Aivars Lembergs
Foto: DELFI

Ventspils pilsētas dome ir zaudējusi kādu regulāru un garantētu ieņēmumu avotu vairāk nekā viena miljona eiro apmērā gadā, proti, koncernam "Vitol" piederošās "Ventspils naftas" grupas uzņēmums "Ventspils nafta termināls" (VNT) pagājušajā gadā nolēmis vienpusēji lauzt līgumu, saskaņā ar kuru tas pašvaldībai ik gadu piešķīra vismaz 1 miljonu eiro pilsētas sociālās infrastruktūras vajadzībām, ziņo LTV raidījums "de facto".

Uzņēmumā skaidro, ka tas joprojām ir gatavs ziedot naudu dažādiem labdarības projektiem, tomēr no sadarbības ar domi nekādu ieguvumu terminālim neesot. Savukārt pašvaldības pārstāvju skaidrojumi par notikušā ietekmi uz pilsētas budžetu ir pretrunīgi, skaidro raidījums.

VNT ir lielākais naftas un naftas produktu pārkraušanas uzņēmums Baltijā. Uzņēmumam ir divi līdzīpašnieki: 49% uzņēmuma kapitāldaļu pieder "Eurotank Holding Sarl", kas ir daļa no starptautiskās termināļu kompānijas "VTTI", un 51% pieder akciju sabiedrībai "Ventspils nafta". Īpašnieku piramīdas augšgalā ir starptautiskais koncerns "Vitol".

VNT ir būtiski samazinājis savus izdevumus sponsorēšanai – pirms diviem gadiem tie pārsniedza pusotru miljonu eiro, bet pērn bija jau tikai 0,6 miljoni. 2003. gada rudenī noslēgts, bet pēc trim gadiem vēl uz 25 gadiem pagarināts līgums "Par naftas un naftas produktu transportēšanu caur Ventspils pilsētas teritoriju" paredz, ka Ventspils dome piekrīt, ka VNT pilsētā pārkrauj bīstamas vielas, bet uzņēmums par to pārskaita domei naudu sociālās infrastruktūras vajadzībām: vienu miljonu eiro gadā plus procentu no prognozētajiem ieņēmumiem.

Visus šos gadus VNT domei turpināja maksāt, un kopējā summa ir pārsniegusi 13,7 miljonus eiro. Taču pagājušā gada vidū uzņēmums domei paziņoja, ka iepriekšējos maksājumus uzskata par ziedojumiem, kurus tagad tas vairs nevarot atļauties, jo sastopas ar dažādiem šķēršļiem.

Ventspils mērs Aivars Lembergs "de facto" apgalvo, ka domes budžets pildoties gana labi un šī ienākuma iztrūkumu pašvaldība nejutīšot. Viņaprāt, pašvaldība esot aizrādījusi par smaku termināļa apkārtnē, un uzņēmums esot apvainojies.

VNT vienīgais valdes loceklis kopš 2009. gada ir Larss Panclafs, kurš atzīst – attiecības ar pilsētas domi šobrīd ir diezgan saspīlētas, taču tā neesot uzņēmuma vaina. Nekādu jaunu smaku terminālī neesot, bet yuņēmums sastopoties ar šķēršļiem, piemēram, nevar saņemt būvatļauju tvaiku savākšanas sistēmas uzstādīšanai. Tāpat kavējas arī citu atļauju izsniegšana, ko uzņēmums ir pieprasījis, lai attīstītos.

Ventspils domes izpilddirektors Aldis Ābele pagājušajā vasarā atbildē VNT rakstīja, ka dome līguma darbību izbeigt nepiekrīt un uzstāj uz tā izpildi līdz 2032. gada beigām, un piedraudēja ar soda naudu par nokavētajiem maksājumiem.

Savukārt pirms divām nedēļām Ventspils vicemērs Jānis Vītoliņš ("Latvijai un Ventspilij") atsūtīja VNT vēstuli, no kuras ir skaidrs – kopā ar pērn nesaņemtajiem maksājumiem šogad dome no uzņēmuma gaida nu jau gandrīz 2,5 miljonus eiro. Tos veido: 2015. gadā nesaņemtā konstantā maksājuma daļa - 868 tūkstoši eiro; pērn nesaņemtais papildu maksājums - 213 tūkstoši eiro; 2016.gada konstantais maksājums – 1,157 miljoni eiro; un 2016. gadā plānotais papildu maksājums – 213 tūkstoši eiro, ziņo "de facto".

VNT reaģēt uz šiem līdzekļu pieprasījumiem negrasās, tomēr uzsver – uzņēmums visus pēdējos gadus ir godināts kā viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem Ventspilī un par pilsētniekiem tas rūpējas caur saviem atbalsta projektiem, gan piešķirot finanses, gan nodrošinot ar transportu, gan, piemēram, apdāvinot skolas un bērnu namus.

"Es domāju, turpmāk mēs būsim nedaudz izvēlīgāki. Jā, mēs esam nolēmuši lauzt līgumu ar pilsētu, mēs esam mazāk iesaistīti profesionālajos sporta klubos. Taču mēs joprojām atbalstām vairākas citas lietas: seniorus, slimnīcu, individuālus sportistus, bērnu namus un tā tālāk. Un es domāju, ka nākotnē tas nemainīsies," sola Panclafs. Viņš arī neizslēdz, ka nākotnē VNT atkal varētu veikt tiešus ziedojumus arī pašvaldībai, taču vispirms abām pusēm jācenšas atrisināt domstarpības.

Ventspils pilsētas budžeta ieņēmumi šogad ir ieplānoti gandrīz 59 miljonu eiro apmērā, līdz ar to no VNT tagad prasītie divarpus miljoni veido 4% no šīs summas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!