, kad par "Rīgas piena kombināta" un "Valmieras piena" vairākuma akcionāru kļuva Krievijas uzņēmējs Andrejs Beshmeļņickis.

"Valmieras piens" līdz šim darījumam piederēja ekspremjera Andra Šķēles ģimenei pastarpināti piederošajai SIA "Inpo 7", kas līdz ar tai piederošo akciju pārdošanu guva 5,8 miljonu latu (aptuveni 8,3 miljonu eiro) peļņu.

Zīmīgi, ka darījuma brīdī "Valmieras piens" priekšsēdētājs bija pašreizējais "NP Foods" vadītājs Rolands Gulbis.

Pērn "Valmieras piens" strādāja ar 44,4 miljonu eiro apgrozījumu un 207 tūkstošu eiro zaudējumiem, savukārt "Rīgas piena kombināts" apgrozīja 115,7 miljonus eiro un cieta 5,4 miljonu eiro zaudējumus, liecina "Lursoft" dati.

Savulaik "Rīgas piena kombināts" ietilpa Šķēlem piederošajā "Ave Lat grupā", bet vēlāk tas nonāca Ata Sausnīša un Ivara Strautiņa īpašumā.

Jāpiebilst, ka "Rīgas piena kombināts" un "Valmieras piens" ir akciju sabiedrības (AS), kam atšķirībā no sabiedrībām ar ierobežotu atbildību (SIA) nav pienākums norādīt īpašnieku sastāvu.

Slavenāko 'krievu vodku' ražo Rīgā


Foto: DELFI

AS "Latvijas balzams" ietilpst Krievijas miljonāra Jurija Šeflera SPI grupā. Tiesa gan, pati kompānija atrodas Luksemburgā. SPI īpaši aktīvi noliedza savu saistību ar Krieviju, kad, protestējot pret Krievijā pieņemto tā saukto antigeju likumu ASV izskanēja aicinājumi boikotēt pazīstamāko SPI produktu - "Stolichnaya" degvīnu, kas tiek ražots "Latvijas balzamā".

Šeflers "Latvijas balzamu" iegādājās 2001.gadā. Līdz tam kompānija ietilpa Andra Šķēles "Ave Lat grupā".

Pagājušajā gadā "Latvijas balzama" apgrozījums bija 101 miljons eiro, bet tā peļņa - 6,2 miljoni eiro

Krievijas miljonārs preses virsrakstos gan gozējies ne tikai biznesa darījumu dēļ. Viņa uzņēmums ilgstoši cīnījies ar Krievijas valdības aģentūru par vairāku alkoholisko dzērienu tirdzniecības zīmēm.  2003.gadā Krievija viņu izsludināja starptautiskā meklēšanā par draudu izteikšanu kādai Krievijas amatpersonai.

Starptautisko mediju uzmanību Šeflers piesaistījis ar savu 330 miljonu ASV dolāru vērto jahtu, savukārt Latvijā viņa vārds saistās arī ar vairāku nekustamo īpašumu iegādi, tostarp Gaiziņa pakājē esošās tā sauktās Ķirsona muižas nopirkšanu un projekta "Z-Towers" būvniecību.

Šeflera biznesa intereses Latvijā gan nerobežojas tikai alkoholisko dzērienu un nekustamā īpašuma nozarēs. Viņš ir viens no pretendentiem, kas izteicis piedāvājumu bankas "Citadele" iegādei, iepriekš vēstīja raidījums "Panorāma".Jāpiebilst, ka "Rīgas piena kombināts" un "Valmieras piens" ir akciju sabiedrības (AS), kam atšķirībā no sabiedrībām ar ierobežotu atbildību (SIA) nav pienākums norādīt īpašnieku sastāvu.

Lielākais graudu pārstrādātājs - igauņiem


Foto: Publicitātes foto

Viens no lielākajiem Latvijas pārtikas nozares uzņēmumiem AS "Dobeles dzirnavnieks" savulaik strādāja Vitauta Paškauska vadībā un īpašumā. 2008.gadā "Dobeles dzirnavnieku" iegādājās Igaunijas uzņēmums "Tartu veski" (tagad "Tartu mill").

