6870_8714
Foto: stock.xchng

Pretēji iepriekšējām prognozēm par piena iepirkuma cenu stabilizēšanos, tā joprojām turpina krist, kulmināciju sasniedzot jūnijā. Līdz ar to piensaimniekiem būtu nepieciešams papildu atbalsts, trešdien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sēdē zemkopības ministram Jānim Dūklavam (ZZS) norādīja organizācijas pārstāvji.

Saskaņā ar LOSP piena grupas aplēsēm piena iepirkuma cena no 2014.gada marta līdz šā gada martam ir kritusi par 33%, savukārt līdz jūnijam cena varētu samazināties vēl par vairākiem procentiem. Vēl dramatiskāks cenu kritums - 37% - šajā laikā bijis tikai Igaunijā. Latvijā aprīlī vidējā piena iepirkuma cena bija 22,76 eiro centi par litru, kas ir viszemākais rādītājs visā Eiropas Savienībā (ES).

"Zemnieki ir ļoti nobažījušies, jo pārstrādātāji pienu neņem pretī - tā viņiem jau ir par daudz, acīmredzot pietiekami aktīvi netiek meklēti tirgi produkcijai. Zemnieki staigā no viena pārstrādātāja pie otra ar lūgumu pieņemt pienu. Ir ziņas, ka iepircēji brīdinājuši par cenas kritumu vēl par vairākiem procentiem no 1.jūnija. Ja viena litra pašizmaksa ir 26,4 eiro centi, nezinām vairs, kā savilkt galus kopā," sanāksmē norādīja piena grupas pārstāve Aija Balode.

Viņa arī atzina, ka līdzšinējais valsts un ES atbalsts nozarei ir bijis un tiek izmaksāts, tomēr tas šajā situācijā nav pietiekams.

Arī Dūklavs klātesošajiem atzina, ka "situācija nav laba un uz priekšdienām cenu samazinājums būs".

"Tomēr nevaram neko atņemt no citu ministriju budžeta, bet zināmas cerības uz ES atbalstu ir. ES komisārs Fils Hogans man teica, ka uzraudzīs, kas notiek Baltijas balstīs un Somijā, jo citur ES piena cena ir 50-60 centi. Ja cena nokritīs par 30% zem tirgus cenas, komisārs gatavs atgriezties pie jautājuma par papildu atbalstu. Jebkurā gadījumā par šo lietu tiksimies pie sarunu galda, lai arī varbūt ne kā prezidējošā valsts," sacīja ministrs.

Kā ziņots, piena iepirkuma cenas lejupslīde Latvijā sākās pērn rudenī, kas tika skaidrots gan ar Krievijas embargo, piena pārprodukciju, gan arī ar vispārējām tendencēm pasaules piena tirgos.

Tikmēr piensaimniecības sarežģītajā situācijā šogad var rēķināties ar vairāk nekā 43 miljonu eiro valsts atbalstu, no kuriem ciltsdarbam piešķirts 23,36 miljonu finansējums, 12,38 miljoni būs atbalsts par slaucamām govīm, bet 7,7 miljoni - ES atbalsts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!