Sarunu ierakstu ierīces pirkšanu lidostā "Rīga" īstenoja tās IT departaments, saskaņoja finansisti un juristi, līgumu noslēdza valdes locekļi. Tādēļ LTV raidījums "de facto" pauž šaubas, ka notikušais visiem vadībā bijis pārsteigums.
Pirms gada Rīgas lidosta atklāja, ka noklausīti tās darbinieku telefoni. Tūlīt no darba atstādināja iespējamos vainīgos – drošības departamenta šefu Raimondu Lazdiņu un divus viņam pakļautos. Pēc iesaistīto stāstītā, Lazdiņš saskaņojis noklausāmos numurus un līdz viņam nonākusi iegūtā informācija, taču nav pārliecinošu pierādījumu, ka Lazdiņš būtu sistēmas autors.
Drošības policija, kas izmeklē sarunu noklausīšanos, pēdējās nedēļās piemērojusi aizdomās turamā statusu bijušajiem lidostas valdes locekļiem – Aldim Mūrniekam, Andim Damlicam ("Reģionu alianse"), Arnim Luhsem (ZZS), Antrai Duntavai, Agrim Balodim. Uz drošības iestādi aicināts arī Raimonds Rožkalns, kuru vairāki piesauc kā vienu no pretlikumību atklājējiem, tomēr viņš saslimis.
Bijušajiem valdes locekļiem pārmet bezdarbību – viņi atvēlējuši 20 tūkstošus eiro ierīces iegādei, gan Luhse un Duntava parakstījuši līgumu ar "Lattelcom" par ierakstu sistēmas piegādi un uzstādīšanu.
"Te ir vests maldināšanā valdes sastāvs, jo neviens nevar atcerēties, ka mēs būtu runājuši par ierakstu funkciju," saka Mūrnieks, bijušais lidostas "Rīga" valdes priekšsēdētājs. Viņu papildina Damlics: "[Valdē prezentētā] ierīce saucās digitālās un analogās telefona centrāles savienošana. Nekas netika teikts par noklausīšanos vai ierakstīšanu."
Bijušie valdes locekļi uzskata, ka IT speciālisti paplašinājuši iepirkuma priekšmetu.
Noklausīti ir par stacionārie telefoni. Iekšējā izmeklēšana liecina, ka ierakstu sistēmu kāroja Drošības departamenta cilvēki. Rakstiski pierādījumi tam gan neesot. Drošībnieki kā lietotāji pieminēti arī atbildīgā IT darbinieka skaidrojumos, izriet no lietas materiāliem. Uz lidostas IT uzturēšanas nodaļas vadītāja Aleksandra Kuharjonoka e-pastu ar aicinājumu norādīt, kuriem telefonu numuriem būs nepieciešams sarunu ieraksts, atbildējis Lazdiņa pakļautībā strādājošais Ints Rubezis: "Iedošu sarakstu personīgi".
Tiesājoties ar lidostu par atjaunošanu darbā Rubezis tiesā apgalvojis, ka telefona numurus saskaņojis ar Lazdiņu.
Pēc Kuharjonoka skaidrojuma, telefonu ierakstu ieslēguši "Lattelecom" darbinieki, bet vēlāk telefona numurus IT darbinieki pievienoja un noņēma pēc Drošības dienesta analītiķa Andra Savko pieprasījuma. "Lattelecom" ekspertīze vēlāk uzrādīja, ka Savko arī bijis vienīgais, kurš regulāri klausījies ierakstus.
Iesaistītie tiesās par darba uzteikšanu liecinājuši, ka noklausīšanās bijusi vajadzīga, lai kontrolētu komercinformācijas noplūdi un korupcijas riskus. Savko ziņojis par dzirdēto Rubezim, Rubezis vajadzības gadījumā Lazdiņam. Atskaites gan lidostā neesot pieejamas.
"Ne Lazdiņa kungs, ne citi drošības departamenta darbinieki nebija kontroles sistēmas pārziņi, viņiem nebija iespēja kontrolēt sistēmu," saka Lazdiņa advokāts Indriķis Liepa. Viņš uzver, ka "Lazdiņš bija vadītājs un viņš pats neklausījās."
Lazdiņa aizstāvis un vecā lidostas valde uzver, ka ierakstu sistēma nebija nelikumīga. Tāpat "Lattlecom" norāda, ka tā ir "tipveida iekārta, kuru pie ražotājiem var iegādāties bez jebkādiem ierobežojumiem".
Likumīgu noklausīšanos no nelikumīgas, pēc iesaistīto teiktā, atšķir tas, vai darbinieki zinājuši, ka viņu telefonus klausās. Lidosta uzskata, ka darbinieki nebija informēti, Lazdiņa advokāti pārliecināti, ka kontrolētie darbinieki par to parakstījušies darba noteikumos. "Es biju šokā. Nebiju par to informēts," raidījumam "de facto" saka viens no cietušajiem, kurš nevēlējās runāt atklāti.