Ja Skandināvijā informācijas tehnoloģiju (IT) speciālisti veido 4% no visiem nodarbinātajiem, Latvijā viņi ir tikai 1,9% no darbaspēka, sacīja Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa.
Kā norādīja Bāliņa, Latvijā katastrofāli trūkst IT speciālistu, papildus tam liela daļa viņu saražotā jeb 42% tiek eksportēta. "Mums līdz ar to ir nepietiekams IT speciālistu resurss, kas strādā Latvijas tirgum."
Kā vienu no iemesliem speciālistu trūkumam Bāliņa minēja nepietiekamu uzsvaru uz dabaszinātnēm skolās - skolu beidzējiem ir nepietiekamas zināšanas, lai mācītos tālāk par IT speciālistiem. "Otrs iemesls ir tas, ka skolu beidzēji nereti ir aktīvi tehnoloģiju lietotāji - spēlē spēles, lieto sociālos tīklus, bet viņi nav radītāji. Viņi nesaprot, ka augstskolas mācīs radītājus, nevis patērētājus."
"Iepriekš Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes dekāns Juris Borzovs ir deklarējis, ka IT nozarei ir vajadzīgi speciālisti un arī algas ir diezgan lielas, bet tur ir arī jāmācās. Daudz jāmācās," uzsvēra Bāliņa.
Viņa norādīja, ka ir būtiski IT speciālistu deficīta jautājumu risināt valstiskā mērogā, jo, kā rāda pētījumi, IT speciālistu un tehnoloģiju lietojumam ir nozīmīga ietekme uz iekšzemes kopprodukta pieaugumu.
Kā ziņots, šodien norisinās LIKTA 17. gadskārtējā konference, kuras galvenā tēma ir "Eiropa 2020 - Latvijas sasniegumi un izaicinājumi".
Konferences laikā tiek apspriesti galvenie izaicinājumi, ar kuriem informācijas un komunikācijas tehnoloģijas nozarei būs jāsaskaras, realizējot "Eiropa 2020" izvirzītos mērķus.
Konferences galvenie partneri ir "Lattelecom", "Latvijas Mobilais telefons" un "Microsoft Latvia", partneris - "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs".
Galvenais informatīvais partneris - portāls "Delfi.lv", partneri - nacionālā informācijas aģentūra LETA, tehnoloģiju portāls "Kursors.lv", Latvijas Darba devēju konfederācija un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.