'Latvijas piena' kontrolpaketes pārdošana vāciešiem līdzsvaros piena tirgu, norāda 'Food Union'
Foto: Shutterstock

Jelgavas rūpnīcas "Latvijas piens" kontrolpaketes nonākšana Vācijas investoru īpašumā varētu palielināt Latvijā pārstrādātā piena izejvielas apjoma īpatsvaru pret eksportēto, līdz ar to darba vietu skaitu un ģenerēto nodokļu apjomu, atzina viena no nozares līdera - koncerna "Food Union" valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.

"Darījums arī varētu veicināt piena ražotāju efektivitāti un attiecīgi to ienesīgumu, jo, konsolidēti ražojot lielākus apjomus augstākā kvalitātē par zemākām cenām, tiks samazinātas neefektīvās loģistikas izmaksas un "pārpārdošana" starpniekiem. Savukārt pārstrādātāju vidū varētu pieaugt konkurence par labāko izejvielu, kas savukārt veicinātu pārstrādes dalībnieku ražošanas efektivitātes un tirgus spēka palielināšanu," sacīja Staņēvičs.

Tāpat viņš atzina, ka jebkura starptautisku investīciju piesaiste pārtikas, īpaši piena pārstrādes nozarei, ir "kompliments, kas apliecina šīs nozares potenciālu un uzliek Latviju uz pasaules kartes".

"Pateicoties mūsu piensaimniecības tradīcijām, piemērotajam klimatam un lauksaimniecības zemēm, varam un protam saražot kvalitatīvu piena izejvielu, ko novērtē starptautiski," atzina koncerna vadītājs.

Kā ziņots, arī Zemkopības ministrijā atzina, ka "Latvijas piena" tālāka efektīva darbība var dot ieguldījumu vietējā piena iepirkumu cenu stabilizēšanā. "Tomēr patlaban par to vēl ir pāragri spriest un izteikt dažādus minējumus," piebilda ministrijas pārstāvji.

Tāpat arī Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības vadītājs Jānis Šolks iepriekš prognozēja, ka vācu investora ieguldījums rūpnīcā ir vēlams, jo pavērs plašākas attīstības iespējas, tomēr atstās jūtamas sekas kopējā piena tirgū. "Katrā ziņā tirgus mainīsies, jo rūpnīcai pēc vācu investīcijām pavērsies plašāki tirgi, būs nepieciešams liels izejvielu daudzums. Par konkrētām izmaiņām pagaidām vēl pāragri runāt," teica piensaimnieku pārstāvis.

Jau vēstīts, ka Vācijas koncerns "Fude + Serrahn Milchprodukte" iegādājies "Latvijas piens" kontrolpaketi no kooperatīva "Latraps", līdz ar to patlaban rūpnīcas 75,1% daļu pieder "Fude+Serrahn Milchprodukte" meitasuzņēmumam "Eximo Agro-Marketing", 14,5% - "Latraps", 8,5% - piensaimnieku kooperatīvam "Dzēse", bet 1,9% - graudkopības kooperatīvam VAKS.

"Fude+Serrahn Milchprodukte" sagatavojis investīciju plānu "Latvijas piena" attīstībai. Tā realizāciju šogad sāks koncerna pārtikas vairumtirdzniecības uzņēmums Baltijā "Eximo Agro-Marketing".

Līdz ar šīm izmaiņām uzņēmumā darbu sāk stratēģisko investoru pārstāvoša valde, kurā darbojas valdes priekšsēdētājs, "Eximo Agro-Marketing" ilggadīgais vadītājs Baltijas valstīs Jānis Vaivods, "Eximo Agro-Marketing" Vācijas uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Cipulis un "Fude+Serrahn Milchprodukte GmbH&Co" īpašnieks Andreass Zerāns.

"Latvijas piens" jaunais valdes priekšsēdētājs informēja, ka pirmais solis investīciju plāna realizēšanā jau veikts - "Latvijas pienam" vairs nav finansiālu saistību par saņemto valsts galvojumu.

"Investīciju mērķis ir dubultot ražošanas apjomu "Latvijas pienā", attīstot siera un industriālo produktu ražošanu, vienlaikus optimizējot un stabilizējot uzņēmumu," uzsvēra Vaivods, norādot, ka mērķtiecīgu investīciju piesaisti sekmēja arī uzņēmuma līdzšinējās vadības ieinteresētība un līdzdalība investīciju piesaistē.

"Fude+Serrahn Milchprodukte" dibināts 2001. gadā, tajā ietilpst deviņi piena pārstrādes uzņēmumi Vācijā, kas ražo industriālos piena produktus, kā arī sviestu, sieru un jogurtu. Koncerna gada apgrozījums ir 740 miljoni eiro un tirdzniecības apmērs 800 000 tonnu gadā.

"Latvijas piens" ir Latvijas lauksaimnieku veidots uzņēmums, kas darbu sāka 2012. gada nogalē. No 2014. gada uzņēmums fokusējies un attīstījis siera ražošanu.

Kā liecina "Firmas.lv" dati, "Latvijas piens" 2015. gadā strauji samazinājās apgrozījums un pieauga zaudējumi. 2015.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 11,8 miljoni eiro salīdzinājumā ar 28,3 miljoniem 2014. gadā. Savukārt zaudējumi no 1,2 miljoniem 2014. gadā pieauga līdz 2,4 miljoniem 2015. gadā. Finanšu dati par pagājušo gadu pagaidām nav pieejami.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!