Robota idejas sākumā, piena govju fermas vadītājs apzināja tirgū esošos govs galda kārtotājus un palika nepamierināts, jo tirgū pieejamo risinājumu ieviešanai bija nepieciešama fermas grīdas pārbūve, kas rada papildus izmaksas un ne vienmēr ir īstenojama.
"Saimnieks vērsās pie Rīgas Tehniskās universitātes komandas, kas pēdējos piecus gadus ir veltījuši inovāciju izpētei robotikas jomā, ar aicinājumu, vai iespējams radīt vieglāk uzstādāmu un gudrāku robotu. Idejas RTU komandai radās, taču finansējums to īstenošanai nebija pieejams, tāpēc kopā ar RTU zinātniekiem izveidojām SIA "Robotic Solutions", kas ir uzskatāms RTU spin-off uzņēmums," stāsta "Robotic Solutions" finanšu direktors Rihards Šate.
Mērķis ir radīt industriālus robotu prototipus, kuri izmanto automatizācijas risinājumus. Govs galda kārtotājs ir pirmais uzņēmuma radītais prototips, jo uzņēmums komanda saskata, ka gudrās lauksaimniecības risinājumi arvien straujāk ienāk Latvijas lauksaimnieku ikdienā.
"Mēs sākām izpēti lauksaimniecības jomā, jo redzējām, ka Latvijas zemniekiem jau ir pieejams Eiropas lauksaimniecības fondu atbalsts, un turpmāk viņiem būs iespējas šos robotus iekļaut savos modernizācijas projektos," uzsver Šate.
Lai nodrošinātu govs galda kārtotāja darbību bez fermas pārbūves, bija nepieciešams radīt intelektuālu robotu, kas spēj orientēties telpā, ir viegli konfigurējams un ir kompakts, tādejādi iekļaujoties esošajās fermās, kurās sākotnēji netika paredzēts izmantot robotus govs galda kārtošanai. Robota - govs galda kārtotāja prototipa tehnisko izpildi un programmatūras darbus veica RTU par līgumcenu 25 000 eiro.
"Robotic Solutions" govs galda kārtotāja prototipu izstrādāja piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu ar Kurzemes Biznesa Inkubatora starpniecību. Projekta priekšfinansēšanai SIA "Robotic Solutions" no AS "Attīstības finanšu institūcija Altum" saņēma aizdevumu 80% apmērā no projekta kopējām izmaksām.
Šobrīd "Robotic Solutions" ikdienā testē un pilnveido izstrādāto govs galda kārtotāju, kā arī papildina tā funkcionalitāti atbilstoši saņemtajiem ierosinājumiem no fermeriem, kuru fermās tiek veikta robota testēšana.
"Esam radījuši Latvijas zemniekiem interesi par govs galda kārtotājiem, tāpēc rudenī vairums robotu jau darbosies Latvijas fermās," uzsver Šate.