Pagājušajā gadā "Dobeles dzirnavnieks" apgrozīja 84,8 miljonus eiro un nopelnīja 2,8 miljonus eiro.

Tomēr Paškausku ģimene - Jons, Andris, Vitauts un Jānis Paškauski - ir AS "Agrolats Holdinga" īpašnieki. Šajā koncernā ietilpst virkne uzņēmumu, tostarp "Agrofirma Tērvete", kas pērn strādāja ar 12,88 miljonu eiro apgrozījumu un 589 tūkstošu eiro peļņu.

'Cido' un 'Lāčplēša alus' - dāņiem


Foto: AFI

Skandināvijas otra lielākā alusdarītava -  "The Danish Brewery Group" (tagad "Royal Unibrew") - 2004.gadā iegādājās bezalkoholisko dzērienu ražotāju "Cido grupa" un Latvijas alus ražotāju "Lāčplēša alus".

Dānijas uzņēmums "Cido" iegādājās par 15,5 miljoniem eiro, turklāt pārņemot arī Latvijas uzņēmuma parādus, tādējādi kopējam ieguldījumam sasniedzot 23,2 miljonus eiro.

Tolaik "Cido"  lielākā īpašniece bija Gaļina Jevsejeva. Tāpat uzņēmuma daļas piederēja arī Andrejam Ceplītim un Ļevam Vasiļjevam.

"Lācplēša alus" kapitāla daļas dāņu kompānija iegādājās par 1,2 miljoniem eiro, līdz ar parādsaistību segšanu kopumā ieguldot 2,5 miljonus eiro.

Līdz tam "Lāčplēša alus" lielākie akcionāri bija Ivars Lipše, Viktors Maļcevs, Aleksandrs Groms, Sergejs Maļcevs, Igors Filuškins un Taigris Saidkužins.

"Cido grupas" apgrozījums pagājušajā gadā bija 56 miljoni eiro, bet peļņa - 2,4 miljoni eiro. Pašlaik uzņēmums "Lāčplēša alus darītava" pievienota "Cido grupai".

'Cēsu alus' - somiem


Foto: LETA

Somijas alus, vieglo alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu ražotājs "Olvi" Latvijas uzņēmuma AS "Cēsu alus" akcijas iegādājās 1999.gadā.

Tolaik Latvijas uzņēmuma īpašnieks bija "Norvēģijas - Latvijas Uzņēmējdarbības attīstības fonds", kā arī šī fonda pārstāvis Agris Lapiņš, liecina aģentūras LETA arhīva informācija.

Somijas kompānija Latvijas uzņēmuma akcijas iegādājās ar Igaunijas "A Le Coq" starpniecību. Tāpat Skandināvijas koncerna  īpašumā ir arī Lietuvas alusdarītavas  "Volfas Engelman" (iepriekš - "Ragutis") un Baltkrievijas "Lidskaje piva" kapitāldaļas.

2013.gadā "Cēsu alus" apgrozīja 49,3 miljonus eiro, bet tā peļņa sasniedza 1,8 miljonus eiro, liecina "Lursoft" dati.

'Tukuma piens' - igauņiem; 'Preiļu siers' - latvietim


Foto: LETA

Arī AS "Tukuma piens" akciju kontrolpakete nepieder Latvijas iedzīvotājiem, bet gan Igaunijas pilsoņiem.  Uzņēmuma apgrozījums pagājušajā gadā bija 49,3 miljoni eiro, bet peļņa - 2,3 miljoni eiro.

Savukārt lielākā Latvijas siera eksportētāja AS "Preiļu siers" akciju kontrolpakete pieder tā vadītājam Jāzepam Šņepstam. 2013.gadā uzņēmums strādāja ar 42,2 miljonu eiro apgrozījumu un 777 tūkstošu eiro peļņu.

