Vairums projektu gan bijuši pēc privātiem pasūtījumiem, ar valsts vai pašvaldību finansējumu īstenots vien retais objekts. Viens no pamanāmākajiem valsts apmaksātajiem projektiem bija Saeimas jaunā ēka.
Portāls "Delfi", izmantojot uzņēmumu sniegto un publiski pieejamo informāciju, piedāvā apkopojumu par 2016. gada lielākajiem būvniecības objektiem.
Jauna piestātne lidostā
Novembra vidū tika atklāta starptautiskās lidostas ''Rīga'' jaunā Ziemeļu piestātne. Saskaņā ar lidostas sniegto informāciju piestātnes kopējās izmaksas pārsniedz 26 miljonus eiro.
Jaunās piestātnes divos stāvos pasažieriem ir pieejami 19 jauni iekāpšanas sektori, trīs gaisa kuģu tilti, divi jauni veikali un piecas kafejnīcas, rotaļu laukumi bērniem, kā arī uzgaidāmās telpas. Kopējā ziemeļu piestātnes platība ir 9828,39 kvadrātmetri, bet kopā ar projekta pirmajā posmā izbūvētajām telpām ielidojošajiem pasažieriem un termināļus savienojošo galeriju - 17 340 kvadrātmetri.
Piestātne tika būvēta divos posmos, pirmajā darbus veica SIA ''Skonto būve'', bet otrajā – SIA ''Merks''. Paredzamā līgumcena otrajai kārtai bija 8,87 miljoni eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.
Lielākais energokomplekss Kurzemē
2016. gadā ekspluatācijā nodots Kurzemes lielākais energokomplekss "Veckroģeļi", kura celtniecības ietvaros tika uzbūvēta biomasas koģenerācijas stacija, kuras elektriskā jauda ir 3,98 megavati un siltuma jauda – 15,9 megavati, kā arī granulu rūpnīca un citas atbalsta ēkas un infrastruktūra.
"Biomasas koģenerācijas stacija elektroenerģiju un siltumenerģiju ražos no vietējiem, atjaunojamiem energoresursiem, kā kurināmo izmantojot koksnes biomasu (šķeldu, zāģskaidas un koka mizu)," portālam "Delfi" norāda "UPB Holdinga" Mārketinga un komunikāciju departamenta direktore Ilze Rosicka.
Projektu realizēja "UPB Energy" sadarbībā ar citiem UPB holdinga uzņēmumiem.
Projekta pasūtītājs bija SIA "4 Energia" un energokompleksa būvniecības izmaksas sasniedz 16,2 miljonus eiro.
Saeimas jaunās mājas spozme
Saeimas jaunās mājas Jēkaba ielā 6/8 būvniecībā ieguldīti 6,8 miljoni eiro, tostarp 639,5 tūkstoši eiro ieguldīti konferenču sistēmu izveidē, bet 344,4 tūkstoši eiro – videosistēmu radīšanā.
Saeima ēku, kas iepriekš bija iznomāta Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, iegādājās par aptuveni 2,4 miljoniem eiro. Tās rekonstrukcija tika sākta 2014. gada vasarā. Kopumā restaurēts vēsturiskais parkets 440 kvadrātmetru platībā un vēsturiskās flīzes 115 kvadrātmetru platībā. Restaurēti arī lielie ozolkoka logi un 40 vēsturiskās durvis, iepriekš informēja būvkompānija "Velve".
Robežas drošība un cietumi
Tikmēr būvkompānija "Arčers" šogad pabeidza robežšķērsošanas vietas "Vientuļi" būvniecību Viļakas novadā. Līguma summa veidoja 12,7 miljonus eiro bez PVN.
VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) Komunikācijas daļas sniegtā informācija liecina, ka projektā izbūvēta galvenā kontroles ēka ar kontroles nojumēm un paviljoniem, padziļinātās kontroles ēka, saimniecības ēka, ceļi un laukumi, kā arī piecas kontroles joslas (iepriekšējās vienas joslas vietā) katrā virzienā.
"Vientuļu RŠV rekonstrukcijā izmantotas modernākās muitas un robežkontroles tehnoloģijas un ievērotas visas aktuālās Eiropas Savienības (ES) prasības attiecībā uz robežšķērsošanas vietām, kas ievērojami uzlabos robežas un muitas kontroles kvalitāti, sekmēs kontrabandas ierobežošanu un stiprinās valsts un ES iekšējo drošību," uzsvēra VNĪ.
"Re&Re" šogad uzbūvēja jaunu korpusu Olaines cietumā. Iepirkumu uzraudzības biroja informācija liecina, ka līguma summa ir 4,3 miljoni eiro bez PVN.
Atkarīgo centrs Olaines cietumā tika uzbūvēts, lai nodrošinātu narkotisko un psihotropo vielu atkarīgo personu pilnvērtīgu iesaistīšanu resocializācijas pasākumos. Centrā vienlaikus paredzēts izvietot 200 no vielām atkarīgās ieslodzītās personas.
Tāpat ekspluatācijā nodots rekonstruētais Valmieras cietuma izmeklēšanas izolators. To par 1,14 miljoniem eiro pārbūvēja "UPB Nams".
Retro auto modernā muzejā
Rīgas Motormuzeja ēkas rekonstrukcijas projekts tika uzsākts 2013. gadā un ekspluatācijā ēka nodota 2016. gada martā. Pēc Ceļu satiksmes drošības direkcijas pasūtījuma ēku rekonstruēja "Skonto būve", un līguma summa bija 5,547 miljoni eiro bez PVN.
