Drošības nozares kompāniju asociācija (DNKA) aicina Valsts ieņēmuma dienestu (VID) veikt aktīvākus nodokļu kontroles pasākumus arī apsardzes nozarē, lai tiktu sperts solis tālāk ēnu ekonomikas apkarošanā un godīgas konkurences apstākļu veicināšanā, informē DNKA valdes priekšsēdētājs Arnis Marcinkēvičs.
Viņš norāda, ka saskaņā ar DNKA aplēsēm nenomaksātu nodokļu dēļ apsardzes nozarē valsts katru gadu zaudē vairākus desmitus miljonus eiro.
Līdz ar to reālo ieņēmumu neuzrādīšana pilnā apmērā un algu izmaksa "aploksnēs", kas apsardzes nozarē eksistē jau gadiem, liedz godīgi strādājošajiem komersantiem būt konkurētspējīgiem gan publiskajos, gan privātajos iepirkumos, atzīmē DNKA valdes priekšsēdētājs.
Lai sekmētu nozares pārskatāmību, DNKA ir vērsusies Valsts policijā ar aicinājumu izstrādāt detalizētu apsardzes komersantu reģistru, kurā būtu pieejama visa nepieciešamā informācija par licencētajiem nozares uzņēmumiem - objektu un darbinieku skaitu, transportlīdzekļiem, kā arī citiem rādītājiem.
Marcinkēvičs uzsver, ka nozarē trūkst "caurspīdības" un liela daļa uzņēmēju nav ieinteresēti, lai šī situācija mainītos. Tāpat vienlaikus publiskajos iepirkumos joprojām uzvar apsardzes uzņēmumi ar cenām, kas ir zemākas par Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) rekomendēto minimālo fiziskās apsardzes stundas likmi.
IUB vērtējumā tā tiek uzskatīta par zemāko iespējamo cenu, kas, pilnā apmērā nomaksājot nodokļus, uzņēmumam ļauj turpināt strādāt bez zaudējumiem.
"Redzot VID apņēmību novērst šo negodprātīgo praksi arī citos uzņēmējdarbības sektoros kā, piemēram, automobiļu apkopes un remonta nozarē un zobārstniecībā, uzskatu, ka ir nepieciešams īpašu uzmanību pievērst arī apsardzes nozarei," aicina Marcinkēvičs.
Viņš arī piebilst, ka patlaban apsardzes nozarē Latvijā darbojas vairāk nekā 500 komersantu, no kuriem daudzi strādā pelēkajā sektorā un konkurē ar neadekvāti zemu cenu, lai uzvarētu publiskajos iepirkumos vai būtu pievilcīgāki individuālajiem klientiem.
Zema cena ne vienmēr ir ekonomiski pamatota, tāpēc tā bieži tiek samazināta uz nodokļu un "aplokšņu algu" rēķina. DNKA mērķis ir panākt, lai šādas prakses īstenošana apsardzes nozarē tiek būtiski apgrūtināta vai kļūst neiespējama un turpmāk uzņēmumi un nozare varētu attīstīties un strādāt godīgas konkurences apstākļos.
DNKA dibināta šī gada 25.jūnijā, tās dibinātāji ir divi no apsardzes nozares lielākajiem uzņēmumiem AS "G4S Latvia" un SIA "Grifs AG".