VARAM tērēs 52 miljonus eiro Latgales izaugsmes veicināšanai
Foto: DELFI

Latgales reģiona izaugsmes veicināšanā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) plāno ieguldīt 52 miljonus eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem, otrdien Saeimas deputātiem Sociālo un darba lietu komisijas Nodarbinātības apakškomisijas sēdē stāstīja ministrijas pārstāvji.

Rīcības plāna izpildei, lai veicinātu Latgales reģiona izaugsmi šogad un nākamgad, pieejami 52 miljoni eiro, bet projekta realizācijai visā Latvijā plānots tērēt 236 miljonus eiro.

Ministrija plāno ieguldīt jaunu ražošanas teritoriju un degradēto teritoriju attīstīšanā un atjaunošanā, lai radītu uzņēmējdarbībai labvēlīgu vidi Latgalē un arī Alūksnes novadā. Alūksnes novads iekļauts, lai attīstītu visu austrumu robežu.

Šogad plānots arī īstenot "Ideju kausu", kas ļautu jauniem cilvēkiem iesaistīties uzņēmējdarbībā.

Tāpat sadarbībā ar Satiksmes ministriju plānots sakārtot reģiona autoceļus. Iepriekšējā plāna realizācijas laikā izdevies atjaunot vairāk nekā 160 kilometrus autoceļu.

Tāpat Ekonomikas ministrija (EM) ir informējusi VARAM par piecu miljonu eiro novirzīšanu biznesa inkubatoru izveidei tieši Latgales reģionā.

Savukārt attiecībā uz nodokļu politiku VARAM rosina Latgales reģionā strādājošajiem uzņēmumiem noteikt, ka lielo investīciju apjoms, lai saņemtu nodokļu atvieglojumus, ir viens miljons eiro, ne desmit, kā tas ir šobrīd. Ministrija to pamato ar faktu, ka Latgalē kopumā ir vismazākais piesaistīto finanšu investīciju apjoms. Šo ieceri vēl plānots apspriest ar EM.

Tāpat ministrija aicina paplašināt Rēzeknes speciālo ekonomisko zonu, kas piedāvā noteiktu nodokļu režīmu šīs zonas uzņēmējiem. VARAM norāda, ka zonā šobrīd atrodas daudz privāto īpašumu un to īpašnieku, kuri neplāno šos īpašumus sakārtot. Jauni uzņēmēji nav gatavi uzņēmējdarbību izvērst nesakārtotos objektos, tādēļ VARAM plāno, ka ekonomisko zonu varētu attiecināt uz pašvaldības īpašumiem.

Ministrija arī skaidro, ka pašvaldība šos nesakārtotos īpašumus nevar no to īpašniekiem iegādāties, jo par tiem tiek prasītas pārāk augsta maksa.

Iepriekšējā Latgales izaugsmes veicināšanas plāna laikā, kurš tika īstenots no 2012. līdz 2013.gadam, tika radīti 27 jauni uzņēmumi ar 51 darbvietu, kā arī 30 uzņēmumi paplašinājušies. Šī plāna realizācijā ieguldīti 98,8 miljoni eiro.

Deputāti bija arī gatavi rudenī doties uz Latgali, lai iepazītos ar jaunāko situāciju reģionā. Tāpat deputāti solīja vērsties ministrijās, lai noskaidrotu, kādēļ Latgales reģiona izaugsmes rādītāji pēdējo gadu laikā nav uzlabojušies.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!