"Pēc vērienīgās rekonstrukcijas muzeja iekštelpas ir pilnībā pārbūvētas atbilstoši mūsdienu prasībām, iegūstot plašākas, kvalitatīvākas ekspozīcijas telpas, labiekārtotu un patīkamu vidi, kā arī ērtu pieejamību ikvienam apmeklētājam," norāda "Skonto būves" pārstāve Dagnija Dižbite.
Muzeja ekspozīcija izvietota trīs stāvos vairāk nekā 4000 kvadrātmetru platībā un tajā patlaban aplūkojami vairāk nekā 100 unikāli automobiļi, motocikli un velosipēdi.
Jaunas mājas Imantā, Bišumuižā un torņi
Jaunu dzīvojamo projektu segmentā šogad pabeigti vien atsevišķi projekti. Aktivitātes samazinājums, iespējams, skaidrojams ar izmaiņām termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanā, kas nozīmē, ka jaunie mājokļi piedāvājami vien vietējiem pircējiem.
Augusta beigās nekustamo īpašumu attīstītājs SIA "KBO" nodeva ekspluatācijā 108 dzīvokļu dzīvojamo māju jaunajā projektā "Imantas ozoli" Rīgā, Jūrmalas gatvē 82.
Kopumā projektā paredzētas divas identiskas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas. Investīcijas pirmajā mājā bija ap pieciem miljoniem eiro, bet kopējās investīcijas projektā būs aptuveni 10 miljoni eiro, ziņo aģentūra LETA.
Piecu miljonu eiro investīcijas bijušas arī SIA "YIT Celtniecība" daudzdzīvokļu namu kompleksa "Priedes" pirmajā kārtā Pupuķu ielā.
Šogad pabeigta arī Rīgas Doma torņa nostiprināšana un restaurācija, ko par 4,8 miljoniem eiro veica "Arčers".
Piestātnes Rīgā un Ventspilī
Būvkompānija "BMGS" šogad sāka darbu pie Rīgas brīvostas piestātņu ZO-1 un ZO-2 rekonstrukcijas, ko veica SIA "Rīgas universālais termināls" pasūtījumā. Projekta līguma summa ir 4,77 miljoni eiro.
"Projektā bija iecerēta ZO-1 piestātnes pagarināšana dienvidu virzienā 50 metru garumā. Papildus tiks izbūvēti divi tauvošanās pāļi. Savukārt piestātnē ZO-2 plānota pagarināšana ziemeļu virzienā par 96,8 metriem. Šajā piestātnē iecerēts veikt arī jaunu zemūdens rievsienu izbūvi, poleru nomaiņu un atvairu izbūvi," informēja uzņēmumā.
Darbi ir uzsākti 2016. gada otrajā pusē, taču nodošana ekspluatācijā paredzēta 2017. gada decembrī.
Jānorāda, ka kompānija īsteno virkni projektu arī ārpus Latvijas – Lietuvā, Igaunijā un Zviedrijā. Piemēram, Zviedrijā uzbūvēts daudzfunkcionāls dzīvojamais komplekss "Pyrolan", projekta līguma summa ir 4 517 212 EUR.
AS "LNK Industries" atjaunojuši piecas Ventspils brīvostas piestātnes Nr. 19, 20, 21, 22 un 23 Ostas ielas promenādē.
"Piecu piestātņu atjaunošanas darbi, ko uzņēmumi realizēja Ostas ielas promenādē, tika veikti vairāk nekā 1,1 km garumā," informēja kompānijā.
Objektu būvniecība līdzfinansēta no ES Kohēzijas fonda, kopējas izmaksas – 1,51 miljons eiro.
Augustā uzņēmums "LNK Industries Group" ekspluatācijā nodeva gājēju/velosipēdistu tiltu pār autoceļu A10 Babītes pagasta teritorijā, Rīgas–Ventspils šosejas 14,82. km, kas izmaksāja 1,06 miljonus eiro.
"Tilta laiduma konstrukciju veido trīslaiduma tērauda kopne, kas balstīta ar tērauda vantīm, tilta garums ir 78,24 metri un platums 3,67 metri. Jaunais pārvads ir stratēģiski nozīmīga satiksmes daļa, kas savieno divas ceļa puses, no kurām vienā pusē atrodas Priežciema ciemats un autobusa pietura, pavisam netālu ir Piņķu ciemats, otrā ceļa pusē atrodas Babītes ciemats ar dzelzceļa staciju," skaidro būvnieks.
Skolas un viesnīcas
Rūpnīcas kokapstrādē, kosmētikas darināšanā un kūdras ražošanā
Viesnīcas un muzeji
AS "LNK Industries" šogad būvēja divas viesnīcas – "Park Inn by Radisson Ressidence Riga Barona" un "Park Inn by Radisson Riga Valdemara".
Tāpat šogad atjaunoti vairāki muzeji – aprīlī ekspluatācijā nodota Raiņa un Aspazijas māja Rīgā, Baznīcas ielā 30 un Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā Jāņa Pliekšāna ielā 5/7.
Savukārt martā ekspluatācijā tika nodots atjaunotais Raiņa muzejs "Tadenava", kas atrodas Jēkabpils novadā, Dunavas pagastā. Kopumā trīs Raiņa un Aspazijas piemiņu un darbu glabājošu īpašumu atjaunošanai tika atvēlēti 2,6 miljoni eiro, ziņo LETA.