Cūku novietne "Bunči" Salaspils novadā - 18
Foto: LETA

Cūku fermā "Bunči", kur konstatēts Āfrikas cūku mēris, ar gāzes palīdzību turpmāko dienu laikā tiks likvidēti aptuveni 10 tūkstoši cūku, bet teritorijā ap saimniecību noteikta karantīnas zona.

Kā vēstīts, Pārtikas veterinārais dienests (PVD) sācis epidemioloģisko izmeklēšanu un aptaujā SIA "Ancers" piederošās fermas darbiniekus.

Pirms trīs nedēļām bīstamā saslimšana tika konstatēta "Anceram" piederošajā cūku novietnē Krimuldā, kur nācās likvidēt piecus tūkstošus dzīvnieku. Savukārt otrdien PVD ziņoja par laboratorisko izmeklējumu rezultātiem, kas apstiprināja vīrusa klātbūtni arī otrā šī uzņēmuma cūku novietnē "Bunči" Salaspils novadā.

PVD ģenerāldirektors Māris Balodis otrdien atzina – tas, ka ĀCM nonācis arī otrā uzņēmuma saimniecībā, ir likumsakarīgi, jo vienā novietnē bijušas sivēnmātes, kuru sivēni katru nedēļu pārvesti uz otru fermu.

"Tas viss ir prātam neaptverams," tā ĀCM atklāšanu arī otrā uzņēmuma "Ancers" fermā Salaspils pagastā raidījumam "LNT Ziņas" komentēja uzņēmuma ražošanas vadītājs Edvīns Vakss.

Viņš norādīja, ka pašlaik zaudējumi nav aprēķināti, jo jālikvidē dzīvnieki. "Pašlaik tiek viss organizēts – izstrādāts darba plāns, organizēti darbinieki, kas to var darīt, jo te jau nav piecas cūkas, te ir kādi astoņi tūkstoši. Grūti man tagad spriest, ko tas nozīmē, kā to visu savaldīt, kā visu sakārtot, lai varētu nostāties starta pozīcijā un iet tālāk," atzina Vakss.

Ap saimniecību noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014. gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!