Lielākie lauksaimniecības un meža zemju īpašnieki no ārvalstīm ir gan ražojoši uzņēmumi, gan apdrošināšanās sabiedrības un pensiju fondi, tikmēr Latvijas topošo pensionāru nauda Latvijas mežos pilnvērtīgi netiek ieguldīta, svētdien ziņo LTV raidījums "de facto".
Starp ārzemniekiem lielākais zemju īpašnieks Latvijā ar vairāk nekā 100 tūkstošiem hektāru ir Zviedrijas uzņēmums "Bergvik Skog", ziņo LTV. Tas Latvijā ienācis pirms gandrīz desmit gadiem. Tagad tam pieder četras kompānijas, divas trešdaļas īpašumu atrodas Latgalē.
Kompānija uzpērk jau izcirstus mežus un tos apmežo.
"Tas ir ļoti ilgstošs bizness," raidījumam saka "Bergvik Skog" izpilddirektors Larss Džordžs Hedlunds. Uzņēmums Latvijā pašlaik strādā ar zaudējumiem. Attīstīties palīdz grupas peļņa Zviedrijā. "Naudas plūsma kļūs labāka un labāka, bet tikai pēc apmēram 25 gadiem tā būs apmierinoša," saka Hedlunds. Rentabilitāte, ar ko "Bergvik Skog" rēķinās ir 3-4% gadā.
Kompānijai ir 25 akcionāri. Gandrīz puse pieder Zviedrijas un Somijas papīra un celulozes ražotājam "Stora Enso". Īpašnieku vidū ir arī papīra ražotājs "Billerud Korsnäs". Otrs lielākais "Bergvik Skog" akcionārs ir īpašumu pārvaldīšanas uzņēmums F.A.M., kas pieder Valenbergu ģimenei. Arī citas turīgas zviedru ģimenes investējušas Bergvik Skog, tostarp apģērbu zīmola "H&M" īpašnieks. Apmēram 25% akciju meža audzētājā pieder pensiju fondiem un apdrošināšanas sabiedrībām.
Aiz "Bergvik Skog" otrs lielākais ārzemju kapitālam piederošs mežu un lauku īpašnieks ir "Foran Real Estate". To kontrolē "Storebrand", uzkrāšanas un apdrošināšanas produktu piedāvātājs Zviedrijā un Norvēģijā. Akcionārs ir arī uzņēmējs Gundars Skudriņš.
Daudzus gadus meži Latvijā piederēja arī Hārvarda universitātei. 2015. gadā universitātes aktīvu pārvaldnieks "Phemus Corportation" Latviju pameta. Kompānija gan raidījumam neatbild, vai tas bija saistīts ar notikumiem Krimā un ģeopolitisko nestabilitāti, īsi paskaidrojot, ka investīcijas nekomentē.
Salīdzinoši nesen mežus Latvijā sāka uzpirkt mēbeļu ražotājs "IKEA". Caur struktūru Nīderlandē kompānija Latvijā iegādājusies 24 tūkstošus hektāru.
"Ieguldījumi mežsaimniecībā ir daļa no "IKEA" finanšu menedžmenta stratēģijas ieguldīt "IKEA" grupai nozīmīgu resursu attīstībā. (..) Pašlaik mūsu mežu aktīvi nav pietiekami, lai tos iesaistītu "IKEA" piegāžu ķēdēs, un lēmumi vēl nav pieņemti," raidījumam saka "IKEA" grupas finanšu menedžeris.
Aiz daudziem lielākajiem Latvijas lauku un mežu īpašniekiem atrodami pensiju fondi un citas ieguldījumu sabiedrības, vēsta LTV. Kompānijas "SG Capital" partneris Harijs Švarcs raidījumam skaidro, ka atšķirībā no skandināviem Latvijas topošo pensionāru nauda mežos īsti nenonāk. Likums neļauj nekustamajos īpašumos pensiju naudu ieguldīt pa tiešo, tas jādara caur īpašiem fondiem. Taču pēdējos gados padarītas striktākas prasības zemju īpašniekiem, kas apgrūtina šādus ieguldījumus.
"Mums ir likums, kas pasaka, ka vienai juridiskai personai nevar piedēt vairāk kā 2000 hektāru. Iegādājoties lauksaimniecības zemi, ir jābūt ar izglītību un jābūt iepriekšējos gados saņemtiem platību maksājumiem. Un Latvijā tā reālā situācija ir tāda, ka meža zemi kā likums tu pērc kopā ar lauku zemi. Tāpēc pat ja kāds gribētu veidot fondu, lai piesaistītu naudu no vietējiem pensiju pārvaldniekiem, viņš saskartos ar to, kā šīs prasības izpildīt," LTV saka Švarcs.
Turklāt pastāv risks, ka prasības kļūs vēl stingrākas un investīciju nebūs kam vēlāk pārdot, atzīmē "de facto".
Latvijas komercbanku asociācijas dati rāda, ka pērn samazinājies Latvijas pensiju fondu ieguldījumu īpatsvars Latvijas ekonomikā. Izņemot Latvijas valdības vērtspapīrus un "Latvenergo" obligācijas, citu atbilstošu ilgtermiņa uzkrājumu iespēju neesot, secināts apskatā.