f64_jogurts_101031_006
Foto: F64
Veselības ministrijas (VM) virzītie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos ir nepārdomāts un riskants solis, uzsver farmācijas uzņēmuma "GlaxoSmithKline Latvia" ("GSK Latvia") ārējo attiecību vadītāja Signe Vēliņa.

MK noteikumi Nr.899 nosaka kārtību "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijai".

Vēliņa norāda, ka uzņēmums "GSK Latvia" vienmēr sevi uzskatījis par pacientu aprūpē ieinteresētu un atbildīgu uzņēmumu.

"Tāpēc atzinīgi novērtējām tos pozitīvos solījumus un nodomus, kas pēdējā laikā nākuši no valdības. Taču cerīgo iniciatīvu kontekstā plānotie grozījumi, mūsuprāt, vērtējami kā visai nepārdomāts un riskants solis," atzīst Vēliņa.

Tāpēc "GSK Latvia" pievienojas tiem mediķu un pacientu organizāciju viedokļiem, kuros izskan bažas, ka šie MK noteikumu grozījumi varētu apdraudēt pacientu intereses un pasliktināt patlaban neapmierinošo medikamentu pieejamību.

"Mēs arī respektējam Konkurences padomes atzinumu, ka plānotās izmaiņas nelabvēlīgi ietekmēs zāļu tirgu un negatīvi skars pacientu intereses, proti, neveicinās zāļu pieejamību, bet gan vēl vairāk to apgrūtinās," atzīmē Vēliņa.

"GSK Latvia" uzskata, ka savā ziņā VM virzītie grozījumi, kas paredz izmaiņas MK noteikumos, ir uzskatāmi par slēpta nodokļa ieviešanu, kas obligātā kārtā būs saistošs tiem oriģinālo medikamentu ražotājiem, kuriem piederošo, kompensējamo zāļu B sarakstā iekļauto medikamentu pārdošana pārsniegs 10% apgrozījumu pret iepriekšējo gadu.

"Tas, ko zāļu ražotāji var darīt un dara, ir pamatoti un skaidri paust savas bažas un viedokli VM pārstāvjiem, uzskatāmi pierādot, ka plānotās izmaiņas patiesībā nenesīs pozitīvu rezultātu nekam un nevienam - ne pacientiem, ne zāļu tirgum, veselības aprūpes budžetam, ne arī mums, zāļu ražotājiem," uzsver Vēliņa.

Kā ziņots, zāļu ražotājam būs jāpiedalās kompensējamo zāļu B sarakstā iekļauto medikamentu un medicīnas ierīču apmaksā, ja to patēriņa pieaugums gadā pārsniegs 10% no iepriekšējā gada attiecīgā rādītāja, paredz VM izstrādātie grozījumi "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā".

Plānots, ka Nacionālais veselības dienests reizi gadā veiks datu analīzi un, konstatējot, ka konkrētu zāļu un medicīnisko ierīču pārdošanas apjoms pārsniedz 10%, informēs zāļu ražotāju par nepieciešamību veikt līdzmaksājumu, kā arī noteiks tā apmēru pēc konkrētas formulas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!