manikīrs nagi
Foto: PantherMedia/Scanpix

Turpinot 2014.gadā uzsākto jauno pieeju nodokļu administrēšanā, kas paredz vispirms identificēt nozari, kurai Valsts ieņēmumu dienests (VID) pievērš pastiprinātu uzmanību, VID nosaka divu mēnešu nogaidīšanas periodu arī skaistumkopšanas nozarē strādājošajiem.

Kā informē VID, šī gada martā un aprīlī dienests aicina tos nodokļu maksātājus, kuri sniedz frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumus, pašiem legalizēt saimniecisko darbību un sakārtot darba attiecības atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Pretējā gadījumā VID uzsāks vērienīgus preventīvos un represīvos pasākumus.

Iepriekš VID jau pastiprināti pārbaudījis zobārstu prakses un auto remonta pakalpojumu sniedzējus.

Skaistumkopšanas nozari VID ir noteicis kā nākamo prioritāro nozari, jo tajā strādājošajiem nodokļu maksātājiem ir konstatēti riski - nereģistrēta saimnieciskā darbība, darba attiecības, kas neatbilst darba tiesību regulējumam, pilnā apmērā nedeklarētas algas un nepilnīgas ziņas par darba ņēmējiem, zema vidējā stundas tarifa likme un ievērojams darbinieku īpatsvars, kam noteiktā stundas tarifa likme ir zem normatīvajos aktos noteiktās minimālās stundas tarifa likmes, kas norāda uz algu izmaksu "aploksnēs"; faktisko ieņēmumu neuzrādīšana pilnā apmērā un to iespējamā slēpšana, tādējādi izvairoties no nodokļu nomaksas.

VID šajā nozarē strādājošajiem pievērsīs īpaši pastiprinātu uzmanību, kas nozīmē, ka tieši šīs nozares saimnieciskās darbības veicējiem un uzņēmumiem nodokļu nemaksāšanas risku konstatēšanas gadījumā vispirms tiks veikti preventīvie nodokļu administrēšanas pasākumi, par kuru rezultātiem VID varētu sniegt plašāku informāciju 2015.gada jūlijā. Ņemot vērā preventīvo pasākumu rezultātus, ja nepieciešams, tiks lemts arī par nodokļu kontroles pasākumu īstenošanu.

Piektā daļa no vidējās algas

Saskaņā ar VID rīcībā esošo informāciju 2015.gada 26.februārī Latvijā reģistrēti 8211 nodokļu maksātāji, kuri sniedz frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumus. No tiem 1852 (22,6%) ir juridiskas personas un 6359 (77,4%) fiziskas personas – saimnieciskās darbības veicēji (no tiem 179 ir patentmaksas maksātāji).

Minētajā nozarē ir 1236 darba devēji, kas iesniedza darba devēja ziņojumu par 2014.gada decembri un mikrouzņēmumu nodokļa deklarāciju par 2014.gada 4.ceturksni), no tiem 1206 ir juridiskas personas, tostarp individuālie komersanti, kas ir nodarbinājuši kaut vienu darbinieku, un 30 – fiziskas personas, no kurām 20 ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, kas nodarbina divus un vairāk darbiniekus.

2014.gadā skaistumkopšanas nozarē nodarbināto vidējie mēneša ienākumi bijuši 165 eiro, kas ir 22,4% apmērā no vidējās darba samaksas valstī – 738 eiro. Pērn augstākie vidējie mēneša ienākumi skaistumkopšanas nozarē nodarbinātajiem bija Vidzemes plānošanas reģionā – 198 eiro, savukārt zemākie – Zemgales plānošanas reģionā – 130 eiro.

Analizējot VID pieejamo informāciju par skaistumkopšanas nozarē izplatītākajām profesijām, redzams, ka vidējās stundas tarifa likmes ir ļoti atšķirīgas, tomēr 14% nozarē nodarbināto strādā ar stundas tarifa likmi, kas ir zemāka par Ministru kabineta noteikto stundas tarifa likmi, kas 2014.gadā bija 1,933 eiro.

Neskatoties uz to, ka lielākā daļa darba devēju valstī ievēro minimālo stundas tarifa likmes nosacījumus, 72,1% nozarē nodarbināto saņem ienākumus, kas nesasniedz minimālo darba algu valstī, jo strādā nepilnu darba laiku.

VID uzskata, ka šie dati liecina, ka skaistumkopšanas nozarē notiek ne tikai izvairīšanās no nodokļu nomaksas, bet tiek kropļota godīga konkurence un veselīga uzņēmējdarbības vide kopumā.

Aicina uzņēmumus legalizēt darbu

VID aicina fiziskās personas, kuras nodarbojas ar frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanu un šobrīd nav reģistrējušas savu saimniecisko darbību, to nekavējoties izdarīt, tādējādi nodrošinot sev valsts sociālās garantijas un vienlaikus godprātīgi pildot savas saistības pret sabiedrību un valsti kopumā. Informācija par saimnieciskās darbības reģistrēšanu pieejama VID mājaslapas sadaļā "Nodokļi‟ – "Saimnieciskās darbības veicēji".

Ja persona pēc VID aicinājuma nereģistrē saimniecisko darbību, tiek piemērota administratīvā atbildība par saimnieciskās darbības nereģistrēšanu, piemērojot naudas sodu no 210 līdz 350 eiro.

VID vērš uzmanību, ka personai, kura nereģistrējas kā nodokļu maksātāja un neiesniedz nodokļu deklarāciju par periodu, kurā veikta saimnieciskā darbība, VID veic auditu un no dienas, kad personai bija jāreģistrējas kā nodokļu maksātājai, aprēķina un piedzen nodokli, ar to saistīto nokavējuma naudu no laikā nenomaksātā pamatparāda 0,05% par katru nokavēto dienu un soda naudu 100% apmērā.

Sodīs neapzinīgos

Ja tomēr skaistumkopšanas nozarē strādājošo nodokļu maksātāju par martu un aprīli iesniegtās deklarācijas un pārskati neliecinās par nodokļu saistību izpildes līmeņa uzlabošanos, kā arī netiks sniegti objektīvi pierādījumi par faktiskajiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem pilnā apjomā, VID uzsāks vērienīgu preventīvo un represīvo pasākumu kopumu šīs nozares nodokļu maksātājiem.

Tās būs gan novērošanas un tematiskās pārbaudes, kuru sekas ir iespējamais administratīvais sods un, ja nepieciešams, arī nodokļu audits. To rezultātā nodokļu maksātājiem var papildus aprēķināt ne tikai nesamaksātos nodokļus un nokavējuma naudu, bet arī soda naudu. Var veikt arī saimniecisko darbību ierobežojošus pasākumus, piemēram, nodokļu maksātāja vai tā struktūrvienības saimnieciskās darbības apturēšanu, administratīvā papildu soda – aizlieguma ieņemt noteiktus amatus – piemērošanu un citus. Nodokļu kontroles pasākumu laikā VID ir tiesības pieaicināt nozari pārraugošās institūcijas speciālistus, lai varētu nodrošināt nodokļu administrēšanas funkciju izpildei nepieciešamo informāciju.

VID aicina frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanā strādājošos martā un aprīlī pašiem novērst pārkāpumus nodokļu aprēķinu jomā un deklarēt gan saimnieciskās darbības ieņēmumus, gan darbiniekus, gan darbiniekiem aprēķinātās algas pilnā apmērā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!