Saeimas komisija nemaina nostāju par aizliegumu pārdot enerģijas dzērienus nepilngadīgajiem
Foto: LETA

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šodien vērtēja priekšlikumus Enerģijas dzērienu aprites likumprojektam, un deputāti nemainīja nostāju par aizliegumu pārdot enerģijas dzērienus jauniešiem vecumā līdz 18 gadiem.

Komisija trešdien vēl nepabeidza izskatīt šo likumprojektu galīgajā lasījumā, jo vēl nepieciešams vienoties par redakciju priekšlikumiem reklāmas ierobežojumiem.

Saeimas deputāti Ingmārs Līdaka (ZZS) un Anrijs Matīss (V) rosināja mainīt šādu pieeju, nosakot, ka jauniešiem līdz 18 gadiem aizliegts pārdot enerģijas dzērienus ar paaugstinātu kofeīna saturu jeb tādus, kuros kopējais kofeīna daudzums pārsniedz 320 miligramus uz litru. Tomēr komisijas vairākums šo ieceri neatbalstīja.

Līdaka arī rosināja noteikt, ka likuma izmaiņas stājas spēkā no 2017. gada, tomēr deputāti vienojās par kompromisu, nosakot ka likuma izmaiņas būs spēkā no 2016. gada 1. jūnija.

Likumprojektā noteikts, ka enerģijas dzērienus būs aizliegts pārdot un iegādāties personām, kas jaunākas par 18 gadiem. Mazumtirgotāja pienākums būs pieprasīt pircējam uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, lai pārliecinātos par tās vecumu, savukārt pircēja pienākums būs pēc mazumtirgotāja vai uzraudzības un kontroles iestādes pieprasījuma apliecināt savu personu un vecumu.

Likumprojekta mērķis paredz aizsargāt cilvēka veselību no enerģijas dzērienu nelabvēlīgas ietekmes uz organismu.

Likumprojekts paredz aizliegt enerģijas dzērienu mazumtirdzniecību izglītības iestāžu telpās un teritorijā, kā arī piedāvāt tos bez maksas nepilngadīgām personām degustācijās vai kā dāvanu, kompensāciju par citas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu.

Enerģijas dzērieni mazumtirdzniecības vietās pārdošanai būs jānovieto savrup no citiem pārtikas produktiem, lai tie būtu viegli identificējami, un vienlaikus tirdzniecības vietās jāizvieto norāde, kas vēsta par augsto kofeīna saturu dzērienā un ka tas nav ieteicams grūtniecēm un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti.

Enerģijas dzērienu aprites likums izstrādāts atbilstoši Sabiedrības veselības pamatnostādnēm, un tas nepieciešams, lai regulētu enerģijas dzērienu izplatīšanu un reklamēšanu, tostarp rūpēs par jauniešu veselību ierobežotu enerģijas dzērienu tirdzniecību personām, kas jaunākas par 18 gadiem, iepriekš norādījuši likumprojekta autori.

Kā ziņots, asociācijas "Enerģijas dzērieni Eiropā" ģenerālsekretārs Andreass Kadi iepriekš norādīja, ka likumprojekts nākotnē var raisīt lielas problēmas, jo pieņemšanas gadījumā var tikt apstrīdēts Eiropas Kopienu Tiesā un izvērtīsies tiesvedībā pret Latvijas valsti. Ražotāji vēstulē par likumprojektu atbildīgajai Saeimas komisijai vērš uzmanību gan uz to, ka Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde nesniedz kādu zinātnisku attaisnojumu, kāpēc pret enerģijas dzērieniem būtu jāizturas citādāk nekā pret tēju, kafiju vai šokolādi, gan uz Latvijas Ārstu biedrības secinājumiem par to, ka kopējais kofeīna patēriņš Latvijā ir mazs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!