Vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā 2016. gada aprīlī, salīdzinot ar 2015. gada aprīli, samazinājās par 0,8%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Precēm cenas samazinājās par 1,4%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,9%.
"Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2016. gada aprīlī, salīdzinot ar 2015. gada aprīli, bija cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, apģērbiem un apaviem," klāsta statistiķi.
Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenu vidējais līmenis 2016. gada aprīlī, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, palielinājās par 0,1%. Būtiskākā ietekme uz cenu pieaugumu bija svaigiem augļiem, žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai, kartupeļiem, olām un cukuram. Savukārt lētāka kļuva mājputnu gaļa, kafija, siers, piens, svaigi dārzeņi, kefīrs.
Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis palielinājās par 3,3%, ko būtiski ietekmēja cenu kāpums alum, vīnam un sidram, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga par 5,6%.
Tāpat samazinājās apģērbu un apavu cenas, bet ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā samazinājās par 4,5%. "Lētāka kļuva siltumenerģija, dabasgāze, elektroenerģija, savukārt sadārdzinājās mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi," norāda CSP.
Vidējais cenu līmenis veselības aprūpē palielinājās par 2,5%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem, bet transporta cenas samazinājās vidēji par 5,5%, ko būtiski ietekmēja cenu kritums degvielai par 13,2%.
Restorānu un viesnīcu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, pieauga par 2%, tostarp kafejnīcās un restorānos cenas palielinājās par 2,2%, ēdnīcās – par 1,8%. Viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 1,2%.
Šā gada aprīlī, salīdzinot ar šā gada martu, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,4%. Precēm cenas palielinājās par 0,7%, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,5%.
Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām aprīlī bija cenu kāpumam apģērbiem un apaviem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam atpūtai un kultūrai, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.
"Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,6%. Lielākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām pārtikas grupā bija cenu kāpumam svaigiem dārzeņiem par 6,2%, palielinoties galvenokārt gurķu un tomātu cenām. Dārgāki kļuva svaigi augļi, tai skaitā āboli, banāni un apelsīni. Cenas palielinājās sieram un biezpienam, gaļas izstrādājumiem, žāvētiem augļiem un riekstiem. Savukārt cenas samazinājās mājputnu gaļai, kafijai, maizei un cūkgaļai," klāsta CSP.
Turpinoties vasaras sezonas preču nonākšanai tirdzniecībā, apaviem cenas palielinājās par 17,1%, apģērbiem – par 2,6%.
Vidējais cenu līmenis samazinājies siltumenerģijai (kritums par 2,5%) un īres maksai. Dārgāka kļuva ūdens piegāde un kanalizācijas pakalpojumi.
Transporta grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,5%, ko galvenokārt ietekmēja vidējā cenu līmeņa pieaugums degvielai par 3,2%.
Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis samazinājās par 1%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem par 8,4%. Tāpat cenas samazinājās dārza precēm un ziediem.
Pārējās patēriņa grupās cenas pieauga tabakas izstrādājumiem, vīnam un sidram. Savukārt cenas samazinājās personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.
Gada inflācija raksturo patēriņa cenu pārmaiņas, salīdzinot pārskata mēneša vidējo cenu līmeni ar iepriekšējā gada atbilstošā mēneša vidējo cenu līmeni.