'Balticovo' - atgriežas vietējo uzņēmēju rokās


Foto: DELFI

Līdzīgi kā citām akciju sabiedrībām arī olu ražotāja un savulaik "Ave Lat grupā" ietilpstošajai "Balticovo" nav pienākuma Uzņēmumu reģistrā iesniegt akcionāru sarakstu. Tomēr "Lursoft" datu bāzē pieejamā informācija liecina, ka kompānijas kontrolpakete pieder SIA "BCO".

Savukārt BCO savulaik piederēja Krievijas iedzīvotājiem Igoram Gluskinam un Jeļenai Platonovai. Pašlaik 67% šī uzņēmuma kapitāldaļu atrodas Latvijas iedzīvotājas Tatjanas Poplavskas īpašumā, bet 33% pieder "Balticovo" padomes priekšsēdētājam Valdim Grimzem.

Pērn "Balticovo" apgrozījums bija 39,8 miljoni eiro, bet peļņa - 751 tūkstotis eiro, liecina "Lursoft" informācija.

'Putnu fabrika Ķekava' - lietuviešiem


Foto: LETA

Pagājušajā gadā AS "Putnu fabrika Ķekava" nopirka Lietuvas holdings "Linas Agro Group". Lietuviešu kompānija iegādājās arī vēl kādu lielāko pārtikas ražotāju sarakstā atrodamu uzņēmumu - putnu gaļas ražotāju SIA "Lielzeltiņi", kā arī SIA "Broileks" un SIA "Cerova". Darījuma apmērs bija 12,5 miljoni eiro.

2013.gadā "Putnu fabrika Ķekava" apgrozīja 37,8 miljonus eiro un nopelnīja - 5,2 miljonus eiro. 

'Rīgas miesnieks' - somiem; 'Rēzeknes gaļas kombinātā' - Kaukāza asinis


Foto: LETA

"Rīgas miesnieks", kas šogad mainījis uzņēmuma nosaukumu uz AS "HKScan Latvia", pieder Somijas "HKScan" grupai. 2013.gadā šim uzņēmumam tika pievienots AS "Jelgavas gaļas kombināts".

Grupā atrodas arī Lietuvas uzņēmums "Klaipedos maisto mesos produktai" (tagad "HKScan Lietuva") un divi Igaunijas uzņēmumi - "Rakvere Lihakombinaat" un "Tallegg" -, ko šogad paredzēts apvienot vienā uzņēmumā "HK Estonia".

Pērn Latvijas uzņēmuma apgrozījums bija 37,71 miljons eiro un guva 827 tūkstošu eiro peļņu.

Savukārt cita gaļas pārstrādes uzņēmuma - SIA "Rēzeknes gaļas kombināts" - lielākā īpašniece ir Vineta Piteronoka (44,05%). Vēl 25% kompānijas kapitāldaļu pieder Rozai Džamaldajevai un 25% SIA "AB Holding". Šīs firmas vienīgais īpašnieks savukārt ir Bislans Abdulmuslimovs.

"Rēzeknes gaļas kombināta" apgrozījums 2013.gadā bija 34 miljoni eiro, bet tā peļņa sasniedza 1,3 miljonus eiro.

Dāņi pārņem 'Aldari' un pārceļ ražošanu


Foto: Delfi Foto

Kopš 1992.gada AS "Aldaris" piederēja "Baltic Beverages Holding", kuras īpašnieki savukārt vienādās daļās bija Lielbritānijas "Scottish and Newcastle" un Dānijas "Carlsberg".  Tomēr 2008.gadā "Carlsberg" iegādājās britu kompāniju.

2013.gada nogalē daļa "Aldara" produktu ražošana tika pārcelta uz Lietuvu un Igauniju, Latvijā koncentrējoties uz ekskluzīvo alus šķirņu brūvēšanu.

Pērn uzņēmuma apgrozījums bija 36,3 miljoni eiro, bet zaudējumi - 3,9 miljoni eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!